Država kaže da djeca mogu dobiti besplatne naočale: HZZO vam za to daje, ne šalimo se, 83 kune
Djeca imaju pravo na besplatne naočale preko HZZO-a, no iznos koji država odobrava je, ne šalimo se, 83 kune. Takve naočale s plastičnim lećama nitko ne želi, pa roditelji u optikama troše i po nekoliko stotina kuna godišnje samo kako bi svojim mališanima omogućili pomagalo za vid.
Imaju li djeca pravo na besplatne naočale, na račun zdravstvenog osiguranja? HZZO kaže da imaju, roditelji, pak, da novac koji se nudi nije realan. Novi list donosi priču o još jednoj zavrzlami unutar našeg zdravstva koja građane zna poprilično koštati.
Okvir za naočale za 21 kunu
Kako piše Novi list, HZZO kaže da njihovo zdravstveno osiguranje djeci u cijelosti pokriva trošak nabavke naočala. No, roditelji kažu da je to daleko od istine. Iznos unutar kojeg osiguranje pokriva naočale djeci je 83 kuna. Roditelji, ali i optičari kažu, to nije ni blizu dovoljnog iznosa.
Za naočale im okvirno, kažu za Novi list, treba oko sto eura, a to potvrđuju i lokalne optike. Jedini besplatni okvir koji se nudi u optikama koje imaju ugovor s HZZO-om je onaj ‘socijalni’ koji stoji 21 kunu. Taj okvir i najjeftinije plastične leće, kažu optičari, nitko ne uzima.
Glavni problem je u tome, podcrtava Novi list, što je ista veličina propisana za dijete od godinu dana, kao i za tinejdžera od 17 godina. Roditelji se, kako novinarima kažu optičari, u pravilu odlučuj uza silikonske okvire koji mogu padati bez da se razbiju. No, takav okvir košta oko 400 kuna, odnosno dvadeset puta više od iznosa koji odobren po HZZO-u. Slično je i sa staklima.
Kome je to u interesu?
No, kako ističe novinarka Novog lista, nije svugdje tako. U susjednoj Sloveniji zdravstveno osiguranje djeci s poteškoćama vida osigurava između 50 i 100 eura godišnje. Koristeći tu subvenciju roditelji svojoj djeci mogu nabaviti solidne i funkcionalne naočale. Kod nas, odobreni iznosi baš i nemaju doticaja sa stvarnošću.
Kako piše Novi list, dobar dio optika ni nema, niti ne nudi ‘socijalne’ okvire i stakla jer ih nitko ne uzima. Koliko je to točno, a koliko to rade iz vlastitog interesa, da prodaju svoj, skuplji proizvod, moguće je samo spekulirati. Činjenica stoji da je iznos koji država pokriva toliko minoran i zanemariv da većini roditelja ne predstavlja stvarnu pomoć pri kupnju dioptrijskih naočala za djecu.