Pretraga

Čitanje knjiga vam je dosadno? U idućih mjesec dana šetajte kroz pripovijetke Ivane Brlić-Mažuranić

A- A+

Više od 2.000 programa diljem Hrvatske, od škola, fakulteta i knjižnica, obilježit će se ovogodišnje izdanje Mjeseca hrvatske knjige. Manifestacija traje od 15. listopada do 15. studenog, a fokus je na 150. godišnjici rođenja Ivane Brlić-Mažuranić. Sukladno tome, idućih mjesec dana će pod sloganom ‘Pričaj mi…’ biti posvećeno pričama i pripovijedanju. Pregledali smo program koji je ove godine vrlo bogat inovativnim i kreativnim načinima za poticanje čitanja kod mlađe populacije te smo izdvojili najzanimljivije događaje u četiri grada – Zagrebu, Osijeku, Splitu i Puli.

knjiga otvorena na zidu vanjskom

Foto: Canva

Ove godine obilježava se 150. obljetnica rođenja velike hrvatske spisateljice – Ivane Brlić-Mažuranić. Upravo je na njoj i njenim djelima, kao i na pričama i samom pripovijedanju, fokus ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige. Manifestacija pod sloganom ‘Pričaj mi…’ trajat će od 15. listopada do 15. studenog te će diljem Hrvatske u školama, fakultetima i knjižnicama biti ponuđeno više od 2.000 programa za sve uzraste.

– Od čak osam središnjih programa istaknut je program posvećen upravo Ivani Brlić-Mažuranić koji će se održati u tri, za njezin život značajna grada – Slavonskom Brodu, Zagrebu i Ogulinu. Pod nazivom Šetnja s Ivanom održat će se pripovjedne šetnje u suradnji s Ivaninom kućom bajke iz Ogulina te Galerijom umjetnina grada Slavonskog Broda i Kućom Brlić iz Slavonskog Broda. Uz to, u Mjesecu hrvatske knjige održat će se čak šest večeri storytellinga u četiri grada pod nazivom ‘Ulovi se za riječ’, objasnili su organizatori.

Besplatna šetnja kroz pripovijetke Ivane Brlić-Mažuranić u Zagrebu

Tako će se u Zagrebu 26. listopada u 11 sati održati prva od tri pripovjednih šetnji posvećenih Ivani Brlić-Mažuranić kao dio središnjeg programa Mjeseca hrvatske knjige. U dva sata dugoj šetnji pripovjedačica Srebrenka Peregrin i kazivačica Iva Silla podijelit će priču o Ivani u Zagrebu i ulomke Ivaninih priča. Šetnja započinje na Zrinjevcu, a završava ‘dvoru pred zidove, da vidimo što je onkraj zida’ – na Gornjem gradu.

– Sudionici će se prošetati zajedno po ivici Ivanine stvarnosti i mašte u neobičnoj šetnji stopama ove velike spisateljice te čuti brojne zanimljivosti iz njezina života i vratiti se u djetinjstvo kroz njezine riječi. Ako imate u svojoj kućnoj biblioteci neku knjigu Ivane Brlić-Mažuranić, ili bilo što inspirirano njome poput crteža, citata, članka, možete to ponijeti na šetnju. Ovo je šetnja za sve generacije. Točnije, za sve one koji se sjećaju one ‘začarane šume u kojoj se svakojaka čuda zbivaju’, poručili su organizatori Mjeseca hrvatske knjige.

Šetnja je besplatna za sve, ali potrebno je rezervirati svoje mjesto unaprijed i to na mail [email protected].

Izdvojeni članak
Knjiga

Kada prestajemo čitati knjige?: ‘Ljudi se čitanju vrate tek možda u mirovini’

Virtualni maraton čitanja i BookTube izazov za učenike

Osim toga, u organizaciji Hrvatskog čitateljskog društva, 23. listopada odvijat će se virtualni maraton čitanja pod nazivom Minuta za čitanje.

– Hrvatsko čitateljsko društvo poziva knjižnice da se uključe u događanje poticanjem svojih korisnika da od 15. do 22. 10. šalju na njihove adrese elektroničke pošte svoje videozapise pripovijedanja. Ove godine iznimno bez vremenskog ograničenja od jedne minute jer ovaj Mjesec hrvatske knjige stavlja naglasak na čaroliju izgovorene riječi i na važnost priča, a kad slušamo dobru priču, vrijeme nam i nije tako važno, stoji na službenim stranicama Mjeseca hrvatske knjige.

