Pretraga

‘Imam depresiju, anksioznost i razmišljala sam o samoubojstvu’: Odsad psihološku pomoć mladi mogu tražiti online

A- A+

Briga o mentalnom zdravlju u jeku pandemije i parcijalnog lockdowna iznimno je važna. No, značajan broj mladih nije upoznat s time kome se obratiti za psihološku pomoć. Grad Rijeka zato je pokrenuo portal svejeok.hr, namijenjenu besplatnom psihološkom savjetovanju mladih Riječana u dobi od 15 do 30 godina i to online putem.

Foto: Unsplash

‘Imam depresiju, anksioznost i razmišljala sam o samoubojstvu’, ‘nisam sigurna želim li nastaviti studirati jer se tako loše osjećam’, ‘osjećam tugu bez razloga’, ‘je li ponašanje mog partnera manipulativno’ – samo su neki od problema koji muče mlade. U želji da pronađu pomoć, javili su se stručnjacima na portalu svejeok.hr.

Barijere kod traženja psihološke pomoći

Pokrenuo ga je Grad Rijeka u u suradnji s mladima, s ciljem pružanja besplatnog psihološkog savjetovanja Riječanima u dobi od 15 do 30 godina.

– Projekt su zapravo potaknuli mladi Riječani. U istraživanju koje je Grad Rijeka proveo sa suradnicima s Odjeka za psihologiju riječkog Sveučilišta, ukazali su nam da ih najčešće muči depresivnosti i stres. Prezentirajući te rezultate skupini mladih koji su sudjelovali u izradi Programa za mlade Grada Rijeke od 2018. do 2022., potvrđeno je da mlade muče ti i mnogi drugi problemi, ali da imaju i puno barijera za traženje stručne pomoć. Najčešće su spominjali sram, nedostatak novaca za odlazak privatnim stručnjacima, nedostupnost te usluge i slično. Stoga je Grad Rijeka kao neko optimalno rješenje odlučili ponuditi portal za anonimno i besplatno psihološko savjetovanje mladima u dobi od 15 do 30 godina života, kaže nam Lea Barbarić.

Izdvojeni članak

Pokrenuta linija za psihološku podršku maturantima: Možete se javiti zbog teškoća u učenju, ali i iz drugih razloga

Javljanje je anonimno

Osobe kojima je pomoć potrebna mogu se javiti bez bojazni da će njihov identitet biti otkriven. Upiti koji su objavljeni na portalu, kao i odgovori na njih, javni su uz suglasnost mladih koji su se na svejeok.hr javili sa svojim problemom.

– Mladi se javljaju anonimno, opisuju svoj problem u pisanom formatu i daju samo svoje osnovne osobne podatke (npr. spol i dob), kako bi psiholog koji će im nastojati pomoći dobio nešto potpuniju sliku o njima. Radi se o jednokratnoj pomoći, ali ako psiholog procijeni da je toj mladoj osobi potrebna dodatna pomoć (ili ona sama to prepozna), kontakt među njima se može nastaviti i osobno. Teško je nabrojati sve zbog čega se mladi mogu javiti i zatražiti psihološku pomoć, ukratko najčešće je riječ o emocijama koje ih muče ili nekim neadekvatnim mislima i ponašanjima, kaže Barbarić.

Na pitanja i probleme koje mladi upućuju na portal svejeok.hr odgovaraju stručnjaci. Trenutno je riječ o devet psihologa i psihoterapeuta s područja grada Rijeke i okolice. Svio oni vrsni su stručnjaci, koji imaju iskustva u radu s mladima – Anđelko Botica, Anamaria Blažić, Nataša Jelenić Herega, Katarina Banov, Tamara Milovanović, Ivona Maričić Kukuljan, Ana Goleš, Iva Kirša i Mia Host.

– Portal je pokrenut krajem listopada i interes je do sada i za nas iznenađujuće velik. Drago nam je da nam se mladi obraćaju, znači da su dovoljno zreli da prepoznaju koliko je važno potražiti pomoć kada nam je ona potrebna, zaključuje Barbarić.