Divjak optužila osam fakulteta za ilegalno zapošljavanje, Ministarstvo financija ‘pretreslo’ druga dva koja ni ne spominje
Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak na nadolazećim je parlamentarnim izborima nezavisna kandidatkinja na HNS-ovoj listi u III. izbornoj jedinici, a njena politička kampanja u punom je jeku. Nakon tri godine ministarskog mandata sjetila se da je zadužena i za resor visokog obrazovanja pa je posljednjih dana počela prozivati rektore pojedinih sveučilišta zbog nezakonitih radnji, konkretnije, da su se tijekom koronakrize upustili u nezakonito zapošljavanje. Iz Ministarstva obrazovanja nam kažu kako se to događalo na osam fakulteta, nabrojali su i kojih te da su od Ministarstva financija zatražili proračunski nadzor, ali nisu dobili odgovor. U vrlo zapetljanoj priči iz Ministarstva financija za srednja.hr kažu kao su izvršili nadzor nad dva fakulteta za koje Ministarstvo obrazovanja uopće ne spominje u kontekstu ilegalnog zapošljavanja, odnosno podizanja plaća u krizi.
– Tijekom koronakrize pojedini rektori i dekani ilegalno su ili povećali plaće ili zaposlili dvadesetak ljudi na račun poreznih obveznika. U svibnju smo od Ministarstva financija tražili da provedu nadzor. Zasad nemam odgovor. To je ozbiljna stvar i to nažalost nije jedini takav slučaj, rekla je za N1 televiziju ovog vikenda Blaženka Divjak.
MZO: Ministarstvo ne može spriječiti unos podataka u Registar zaposlenika
Kako se radi o ozbiljnim optužbama za nezakonite radnje tijekom njenog mandata u Ministarstvu zaduženom i za resor visokog obrazovanja, u Ministarstvo obrazovanja poslali smo službeni upit oko toga da nam pojasne na što je točno ministrica mislila kada je koristila pojam ‘ilegalnog zapošljavanja’ kao i na kojim se ono fakultetima odvijalo. Pitali smo Ministarstvo i kako je moguće da su osobe zaposlene ili im je povećana plaća ako Ministarstvo za to nije dalo suglasnost.
– ‘Ilegalna zapošljavanja’ događala su se u travnju na Sveučilištima u Osijeku, Zagrebu i Zadru na sljedećim sastavnicama: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Ekonomski fakultet, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Filozofski fakultet, Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek, Pravni fakultet Osijek, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Agronomski fakultet u Zagrebu. Radna mjesta na kojima se ilegalno zapošljavalo su primjerice umjetnički savjetnik, poslijedoktorand, izvanredni profesor, asistent, redoviti profesor, knjižničar. ‘Ilegalno zapošljavanje’ znači da nije ishođena prethodna suglasnost Ministarstva financija temeljem Odluke Vlade RH o ograničavanju korištenja sredstava predviđenih Državnim proračunom Republike Hrvatske i financijskim planovima izvanproračunskih korisnika državnog proračuna za 2020. godinu (NN 41/20). Navedene osobe zaposlene su na teret sredstva državno proračuna izvor 11 – opći prihodi i primici. Osobe su zaposlene bez prethodno izdanih suglasnosti jer ne postoji mehanizam u Registru zaposlenika niti ovlast ovog Ministarstva da spriječi takvu vrstu unosa podataka, službeni je odgovor Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Tvrde i da Ministarstvo znanosti i obrazovanja već nekoliko godina upozorava na navedeni problem u sustavu jer se zakonski propisuje da je čelnik proračunskog korisnika odgovoran za zakonito, namjensko i svrhovito raspolaganje proračunskim sredstvima, te da je proračunski korisnik obvezan provjeriti zakonito korištenje sredstava isplaćenih na temelju posebnih propisa.