Cilj ove online akcije jest, kako navode organizatori, ‘poticanje pripovijedanja kao vještine kojom se prenose važne životne poruke zasnovane na temeljnim ljudskim vrijednostima kao što su empatija, poštenje, pravednost, odgovornost i mnoge druge’. Dana 23. listopada knjižnice će na svojim mrežnim stranicama objaviti pristigle video zapise.

Za učenike je pak organiziran BookTube izazov. Potrebno je odabrati omiljenog lika iz knjige ili stripa i u njegovo ime ispričati priču. Priča ne mora biti prepričavanje prave knjige ili stripa, već je cilj da učenici sami kreiraju svoju priču kroz svog omiljenog lika. Za one koji snime svoje pripovijedanje u videu do 90 sekundi i prijave se, Mjesec hrvatske knjige pripremio je i vrijedne nagrade. Sve detalje oko BookTubea možete pronaći ovdje.

No, gotovo svaki veći grad tijekom idućih mjesec dana pripremio je svoje programe u knjižnicama, školama ina fakultetima. Stoga smo izdvojili najzanimljivije programe u četiri velika grada – Zagrebu, Osijeku, Puli i Splitu. Programe za ostale gradove možete pronaći na službenim stranicama Mjeseca hrvatske knjige.

Izdvojeni članak
matura hrvatski esej

Zadatak dana: Ako ovo ne znate, bolje da se odmah uhvatite čitanja lektire za maturu

ZAGREB

Ivana Brlić-Mažuranić: prva žena članica Akademije – izložba knjiga povodom 150. godišnjice rođenja spisateljice, Knjižnica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

Od 15. listopada pa do 15. studenog, uz spomenute šetnje Zagrebom, bit će prezentiran i izbor monografskih izdanja Ivane Brlić-Mažuranić, prve žene članice Akademije, koja se čuvaju u fondu Knjižnice, zajedno s arhivskim gradivom pohranjenim u Digitalnoj zbirci HAZU.

Pričaj mi grčke drame, Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu

U prostoru knjižnice i čitaonice Hotelijersko-turističke škole 16. listopada u 14 sati bit će održana radionica koja će srednjoškolcima pokušati približiti grčku dramu. Odabrat će se jedan od lektirnih naslova za 1. razred srednje škole te će im se kroz stručno vodstvo pomoći u njihovom razumijevanju, objasniti kako ih čitati i na što trebaju obratiti pažnju te ukazati na mogućnost povezivanja s današnjim vremenom. Ovu radionicu mogli bi posjetiti i ovogodišnji maturanti koje na eseju na maturi može dočekati Antigona koja se vratila na popis lektira za 2025. godinu.

Izdvojeni članak
matura hrvatski knjige

Zadatak dana: Ova je lektira vraćena na popis za esej na maturi, znate li važan detalj iz radnje?

Knjige naših starih, Humanistička gimnazija

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige u Humanističkoj gimnaziji u Zagrebu održava se niz programa. Od 18. listopada do 15. studenog održat će se zanimljiva radionica za učenike pod nazivom ‘Knjige naših starih’. Radi se o knjigama koje su čitali njihovi roditelji, a učenici će u formi (video)intervjua istražiti što su te knjige značile njihovim roditeljima koji su odrastali u prošlom stoljeću.

Kapljice mudrosti, slapovi znanja: od tradicije do inovacije, Osnovna škola Dobriše Cesarića – Knjižnica

U prostoru knjižnice Osnovne škole Dobriše Cesarića od 21. listopada pa do 21. studenog ove godine održat će se izložba povodom proslave 60. godišnjice škole. Prikazat će se bogato stvaralaštvo Dobriše Cesarića, ali dati i prikaz posebnosti obrazovanja od 1964. do 2024. Posjetitelji će moći razgledati monografiju i školske listove Slap, bibliofilsko izdanje o pjesniku, njegove pjesme, bistu, osobne predmete koji su mu pripadali te predmete koji su se koristili u podučavanju generacija učenika koji su pohađali Osnovnu školu Dobriše Cesarića. Više detalja bit će dostupno na mrežnoj stranici škole.

