Doznali smo kada bi mogao biti propisan učenički minimalac, a provjerili smo i ponudu poslova
Minimalna učenička satnica trebala bi biti definirana izmjenama Zakona o tržištu rada koji se planira uputiti u proceduru tijekom ove godine. Potvrdili su nam to iz Ministarstva rada nakon našeg upita, s obzirom na to da je spomenuti Zakon već trebao biti u proceduri donošenja. Iako ovo ljeto učenička satnica nije usklađena s onom studentskom, većina učeničkih poslova koje smo pronašli učenicima daje satnicu od barem 5,25 eura.
Dok je studentska minimalna satnica definirana još 2018. godine Zakonom o obavljanju studentskih poslova, učenici koji rade preko učeničkih servisa nemaju garanciju minimalne satnice. No, to bi se trebalo promijeniti izmjenama Zakona o tržištu rada koji bi trebao propisati minimalnu učeničku satnicu.
U Medulinu se učenike za rad na štandu s privremenim tetovažama plaža 6,50 eura
– U okviru izmjena i dopuna Zakona o tržištu rada, koje se planiraju uputiti u proceduru tijekom ove godine, dodatno će se regulirati zaštita učenika koji rade posredstvom srednjoškolskih ustanova te će se, po uzoru na rad studenata, definirati i njihova minimalna satnica, kazali su nam iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Naime, izmjene tog Zakona trebale su biti u proceduri još u drugom tromjesečju ove godine, no to se nije dogodilo. Tako i ovog ljeta studenti rade za minimalnu satnicu od 5,25 eura, dok kod učenika satnica nije regulirana. Prema ranijim najavama, minimalna učenička satnica računala bi se prema istoj formuli kao i minimalac za studente. Ta se satnica dobije kada se minimalna bruto plaća podijeli sa 160, dakle povećava se svaki puta kada država propiše novu minimalnu plaću. Iz Ministarstva su za srednja.hr naglasili da cijena rada učenika trenutno nije propisana, već se temelji na ugovoru o povremenom radu koji sklapa učenik s naručiteljem posla uz posredstvo učeničkog servisa.
Stoga smo sami provjerili kako se kreću cijene za rad učenika ljeti u internetskim oglasima. Primjerice, za učenički posao na šanku i prodaju sladoleda u Rijeci cijena sata je 5,50 eura. Učenici mogu raditi u Puli kao prodavači na pultu s japankama za 5,25 eura, što je točno minimalna studentska satnica. I drugi poslovi koje smo pronašli uglavnom se kreću iznad minimalne studentske satnice. U Medulinu se učenike za rad na štandu s privremenim tetovažama plaža 6,50 eura plus putni troškovi, satnica za pomoćnog konobara učenika na Mljetu je šest eura. Manji je broj oglasa koji daju satnicu manju od 5,25 eura. Primjerice, jedan meksički restoran traži učenike za točioce pića sa satnicom od pet eura. U Puli traže se učenici za rad u ugostiteljstvu sa satnicom od 4,50 do 5,30 eura. I jedan lanac brze prehrane traži učenike sa satnicom od 4,65 eura do 6,98 eura za rad nedjeljom i blagdanima.
‘Maloljetni redoviti učenik koji dnevno radi više od četiri sata i 30 minuta, ima pravo na odmor od najmanje 30 minuta’
Napomenimo da prema Pravilniku o obavljanju djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem maloljetni učenici ne smiju raditi noću, odnosno između 20 sati uvečer i šest sati ujutro. Uz to, puno radno vrijeme maloljetnog redovitog učenika ne smije biti duže od sedam sati dnevno i 35 sati tjedno. Iznimno, puno radno vrijeme maloljetnog redovitog učenika koji je navršio 15 godina života može biti osam sati dnevno i 40 sati tjedno.
– Maloljetni redoviti učenik koji dnevno radi više od četiri sata i 30 minuta, ima pravo na odmor (stanku) od najmanje 30 minuta. Između dva uzastopna radna dana, maloljetni redoviti učenik ima pravo na odmor (dnevni odmor) od najmanje 14 sati neprekidno. Maloljetni redoviti učenik ima pravo na tjedni odmor u trajanju od najmanje 48 sati neprekidno, stoji u Pravilniku.
Podsjetimo i da prilikom učeničkog rada učenici moraju pripaziti na limit do kojeg roditelji ne gube poreznu olakšicu. Sve o tome objasnili smo u videozapisu ispod za studente, a isto vrijedi i za učenike.