Provjerite u koje sve zemlje možete putovati samo s osobnom iskaznicom
Hrvatski građani s valjanom osobnom iskaznicom mogu ulaziti od prvog srpnja 2013. u sve zemlje Europske unije, a u godinama koje su usljedile ta je mogućnost otvorena i za putovanja u pojedine zemlje nečlanice EU. Za ostale je pak potrebna putovnica, a u nekim slučajevima i viza.
Iako su ovi podaci javno dostupni na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova, ali i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, često se ipak znaju čuti polemike o tome koje dokumente treba imati za ulazak u pojedinu zemlju. Tako i mi ovim tekstom želimo razriješiti neke nejasnoće oko bilateralnih ili multilateralnih sporazuma o ulascima i izlascima iz Hrvatske. Ipak, napomenimo kako se dogovori uslijed novonastalih okolnosti mogu i mijenjati pa tako, ako putujete u neku ‘egzotičniju’ zemlju, važno je pogledati je li došlo do kakvih promjena u odnosima.
Popis zemalja u koje se može putovati s osobnom
S osobnom iskaznicom, ali samo ako je ona izdana nakon 1. siječnja 2003. možete putovati u zemlje regije, sve članice EU-a i francuske prekomorske zemlje. Prema trenutno važećem popisu, s valjanom osobnom iskaznicom možete putovati u:
- sve države članice Europske unije (EU)
- Albaniju
- Andoru
- Bosnu i Hercegovinu
- Crnu Goru
- Gruziju – ako se putuje iz zračnih luka na području Estonije, potrebna je putovnica.
- Island
- Lihtenštajn
- Makedoniju
- Moldaviju
- Monako
- Norvešku
- San Marino
- Srbiju
- Švicarsku
- Vatikan
Francuska priznaje hrvatsku osobnu iskaznicu kao valjanu za putovanje u sljedeće francuske prekomorske zemlje: Guadaloupe, Francuska Gvajana, Martinique, Mayotte, Réunion, Nova Kaledonija, Francuska Polinezija, Sveti Bartolomej, Sveti Martin (ako se dolazi s nizozemskoga dijela otoka ili se prelazi na njega, potrebna je putovnica), Sveti Petar i Mikelon te Wallis i Futuna. Kako je pojašnjeno na Središnjem državnom portalu, s osobnom iskaznicom možete putovati i na Kanarsko otočje (sastavni dio Španjolske), na Madeiru i Azore (Portugal) te u Gibraltar (prekomorsko područje Ujedinjenoga Kraljevstva).
Za ostale zemlje potrebna vam je putovnica, a na ovom linku možete provjeriti, za koje vam zemlje uz taj dokument treba i viza.
Kako podnijeti zahtjev za putovnicu?
Ako putujete u zemlje za koje je potrebna putovnica, postupak izdavanja izgleda tako da najprije podnosite zahtjev za njezino izdavanje i to osobno u policijskoj upravi ili postaji (neovisno o mjestu prebivališta).
Potrebni su vam:
- osobna iskaznica ili druga isprava na temelju koje se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo
- dokaz o uplati u državni proračun:
- iznosa od 320 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u redovnom postupku
- iznosa od 410 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku za koju se zahtjev podnosi u Policijskoj upravi zagrebačkoj, odnosno iznosa od 465 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku, za koju se zahtjev podnosi u ostalim policijskim upravama ili postajama u njihovom sastavu
- upravna pristojba za izdavanje putne isprave u iznosu od 35 kuna, a za izdavanje putovnice u žurnom postupku upravna pristojba u iznosu od 140 kuna (iznos od 35 kuna može se uplatiti u državnim biljezima, putem uplatnice ili internet bankarstva, a iznos od 140 kuna samo putem uplatnice ili internet bankarstva)
- iznos koji se plaća za izdavanje putovnice može se uplatiti na uplatnom mjestu FINA-e, poslovne banke ili putem internet bankarstva. Uplatu je potrebno izvršiti na IBAN državnog proračuna broj: HR1210010051863000160 uz naznaku za putovnicu po modelu HR65 7005-434-OIB (navesti OIB osobe kojoj će se izraditi putovnica). Kod uplate upravne pristojbe putem uplatnice ili putem Internet bankarstva potrebno je pod opis plaćanja navesti “državne upravne pristojbe”, a uplatu izvršiti na IBAN broj državnog proračuna HR1210010051863000160 po modelu HR64 poziv na broj 5002-713-23043
- fotografija – 35 x 45 milimetara, (naglasak fotografu da je fotografija za biometrijsku putovnicu)
- stara putna isprava, koja će se poništiti i vratiti
- za malodobnu djecu za koju se traži prva putovnica, a nemaju osobnu iskaznicu: izvadak iz matice rođenih ili rodni list i domovnica (djeca koja su navršila 12 godina moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva, odnosno radi davanja otisaka prstiju koji se pohranjuju u čipu biometrijske putovnice).
Osim u postaji, zahtjev za izdavanje putovnice može se podnijeti i putem portala e-Građani, a kako to učiniti doznajte na ovoj poveznici.