Vremena trenutno nisu nimalo jednostavna, ali i da jesu, nema potrebe bacati novce na neke stvari koje uopće ne koristimo ili ih plaćati dva puta. S druge strane uštedama na jednoj strani si na drugoj možete priuštiti neki predmet, aktivnost ili koncert koji vas uistinu veseli. Donosimo savjete uz pomoć kojih svaki mjesec možete uštedjeti minimalno 500 kuna.
Iako često kukamo kako nam nedostaje novca za ovo ili ono, s druge strane se razbacujemo za stvari koje nam uopće ne trebaju. Poznata svjetska blogerica, kada je riječ o odgovornom raspolaganju novcem Sophia Bera, savjetuje kako da mjesečno uštedite 200 dolara ili čak i više. Kako je ona to pisala u američkim okvirima, mi smo pokušali iznos uštede prilagoditi hrvatskim uvjetima.
Isključite kabelsku televiziju
Ili pretplatu za mobitel, ako uviđate da vam je i jedan bon od 50 kuna i više nego dovoljan. Kada je riječ o kabelskoj, ako uviđate da i vi i ukućani gledate rijetko televiziju, a i kada gledate to je pet istih programa, zašto onda plaćati skupi paket od njih 50!?
Kuhajte kod kuće
Osim što je zdravije te ćete se osjećati korisnijima nakon što nešto sami napravite, ovo je svakako i jeftiniji oblik prehrane, od stalnog posjećivanja restorana brze prehrane i sličnih.
Naravno svatko se voli ponekad ‘počastiti’ nekom večerom ili fast food objedom, no ako to prakticirate svakodnevno, ne morate dalje mozgati gdje vam nestaje novac.
Budite energetski učinkovitiji
Dakle nemojte u svakoj sobi u koju uđete tijekom jedne večeri, ostaviti upaljeno svjetlo. Dovoljno vam je jedna čaša vode da operete zube, a kada je zima pokušajte ne zagrijavati prostor toliko da na kraju morate otvarati prozore.
Izbjegavajte skupe dućane
Katkada je kvalitetu potrebno i masno platiti. No nema potrebe neke predmete poput obične bijele ili crne majice, kupovati u skupom dućanu.
Isto tako je i sa živežnim namirnicama. Zbilja nije važno je li riža, tjestenina ili brašno jeftinog pakiranja od trgovačkog lanca ili ih proizvodi svjetski popularni brend.
Kupujte na tržnicama izravno od dobavljača
Dakle ponovno su u pitanju zdravije, k tomu još i jeftinije namirnice. Umjesto plastificiranog bilja, koje ćete skupo platiti u trgovinama, zaputite se na obližnju tržnicu te kupite domaće povrće, za manje novca.
Riješite se nezdravih navika
Prejedanje grickalicama ispred tv ekrana svakako je nezdrava navika, koje ako se riješite, možete smanjiti nataložene masne naslage, a ujedno i troškove.
Naravno u nezdrave, a i skupe navike ubrajaju se alkohol i cigarete pa bi se i tih poroka bilo poželjno riješiti.
Više bicikla, manje motornih vozila
Sophia Bera kroz svoje vrlo praćene financijske savjete, sugerira i povećanje biciklističke i pješačke kilometraže, u odnosu na automobilsku. Gorivo, amortizacija te mijenjanje dijelova samo su neki od troškova koje vozači redovno plaćaju.
No možete ih smanjiti, ako odlučite ne paliti automobil za baš svaku sitnicu. Koristi od bicikiranja i pješačanja također su višestruke.
Pričekajte s kupnjom neko vrijeme
Kada god u izlogu ugledate nešto što želite kupiti, pričekajte s time nekoliko dana. Možda ste u trenutku impulzivno reagirali ili je pojedini predmet ostavio snažan dojam na vas, a u stvari vam nije nimalo potreban.
Stoga si dajte 2-3 dana, da razmislite trebate li uistinu primijećenu stvar.
Pojedine usluge prestanite plaćati
Ako vam se pokvario kompjuter ili kućanski aparat, a vi ne znate ništa o tome, naravno da ćete se obratiti majstoru. No, pranje automobila, čišćenje stana ili košenje travnjaka su stvari koje možete sami učiniti.
Bavite se besplatnim hobijima
To može biti biciklizam, šetnja, planinarenje ili jogging. Za pojedine od njih treba vam određena oprema, međutim ako niste sigurni da se nečime želite baviti dulji period, posudite ju od prijatelja pa ako se primjerice odlučite za učestalije planinarenje, tek onda kupite vlastitu opremu.
Ne upadajte u minuse
Pojedine banke dopuštaju i studentima, dakle osobama bez stalnih prihoda, ulazak u financijski minus. Ako ste si već otvorili takvu mogućnost, iskoristite ju jednom ili dva puta godišnje primjerice za putovanje ili kupnju smartphonea, a ne za tekuće troškove.
Koristite pogodnosti koje su vam dostupne
Imate stol za stolni tenis kod kuće, prijatelj vam radi na ulazu u kino ili rođak u teretani. Ako vam se nudi neka takva pogodnost, zašto je ne koristiti povremeno.
Nemojte stremiti snobizmu pa tražiti fancy teretanu koju ćete skupo plaćati, umjesto da vježbate u sasvim solidnoj za besplatno.
Slobodno pitajte za popust
Mada je opće mnijenje da se samo na tržnicama moguće cjenkati, pokušajte to katkada i u ‘običnim’ dućanima. Ništa vas ne košta, a možete dobiti osjetne popuste.
Ako zimske čizme koštaju 1000 kuna, tražiti da ih dobijete za 900 nije nimalo napadno niti bezobzirno, a vjerujte da će nerijetko upaliti.