Pretraga

Čekaju se detalji obveznog vojnog roka: Provjerili smo kako trenutno izgleda dobrovoljno služenje

A- A+

Vojni rok bi trebao krenuti od iduće godine, a još visi pitanje u zraku hoće li trajati dva ili tri mjeseca. Pitanje je i koliko će ta obuka biti intenzivna i što će sve mladići morati prolaziti. No, aktualno dragovoljno vojno osposobljavanje traje dva mjeseca. Pogledali smo čitav program koji propisuje kada se puca, kada se tek privikava na bazu i kako se postaje vojnik s osnovnim znanjima u samo osam tjedana.

vojska

Screenshot: YouTube; MORH

Vojni rok postaje sve veća i veća tema. Čini se da zasad nema sumnje da će se iduće godine doista krenuti s provedbom obveznog vojnog služenja. No, još nije sigurno hoće li obuka trajati dva ili tri mjeseca već se za te detalje čeka javna rasprava i predstavljanje modela Vladi i predsjedniku Republike.

Hoće li biti dva ili tri mjeseca?

Ono zbog čega je mnogim sadašnjim učenicima trećeg razreda srednje škole zasigurno laknulo, bila su ovotjedne garancije da maturanti koji se odluče na fakultet neće morati gubiti godinu zbog vojnog roka. Samo će zatražiti odgodu pa riješiti vojsku nakon što završe svoje studije. Naravno, na snazi ostaje i priziv savjesti pa oni koji ne žele nositi oružje mogu služiti civilni vojni rok. No, zbog toga što se predlaže da civilni vojni rok traje dvostruko duže od vojnog roka, ali i drugih argumenata, pokrenuta je i peticija protiv povratka obveznog vojnog roka.

Tek treba vidjeti bi li obvezni vojni rok naposljetku trajao dva ili tri mjeseca, no aktualno dragovoljno vojno osposobljavanje traje dva mjeseca. Dok je još uvijek nepoznato koji intenzitet temeljnog osposobljavanja čeka mladiće koji će imati obvezu ući u vojsku, Ministarstvo obrane (MORH) ima jasan opis dragovoljnog osposobljavanja, pa smo provjerili kako ono trenutno izgleda.

Izdvojeni članak
hrvatski vojnici u odorama s puškama u rukama

Apel psihologa oko obveznog vojnog roka: ‘Mladići ne trebaju uzeti pušku u ruke kako bi odrasli’

Ovako to izgleda za dobrovoljce

Kod trenutnog dragovoljnog osposobljavanja, MORH navodi da se zainteresirani kandidati mogu prijaviti bilo kada tijekom godine. S njime će steći znanja i vještine za vojničke dužnosti, ali i za služenje razvrstanom pričuvnog sastavu, koji već zna svoje zadaće i kamo treba ići u slučaju ratnog stanja. Bez temeljne vojne obuke, ne možete biti djelatnik vojne službe. Dva mjeseca odnosno osam tjedana trenutno postojeće dragovoljne obuke, vojnici provode u bazi ‘123. brigade HV’ u Požegi te na vojnom vježbalištu ‘glavica’ i strelištu ‘Novo Selo’.

– Po dolasku u vojarnu u Požegi, ročnici zadužuju vojnu opremu i potpisuju ugovore o dragovoljnom vojnom osposobljavanju. Nakon toga ročnicima predstoje dva tjedna uvođenja u vojno okružje, a zatim polažu svečanu prisegu. Potom slijedi obuka tijekom koje će svladati temeljne vojničke sposobnosti i vještine. Nakon završene obuke ročnici dobivaju vojno-stručnu specijalnost strijelca roda pješaštva, čime stječu jedan od propisanih uvjeta za profesionalnu vojnu karijeru te mogućnost sudjelovanja u razvrstanoj pričuvi, saželi su iz MORH-a cjelokupni program.