Izdvojeni članak

Poznato kada će se održati Interliber: Program posvećen književnosti naše susjedne zemlje

Istraži knjižnicu – knjižnični escape room, KGZ – Knjižnica Vladimira Nazora

Ovaj projekt knjižničnog escape rooma, za sve uzraste, predstavlja knjižničnu potragu kao igru u kojoj se koriste knjige, njihov sadržaj, ali i sam prostor Knjižnice kao polazište za postavljanje tragova. Glumci kao glavni likovi ove potrage pretvaraju se u različite uloge poput: Gospodina Dječju književnost, Gospođu Krimić, Gospođu Ljubić, Gospođu Prozu, Gospodina Kanona te svatko od njih ulazi u dijalog sa sudionicima potrage. Sudionici će pronalaziti tragove sakrivene među knjigama po principu puzzli, zagonetki i šifriranih poruka. Prije rješavanja novog traga, uvijek slijedi izvedbeni dramski moment vezan za sadržaj knjige koji uključuje i interaktivnu participaciju sudionika. Ako ste ljubitelj escape rooma, ovo ćete moći isprobati u Knjižnici Vladimira Nazora u Zagrebu,

Pogled unatrag: 2024. – 1924.: početci hrvatske znanstvene fantastike, Društvo za znanstvenu fantastiku SFera

Znate li da su začetnici znanstvene fantastike u Hrvatskoj bili Marija Jurić Zagorka, Vladimir Nazor i Milan Šufflaya? O kojim njihovim djelima je riječ i u kakvom su vremenu nastali možete otkriti 12. studenog u 20 sati i 30 minuta u prostorima Društva za znanstvenu fantastiku SFera na adresi Zagreb, IV. Podbrežje 5.

Čiri-biri bajka, KGZ – Knjižnica Dugave (Odjel za djecu i odrasle)

Pripovjedačka društvena igra naziva Čiri-biri bajka igra se na način da igrači stvaraju i pričaju jedinstvene bajke, uživljavajući se u ulogu svog omiljenog lika i otkrivajući mistične svjetove, skupljajući čarobne predmete i rješavajući neobične događaje. Igra razvija maštu, kreativnost i sposobnost rješavanja prepreka, a namijenjena je djeci mlađeg školskog uzrasta te ćete ju tijeko Mjeseca hrvatske knjige moći isprobati u Knjižnici Dugave u Zagrebu.

Dodirni priču, poslušaj bajku; Hrvatska knjižnica za slijepe

Tijekom cijelog Mjeseca hrvatske knjige u Hrvatskoj knjižnici za slijepe bit će izložba knjiga bajki, priča, legendi, epova i mitova na brajici i to u zvučnom obliku te u formi taktilnih slikovnica iz fonda Hrvatske knjižnice za slijepe.

Knjiga na dar i Dragi lastane, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu od 15. listopada pa do 15. studenog organizira program darovanja knjiga. To znači da će posjetitelji tijekom Mjeseca hrvatske knjige na dar dobiti odabrane knjige i to u izdanju knjižnice – NSK. Također će u prostorima NSK biti organizrana i izložba povodom 70. obljetnice izlaženja Modre Laste pod nazivm ‘Dragi Lastane.

Izložba će se održati od 5. do 22. studenog, a posjetitelji će saznati sve što ih zanima o Modroj lasti – čuvenom časopisu uz koji su stasali naraštaji hrvatskih učenika. U sklopu izložbe 20. studenoga održava se i stručni skup o značaju časopisa za djecu i mlade u odgoju i obrazovanju namijenjen školskim knjižničarima i učiteljima predmetne nastave, a tijekom trajanja izložbe bit će organizirane i radionice za učenike osnovnoškolskoga uzrasta.

