Dobri duh: Mladi strukovnjaci popravljaju kolica i friziraju u Društvu multiple skleroze Split
Društvo multipleskleroze Split već duže vrijeme aktivno surađuje s raznim akterima na području svoga grada kako bi obogatili život svojih članova. Kao dio nastojanja, povezali su se s nekolicinom splitskih strukovnih školi u prvom redu Obrtničkom i Obrtno-tehničkom školom te zajedničkim snagama stvaraju bolje sutra i promoviraju volonterstvo i solidarnost kao kvalitetan oblik življenja.
Splitske škole sve češće iznenađuju neobičnim akcijama i pozitivnim primjerima. Profesorski aktivizam polako se prenosi i na učenike pa u gradu pod Marjanom sve jače bivaju mlade volonterske snage.
Uvriježeno je mišljenje kako su u ovom pogledu znatno aktivniji gimnazijalci, no primjeri suradnje Društva multiple skleroze Split s nekolicinom strukovnih škola razbija predrasude.
Profesori svojim primjerom potaknuli učenike na humanitarni rad
Jedna od njih je Obrtnička škola koja već duže vrijeme njeguje volontersku praksu među nastavnicima, a od nedavno i među učenicima.
Profesorice koje drže praksu u ovoj splitskoj školi već više od 20 godina aktivne su po domovima umirovljenika i sličnim ustanovama, a od prije nekoliko godina i Jozo Dadić, naš sugovornik i profesor informatike, se na poziv Društva multipleskleroze Split aktivirao u dobrotvornom radu.
– Počelo je, odnosno ideja se rodila prije nekih 6-7 godina kada sam kao profesor informatike počeo članove Društva multiple skleroze Split osposobljavati za rad na računalu. Motivirani željom da se pomogne potrebima te da se učenike potakne na humanitarni rad, odlučili smo se i na uključivanje djece u volontersku suradnju, otkrio nam je profesor Dadić. Dodao je kako smatra da je vrlo bitno da se mladi odgajaju u duhu pomaganja i suradnje.
Suradnja zasnovana na ovakvim temeljima dovela je do toga da danas 20-ak učenika prvih, drugih i trećih razreda nekoliko puta godišnje odlaze u goste Društvu te svoje vještine stavljaju na rasplaganje članovima.
– Učenice koje se obrazuju za frizerke odu pa članovima rade frizuru, a pedikerke i kozmetičerke također aktivno sudjeluju. S obzirom na prirodu bolesti korisnika, učenice kojima je to povezano sa strukom masiraju i na taj način pomažu članovima Društva da se lakše nose sa svojim stanjem, priča nam Dadić dodavši kako osim ovoga školarci sudjeluju i u nekoliko akcija i manifestacija DMSS-a.
Galerija 7 Fotografija
OtvoriČlanovima popravljaju kolica
Poput dominantno ženske Obrtničke škole, svoje snage, uglavnom muške, na raspolaganje Društvu stavili su i učenici Obrtno-tehničke škole. Ideja se rodila i ovog puta u zbornici. Psihologinja Marijana Petrić Maršić i pedagoginja Ružica Vragić Krvavica nedavno su došle na ideju da skupljaju čepove za riječko Društvo multipleskleroze te su sličnu suradnju htjele ostvariti i sa svojim sugrađanima. Ipak do toga nije došlo jer DMSS se time ne bavi, no gdje postoji volje i želje ljudi nađu zajednički jezik pa su škola i Društvo pronašli načina da obogate jedni drugima živote.
– Kad sam shvatila da nema mogućnosti da uspostavimo suradnju vezanu za skupljanje čepova sa splitskim društvom dogovorili smo se da oni održe predavanje u našoj školi o potrebama osoba s multiplom. Paralelno s tim počeo je i projekt Školski volonter koji vodi Forum za slobodu odgoja iz Zagreba. Kako želimo promovirati volontiranje kao kvalitetan način života, angažirali smo se oko toga da potaknemo svoje učenike da svoje znanje upotrijebe na konstruktivan način, ispričala nam je Petrić Maršić.
Kao što smo već spomenuli Obrtno-tehničku pohađaju uglavnom muški učenici i obrazuju se za strojarska te elektro i drvo zanimanja došlo se na ideju da za Društvo vrše mehaničarske poslove. Drugim riječima servisiraju kolica te članovima pomažu u postavljanju scene prilikom humanitarnog koncerta kojeg DMSS organizira.
– Prije svake akcije ‘regrutiramo’ posebno učenike, a za popravljanja kolica smo da na svakom primjerku rade po tri učenika i jedan mentor. Za sada je u školu dopremljeno nekoliko komada kolica, ali sada učenici odlaze na praznike te će projekt biti realiziran u ožujku, zaključila je psihologica škole te dodala kako je to tek početak jedne mnogo dublje i veće suradnje.