No, sadašnje vojno osposobljavanje je razvrstano na tri razdoblja. U prvom razdoblju, odnosno prva dva tjedna, traje ‘proces prilagodbe i postupnog uvođenja u šire vojno okružje’. To je dakle vrijeme u kojem se novi vojnici navikavaju na život u bazi no još nisu započeli stvarni trening koji ih uči vještinama za sudjelovanje u borbi.

Izdvojeni članak
vojska

Ministar otkrio kada kreće vojni rok: Program je gotov, kaže da je godišnje 18.000 mladića koji bi išli

Nakon dva tjedna vojarne kreće obuka: ‘Rukovanje oružjem, kretanje, reakcija…’

Proces prilagodbe završava kada vojnici polože svečanu prisegu. Vojni poklič hrvatskih vojnika je ‘Domovini vjeran’, a sama prisega navodi da su vojnici svjesni da su branitelji demokratske države u kojoj se poštuju vrijednosti poput slobode govora i izražavanja te pluralnost mišljenja. Odnosno, ustavnih vrednota. Tako vojnici izgovaraju tekst ‘Prisežem da ću se u obnašanju svoje dužnosti pridržavati Ustava i zakona, da ću savjesno i odgovorno izvršavati službene zapovijedi, braniti suverenitet i teritorijalnu cjelovitost Republike Hrvatske te poštivati i štititi temeljna načela slobode i jednakosti’. Potom konačno kreće vrijeme obuke. Prema trenutno važećim propisima, ono traje pet tjedana i sve ono na što pomislite kada čujete riječ vojska: pucnjava, trčanje, napor i pripreme za oduzimanje života u slučaju rata, ustvari počinju.

– Ovo je glavno obučno razdoblje koje obuhvaća podizanje psihofizičke spremnosti, pripremna gađanja, pojedinačne zadaće u realnim borbenim uvjetima i okolnostima, te se objedinjuju sva znanja i vještine stečene kroz dotadašnju obuku. Tijekom obuke, ročnici se obučavaju u rukovanju osobnim oružjem, kretanju, komuniciranju, zaštiti, reakciji, vojnoj službi, tjelovježbi i psihološkoj pripremi, pobrojali su iz MORH-a pri opisivanju dragovoljnog vojnog osposobljavanja.

Izdvojeni članak

Vojni rok će biti samo mrtvo slovo na papiru? Milanović otkrio što misli o njegovu povratku

Protiv kandidata se ne smije voditi kazneni postupak

Nakon pet tjedana obuke, ročnici ulaze u treće razdoblje koje traje tjedan dana. Ono obuhvaća ‘završno ocjenjivanje ročnika, administrativne zadaće, te razduženje vojne opreme i oružja’. Nakon toga, vojnik je u dva mjeseca prošao temeljnu obuku te može biti u pričuvnom sastavu ili aktivnoj službi, ovisno tko što želi. No, važno je skrenuti i pažnju da ni na trenutnu dragovoljnu vojnu obuku ne može baš svatko. MORH propisuje da kandidati mogu biti do 30 godina starosti te zadovoljiti nekoliko uvjeta:

  • da je punoljetni državljanin Republike Hrvatske
  • da je zdravstveno sposoban za vojnu službu
  • da se protiv njega ne vodi kazneni postupak
  • da nije osuđivan na bezuvjetnu kaznu zatvora za bilo koje kažnjivo djelo u trajanju više od šest mjeseci
  • da nije odslužio vojni rok
  • da nije podnio zahtjev za otpust ili odricanje od hrvatskog državljanstva.

Dok se još čekaju službena predstavljanja novog plana obvezne vojne obuke i hoće li se ona uopće vratiti, bit će zanimljivo vidjeti koliko će se gore pobrojani faktori uključivati u obveznu vojni rok. Pogotovo dio o osuđivanju na zatvorsku kaznu. To bi ipak moglo utjecati na osobe u dvadesetim godinama koji će, ovisno kako se odredi ‘nulta generacija’, od 2025. godine morati obući zelenu kamuflažnu uniformu. Ili otići na civilno služenje.