Izdvojeni članak
klara kajba šimanić 2

Klara je jedna od najmlađih hrvatskih spisateljica: ‘Za razliku od ostalih oblika zabave, čitanje zahtijeva više strpljenja i koncentracije’

OSIJEK

Kamishibai: priče koje putuju, Dječji vrtić Osijek

Četiri putujuće družine koje čine pedagoginja i odgojiteljice iz Dječjeg vrtića Osijek obići će 27 dječjih vrtića u Osijeku s ciljem upoznavanja djece i odgojitelja s kamishibai tehnikom pripovijedanja. Kamishibai je tradicionalna japanska metoda pričanja uz ilustracije koja potiče maštu i ljubav prema pričama od najranije dobi. Program je namijenjen djeci od jaslica do predškole, a obuhvatit će popularne priče kao što je Vrlo gladna gusjenica, poznate hrvatske dječje pjesmice poput Kako živi Antuntun i Dohvati mi tata mjesec te narodne pripovjetke i bajke. Projekt ima za cilj poticanje pripovijedanja i razvijanja komunikacijskih vještina od najranije dobi.

Blackout poezija, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek

Blackout poezija je umjetnička forma koja spaja likovnu i pjesničku komponentu u novu formu. Recikliraju se riječi iz postojećeg teksta kako bi se stvorila nova umjetnička cjelina. Blackout poezija stvara se na način da se uzme stranica postojećeg teksta, a zatim se u tom tekstu odabiru riječi koje će činiti novu umjetničku cjelinu dok se ostatak riječi zacrnjuje, odnosno precrtava markerom. Svi koje zanima ovakva vrsta poezije mogu ju iskusiti i uživo u sklopu Mjeseca hrvatske knjige u Tehničkoj i prirodoslovnoj Ruđer Boškovića Osijek 8. studenog u osam sati ujutro.

Izdvojeni članak

Predstavljena knjiga o ženama u filozofiji: ‘O njima se još uvijek premalo zna i piše’

Maraton u čitanju – spoji tjelesnu aktivnost s čitanjem!, Kineziološki fakultet Osijek – Knjižnica

Tko kaže da sport i čitanje ne idu zajedno? Upravo suprotno dokazat će studenti Kineziološkog fakulteta u Osijeku koji organiziraju ‘Maraton u čitanju – spoj tjelesne aktivnosti s čitanjem!’ 7. studenog u 13 sati. Cilj maratona je potaknuti je studente Kineziološkoga fakulteta Osijek na čitanje naglas i razvijanje čitalačkih navika. Natjecanje u čitanju s tjelesnim vježbanjem prikazat će učinkovitost izvođenja više aktivnosti istovremeno u svrhu aktiviranja većeg broja motoričkih i moždanih stanica.

– Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, kritičkog mišljenja, a samim time ima poseban utjecaj na usredotočenost na određenu radnju. Knjižnica u Mjesecu hrvatske knjige potiče posudbu obvezne i dodatne literature koja je dostupna, a tjelesnom aktivnošću potiče mlade na zdraviji način života. Čitanje tijekom vježbanja stimulira naš mozak i održava ga aktivnim dok istovremeno vježbamo tijelo, poručili su s Kineziološkog fakulteta.

Izdvojeni članak

Izašla je besplatna aplikacija za učenike koji imaju teškoća s čitanjem i one koji vole slušati knjige

Frka – priča o odrastanju, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku – Knjižnica

U prostorima knjižnice Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku 22. listopada u 18 sati održat će se tribina na kojoj sudjeluju članovi filmske ekipe nagrađivanog igranog filma ‘Frka’ koji će studentima prenijeti svoja iskustva snimanja dugometražnog filma. Dva dana kasnije, 24. listopada također u 18 sati, Zelena knjižnica Akademije za umjetnost i kulturu predstavit će svojim studentima inspirativne priče o sportskim uspjesima u razdoblju od gotovo pola stoljeća na susretu četiri generacije osječkih olimpijaca.

Akcija Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek

Povodom Mjeseca hrvatske knjige Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek ima snižene cijene upisa na prvi upis i obnovu upisa u knjižnici. No, to možete napraviti s popustom samo 14. studenog od 8 sati ujutro.

Izdvojeni članak

Učenik Filip (13) lani je pročitao i posudio 221 knjigu, proglašen je najčitateljem u Zagrebu

PULA

Županijsko natjecanje u čitanju naglas, Gradska knjižnica i čitaonica Pula – Središnja knjižnica

Vrlo zanimljivo natjecanje povodom mjeseca hrvatske knjige održava se u Puli 4. studenog u 10 sati u prostorima Gradske knjižnice i čitaonice. Radi se o županijskom natjecanju čitanja naglas namijenjeno učenicima od 3. do 8. razreda osnovnih škola Istarske županije.

