Crkva nije uvijek bila protiv gej parova, u srednjem vijeku ih je vjenčavala
John Boswell je američki povjesničar te autor knjige ‘Same-Sex Unions in Premodern Europe’ koji tvrdi kako Crkva nije oduvijek bila protiv gej brakova. Naime, u spomenutoj knjizi navodi brojne primjere vjenčanja dvojice muškaraca u srednjovjekovnoj Europi.
Na sam spomen bračne zajednice, kršćanima je prva asocijacija spoj muškarca i žene. Nedavno smo i sami bili svjedoci halabuke oko skupljanja potpisa građanske inicijative ‘U ime obitelj’ da se u Ustav unese odredba koja potvrđuje prethodno spomenuto. Crkva se također oštro protivi legalizaciji istospolnih brakova, no prema američkom povjesničaru Johnu Boswellu, to nije oduvijek bio slučaj.
Crkva u srednjem vijeku prihvaćala homoseksualce
Boswell je autor knjige ‘Same Sex Unions in Premodern Europe‘ u kojoj je naveo brojne primjere crkvenog vjenčanja između dvoje muškaraca u srednjovjekovnoj Europi. Iščitavajući njegove riječi proizlazi zaključak kako su Crkveni redovi tolerirali i prihvaćali homoseksualce.
Ako je verovati spomenutom američkom povjesničaru, grčki pravoslavci su u X. i XI. stoljeću blagosliviljali istopolne zajednice, no danas pravoslavna crkva te navode oštro demantira, a u opovrgavanju se služe bratimljenjem.
Francuzi sklapali ugovore o bratimljenju
Boswell svoje riječi potkrepljuje ikonom s Brda Sinaj koja se danas nalazi u muzeju umjetnosti u Kijevu. Naime, spomenuta ikona prikazuje sklapanje braka između dvojice svetaca iz IV stoljeća, Svetog Sergeja i Svetog Bahusa. Na njoj se nalazi i Isus Krist koji je prikazan kao stari svat.
Prema navodima u spomenutoj knjizi, istospolne zajednie su blagoslivljanje diljem Europe sve do modernog doba.
Čak i francuski tjednik ‘Le Nouvel Observateur’ piše kako su u Francuskoj postojali takozvani ugovori o bratimljenju po kojima su dva muškarca zasnivala zajednicu, obećavajući jedan drugom da će zajedno dijeliti kruh, vino i novčanik.