Pretraga

Četiri godine nakon potresa obnovljena zagrebačka škola: Poznato kad se učenici vraćaju u klupe

A- A+

Točno tri godine i devet mjeseci nakon potresa koji je pogodio Zagreb, učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog vraćaju se u matičnu, obnovljenu zgradu škole. U nove klupe i uređene učionice vratit će se 436 učenika koji nikada nisu ni bili u matičnoj zgradi. Iako nisu svi radovi završeni, već preostaju oni koji se tiču estetike, ostalo radovi su završeni kako bi škola mogla normalno funkcionirati. Učenici i nastavnici u obnovljenu školu vraćaju se idućeg tjedna, odnosno u ponedjeljak.

gimnazija tituša brezovačkog

Fotografija radova na Gimnazija Tituša Brezovačkog u veljači 2023. | foto: Dubravko Miloslavić / Grad Zagreb

Taman pred Božić, kao najljepši poklon koji su mogli dobiti, učenici i nastavnici Gimnazije Tituša Brezovačkog u Zagrebu idućeg se ponedjeljka 18. prosinca vraćaju u obnovljenu zgradu škole. Skoro četiri godine nakon potresa trajala je obnova matične zgrade škole, a učenici koji su tada upisali prvi razred ove su godine maturirali. Tako da nitko od 436 učenika koji sada pohađaju Tituš nije imao nastavu u svojoj školi, već su dijelili prostor s Prvom gimnazijom.

– Došli smo do samog kraja, nakon tri godine i devet mjeseci. Danas su došle i nove školske klupe, sutra krećemo sa selidbom na Gornji grad i u ponedjeljak u 8 sati i 15 minuta počinjemo s nastavom u našoj školi. Kroz ovaj dugi period i učenici i nastavnici dobivali su previše lažnih obećanja kada se vraćamo doma, tako da mnogi govore kako ne vjeruju da se ovo događa sve dok ne uđu u matičnu zgradu škole, rekao nam je ravnatelj Damir Jelenski.

Rokovi završetka radova pomicali su se četiri puta

Podsjetimo, rok završetka radova nekoliko je puta pomican. Prvotni je rok bio u rujnu 2022., da bi onda bio pomaknut na sredinu 2023. pa onda na rujan 2023. No, rok je pomaknut i četvrti put pa su radovi, barem većinskim dijelom, konačno završeni sada u prosincu. Kako su nam ovog ljeta rekli iz Grada Zagreba, Tituš je bio jedan od pet najsloženijih projekata cjelovite obnove, a ravnatelj nam je otkrio i zašto.

– Zgrada škole je stara skoro 400 godina i bilo je potrebno raditi kombinaciju u radovima. S jedne strane se moralo raditi na sigurnosnom aspektu obnove kako bi zgrada mogla izdržati potres, a s druge strane se morao što je više moguće očuvati originalni izgled. Zato je izbio prijepor između građevinara i Zavoda za zaštitu spomenika kulture i tijekom 2021. je trajao dogovor oko toga kojom će se metodom na kraju izvoditi radovi, objašnjava nam ravnatelj Jelenski.

Izdvojeni članak

Obnova srednjih škola nakon potresa u Zagrebu ponovno produljena: U nekima radovi i do 2025.

Zgrada je najveću štetu pretrpjela na istom mjestu kao u potresu 1880.

Škola je sada ojačana do 4. razinu sigurnosti, što je dovoljno da izdrži potrese pa čak i jače od 6,5 po Richteru. Radnika u školi više nema, ali nisu svi radovi gotovi. Oni estetske prirode mogli bi potrajati do proljeća iduće godine, ali škola je u potpunosti funkcionalna da ugosti svoje učenike i nastavnike.

Ravnatelj je istaknuo kako su ustanovili da je zgrada u potresu 1880. godine pretrpjela štetu praktički identičnu kao u potresu 2020. Vidljivo je to, kako nam je rekao ravnatelj, na fotografijama iz 1880. i fotografija koje su nastale prije skoro četiri godine prema kojima je ispalo da je najslabija točka Tituša jugoistočni dio zgrade. Dodajmo da je još pet srednjih škola u Zagrebu ostalo za obnovu, a koje su to i kada se očekuje završetak radova možete pogledati na ovoj poveznici.