Lektira na drugačiji način, Pripovjedaonica: Maštovita pustolovina i Predavanje o komunikaciji i razvijanju povjerenja među roditeljima i djecom; Dječja knjižnica, Smareglina 2

Od 15. listopada pa do 15. studenog u Dječjoj knjižnici održat će se više događaja u sklopu Mjeseca hrvatske knjige. Jedan od tih događaja je predavanje za roditelje djece uzrasta od 0 do 3 godine o komunikaciji i razvijanju povjerenja među roditeljima i djecom, u suradnji s Obiteljskim centrom Pula.

Povodom 150. godine rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, u Dječjoj knjižnici će se održati i edukativni kviz ‘Lektira na drugačiji način: Koliko poznajem Šegrta Hlapića?’. Program je namijenjen učenicima osnovne škole i održavat će se utorkom i četvrtkom od 8 do 11 sati uz prethodnu najavu.

Također, od 22. listopada pa do 7. studenog ondje će se organizirati i pripovijedaonica za djecu nižeg osnovnoškolskog uzrasta na kojoj će kroz slikovnicu Mrzim/Volim knjige naučiti kako raste ljubav prema knjigama i pričama. Program će se održavati u jutarnjim satima utorkom i četvrtkom od 8 do 11 sati i u vrijeme produženog boravka ponedjeljkom, srijedom i petkom od 12:30 do 14:30.

Pričaj mi… kaligrafija i ljekoviti čajevi, Čitaonica kluba umirovljenika, Giardini 14

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige u Puli će se održati i ciklus radionica na kojima će se uz magičan čaj od domaćih biljki stvoriti magični trenutci, sve to zapisati perom i ovjekovječiti uz krasopis metodom kaligrafije. Radionice će se održavati u Čitaonici kluba umirovljenika, ali pozvani su zainteresirani svih uzrastva, posebice mladi koji žele naučiti nešto o kaligrafiji i krasopisu.

Izdvojeni članak

Tko je Han Kang, spisateljica koja je dobila Nobelovu nagradu za književnost

SPLIT

Prema dostupnom programu na službenim stranicama Mjeseca hrvatske knjige, program u Splitu održavat će se isključivo u suradnji s Gradskom knjižnicom Marka Marulića i to u prostorima knjižnice, ali i u određenim školama.

Tako će se danas u 18 sati u Dvorani 1 Gradske knjižnice održati program ‘Priče iza priča: Iskustva teta i barba pričalica’. Sudionici tog projekta podijelit će svoja iskustva i priče o radu s djecom u bolnici, otkrivajući kako su svojim pričama i prisustvom unijeli radost i olakšali dane malim pacijentima. Kroz njihove osobne doživljaje, posjetitelji će imati priliku saznati što ih motivira i kako je svaka ispričana priča ostavila trag, ne samo na djeci, nego i na njima samima.

Između ostaloga bit će organiziran i književni speed dating s nekoliko spisatelja i spisateljica

Od danas pa do 1. studenog u Središnjoj knjižnici u atriju posjetiteljima biti dostupna izložba ‘Marulovim stopama’. Izložba se temelji na interaktivnom digitalnom vodiču, nastalom povodom 500. obljetnice Judite koji kroz šetnju Splitom otkriva mjesta koja su inspirirala Marka Marulića i oblikovala njegova djela.

Održat će se i predavanje ‘Nepoznati Marko Marulić’ 24. listopada u 19 sati i to u Dvorani 1 gradske knjižnice u Splitu. Predavanje se bazira na manje poznatim detaljima o životu Marka Marulića, s posebnim naglaskom na njegovo djelovanje izvan književnosti.

U suradnji s Hrvatskim društvom pisaca, u prostorima Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, svoje priče o stvaranju priča pričat će tri pisca/spisateljice i grupa srednjoškolaca. Nakon toga uslijedit će književni speed dating s nekoliko renomiranih spisatelja i spisateljica. Zainteresirani ljubitelji književnosti unaprijed će dobiti osnovne informacije o autorima te će imati priliku po tri minute razgovarati sa svakim od njih o njegovu radu ili književnosti uopće. Program je dio središnjeg programa Mjeseca hrvatske knjige, a održat će se 11. studenog.