– Ministarstvo je u prethodnom razdoblju slalo nekoliko dopisa prema FINI, Ministarstvu uprave ali i Ministarstvu financija, a vezano uz navedenu problematiku. O svakom neodobrenom unosu obaviještena je FINA – Financijska agencija, Ministarstvo uprave i Ministarstvo financija. Vezano uz zapošljavanje na teret sredstava državnog proračuna trenutno je na snazi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu (Narodne novine, br. 58/2020).U članku 6. navedenog Zakona propisano je sljedeće: ‘(1) Proračunskim i izvanproračunskim korisnicima državnog proračuna te javnim ustanovama kojima se sredstva za plaće osiguravaju u državnom proračunu i iz sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje zabranjuje se novo zapošljavanje te prijam službenika i namještenika na neodređeno i određeno vrijeme ako im se sredstva za rashode za zaposlene osiguravaju iz općih prihoda i primitaka odnosno iz sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, novo zapošljavanje i prijam službenika i namještenika dopušteni su ako za to postoji opravdani i obrazloženi razlog, u kojem je slučaju za to potrebno dobiti prethodnu suglasnost nadležnog ministra.’, napominju iz Ministarstva.
Neobičan odgovor Ministarstva financija
Istovremeno smo upit poslali i u Ministarstvo financija, od kojega je Divjak zatražila da provedu nadzor i tvrdi da odgovor nije dobila. Pitali smo ih je li Ministarstvo financija provelo nadzor na Sveučilištu u Zagrebu, Zadru i Osijeku zbog ilegalnih zapošljavanja i koji su zaključci tog nadzora.
Nakon odgovora koji nam je pristigao, ova priča poprima pomalo neobičnu dimenziju – Ministarstvo financija provelo je nadzor nad fakultetima koje Ministarstvo obrazovanja uopće nije spomenulo u svom odgovoru i kontekstu ‘ilegalnih zapošljavanja’.
– Ministarstvo financija je temeljem zahtjeva Ministarstva znanosti i obrazovanja, a sukladno odredbama Zakona o proračunu i Pravilnika o proračunskom nadzoru obavilo proračunski nadzor Sveučilišta u Zagrebu, Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. U skladu s odredbama Zakona o proračunu i Pravilnika o proračunskom nadzoru, Ministarstvo financija nije ovlašteno davati informacije o rezultatima obavljenih nadzora, rekli su nam kratko iz Ministarstva financija.
Nakon toga smo u Ministarstvo obrazovanja poslali novi upit zbog čega je zatražen proračunski nadzor nad Učiteljskim fakultetom, i Hrvatskim studijima, a ti fakulteti nisu navedeni među onima koji su u krizi ‘ilegalno zapošljavali’. Odgovor do zaključenja ovog teksta nismo dobili.
Rektori odbacili optužbe
Odgovor nismo dobili ni s tri sveučilišta koje je Divjak optužila da su ilegalno zapošljavali ili dizali plaće tijekom koronakrize. Ipak, prije nekoliko dana su u Jutarnjem listu, odbacili takve navode.
– Nije točno da je bilo ikakvog ilegalnog zapošljavanja. Država ni nakon rebalansa proračuna nije smanjila proračunska sredstva za sveučilišta. Mi smo novac dobili odlukom Sabora i mi odgovaramo fiskalno da godinu zatvorimo bez gubitaka, rekli su rektori za Jutarnji list (tiskano izdanje, 16. lipnja).
Rektor Sveučilišta u Zagrebu, Damir Boras, rekao je za Jutarnji i da se Divjak koristi neistinama jer je očigledno u izbornoj kampanji, a ako su pogriješili, ‘neka ih tuži’.
I samo Ministarstvo obrazovanja škole uputilo da krše propise
Telegram.hr danas je podsjetio i na svoju priču iz travnja, kada su otkrili kako i samo Ministarstvo obrazovanja nije poštivalo proceduru zapošljavanja u školama tijekom koronakrize, odnosno školama su sugerirali da na određeno zapošljavaju bez prethodne suglasnosti Ministarstva financija.
