U zagrebačkom muzeju Mimarasu jučer na svečanoj dodjeli nagrada predstavljene četiri mlade znanstvenice, dobitnice stipendija ‘Za žene u znanosti’ za 2014. godinu. Jednokratnu stipendiju u iznosu od pet tisuća eura koju daje Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO pri Ministarstvu kulture i L’Oreal ADRIA, a koju kao potporu mogu dobiti mlade znanstvenice do 35 godina starosti koje su u završnom stupnju doktorske disertacije iz prirodnih znanosti i interdisciplinarnih područja.
Anita Horvatić, Dajana Milovac, Ana Šepac i Iva Šrut Rakić mlade su znanstvenice koje je Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO u suradnji s L’Oreal ADRIA poduprijelo jednokratnom stipendijom ‘Za žene u znanosti’. Ovo je osmi takav natječaj po redu koje dobivaju mlade znanstvenice do 35 godina starosti koje su u završnom stupnju doktorske disertacije iz prirodnih znanosti i interdisciplinarnih područja.
Dosad nagrađeno 30 mladih znanstvenica
Pobjednice je odabralo Izborno povjerenstvo na čelu s akademikom Zvonkom Kusićem, predsjednikom Hrvatske akademije za znanost i umjetnost (HAZU). Nacionalni program stipendiranja ‘Za žene u znanosti’ izvodi se u organizaciji Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i L’Oreal-a ADRIA, pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i uz potporu Rektorskog zbora Republike Hrvatske. U proteklih osam godina nagrađeno je čak 30 hrvatskih mladih znanstvenica koje su na ovaj način uspjele javnosti prezentirati svoj rad i izaći pod jače svjetlo reflektora širih akademskih krugova.
Jedna od njih je i ovogodišnja stipendistica Anita Horvatić, diplomirana inženjerka kemije koja svoju doktorsku disertaciju izrađuje na Insitutu Ruđer Bošković, a u području analitičke kemije. Dajana Milovac, koja je također ove godine osvojila stipendiju svoju doktorsku disertaciju izrađivala je na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije.
Nije lako biti žena znanstvenica
Doktorica medicina, Ana Šepac također je za svoj rad u znanosti ove godine nagrađena stipendijom. Ona svoju doktorsku disertaciju izrađuje ne Medicinskom fakultetu u Zagrebu, i to iz područja biomedicine.
– Biti žena ponekad zna biti teško, a biti žena znanstvenica još je teže. Mislim da je lijepo što postoje takve stipendije jer potiču žene da budu ustrajnije u onome što rade. Čini mi se da je ženama možda teže nego muškarcima ostati potpuno usredotočen na jedan cilj, a to je u znanosti iznimno važno jer je potrebno puno vremena i neuspjelih pokusa te pokušaja i pogrešaka da bi se došlo do krajnjeg rezultata. Svakako je važno da postoji osjećaj uspjeha, a ovakve nagrade to omogućavaju, rekla je Šepac.
‘Znanost je kompetitivno zanimanje’
Ove tri uspješne znanstvenice pridružila se još Iva Šrut Rakić, diplomirana inženjerka fizike koja se svojim doktoratom bavi na Insitutu za fiziku u Zagrebu.
Sve četiri nagrađene mlade znanstvenice slažu se kako je znanost vrlo kompetitivno zanimanje, i da zato svaka motivacija i priznanje uspjeha mnogo znači.