Naime, u jeku epidemije škole su sa zahtjevima za zapošljavanje na određeno vrijeme do 60 dana trebale obratiti. Ministarstvo financija zatim je od Ministarstva obrazovanja trebalo tražiti očitovanje kojim se ocjenjuje opravdanost zaprimljenih zahtjeva. Tek nakon toga Ministarstvo financija donosi konačno mišljenje o (ne)opravdanosti zapošljavanja.
No, piše Telegram.hr, novom uputom od 15. travnja Ministarstvo obrazovanja je javilo ravnateljima škola da novim nužnim zaposlenicima omoguće da rade i u periodu dok od Ministarstva obrazovanja i Ministarstva financija nisu dobili suglasnost da s učiteljima potpišu ugovor. Dakle, bez potpisanog ugovora o radu.
Podsjetimo, ministrica Blaženka Divjak trenutno se nalazi u političkoj kampanji jer na parlamentarne izbore izlazi kao nezavisna kandidatkinja na listi HNS-a. Iako je tijekom mandata konstantno naglašavala da je matematičarka, a ne političarka i isticala kako je nestranačka osoba, ovih se dana tako smješka s jumbo plakata s logom HNS-a.
Dopuna tekstu, 19. lipnja 2020. u 17:45
Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja tvrde kako je nadzor vezan uz Učiteljski fakultet i Hrvatske studije odnosi na prijavu nevezanu uz zapošljavanja tijekom koronakrize. Njihovo očitovanje u nastavku prenosimo u cijelosti.
Ministarstvo znanosti i obrazovanje je u veljači 2018. godine Ministarstvu financija prijavilo nepravilnosti u preuzimanju obveza na teret sredstava državnog proračuna iznad iznosa utvrđenog u financijskom planu od strane pojedinih javnih visokih učilišta a vezano uz rashode za zaposlene.
Naime, uvidom u mjesečne izvještaje iz sustava za Centralizirani obračun plaća utvrdili smo da su pojedina visoka učilišta u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, od listopada do prosinca 2017. godine unijela promijene plaća u Registar zaposlenih u javnom sektoru iako Ministarstvo znanosti i obrazovanje za iste nije dalo odobrenje. Ministarstvo znanosti i obrazovanja je u nekoliko navrata upozorilo visoka učilišta na nepravilnosti i zatražilo korekcije kao i povrat sredstava u Državni proračun međutim isto se nije desilo. S obzirom da se situacija ponavljala iz mjeseca u mjesec, te da su se unatoč jasnim uputama i dalje unosili zaposlenici u Registar zaposlenih u javnom sektoru bez suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja na pojedinim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu i to na Učiteljskom fakultetu i Hrvatski studijima, zamolili smo Ministarstvo financija da u okviru svoje nadležnosti provede proračunski nadzor.
Znači radi se o prijavi nepravilnosti od ranije, a ne tijekom koronakrize.
Podsjećamo kako je Ministarstvo znanosti i obrazovanja još 4. srpnja 2017. godine pokrenulo i upravni nadzor nad zakonitošću rada Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskih studija u vezi raspisivanja i provođenja javnih natječaja za zapošljavanje. Međutim, Sveučilište, unatoč višestrukim požurnicama Ministarstva nije dostavilo potrebnu dokumentaciju za provedbu nazora već je s tim u vezi podnijelo zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti članka 113. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Narodne novine, broj: 123/03, 105/04, 174/04, 02/07-OUSRH, 46/07, 45/09, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14-O i RUSRH, 60/15-OUSRH i 131/17). Nakon čega je Sveučilište u Zagrebu Ustavnome sudu podnijelo zahtjev za potpuno ukidanje instituta upravnog nadzora kao protuustavnoga instituta, u veljači 2020. godine Ustavni sud je, dvije godine nakon što je Sveučilište u Zagrebu podnijelo spomenuti zahtjev, donio rješenje da upravni nadzor nije ograničavanje autonomije sveučilišta, već je usmjeren na osiguravanje jedinstvenoga pravnog poretka, vladavine prava i pravne sigurnosti.