Iako bi svatko pomislio suprotno, perfekcionizam nije ključni sastojak za profesionalni uspjeh. Zapravo, konstantna jurnjava za savršenstvom može i uništiti vašu karijeru, i prije nego je počela.
Negativna konotacija na perfekcionizam mnogima bi mogla biti čudna, budući da smo naučeni da težimo savršenstvu u svemu što radimo. U realnosti se često događa da se na perfekcionizam gubi vrijeme, a ni nadređeni, kolege i klijenti nekad i nisu tako oduševljeni takvim vašim stavom. Business Insider donosi zašto perfekcionizam nije uvijek baš dobra crta ličnosti. Perfekcija je subjektivna stvar, stoga nečije ideja o istoj nije uvijek u skladu s mišljenjima ostalih stoga ima nekoliko mana.
Mislite da marljiv rad i savršenstvo idu jedno uz drugo
Iz nekog razloga ova je ideja postala norma za većinu ljudi u njihovom profesionalnom životu. Ubijanjem od posla kako biste zadovoljili šefa ili klijenta ne znači uvijek dostizanje savršenstva. Zapravo, gubljenje vremena na pokušaje da nešto učinite perfektnim dovodi ponekad do odustajanja klijenata, te do toga da vam nadređeni bude nezadovoljan. Zapamtite da uvijek možete revidirati projekt kako bi napravili potrebne preinake.
Treba vam više vremena
Bez obzira na vašu profesiju, vjerojatno ćete trošiti mnogo više vremena nego ostali kako biste izvršili neki zadatak. Što više vremena posvetite jednom projektu, to ćete manje vremena imati na raspolaganju za ostale zadatke. Na kraju ćete vjerojatno morati uložiti dodatno vrijeme kako biste sve završili na vrijeme.
Nemate povjerenja u kolege
Ako vaš perfekcionizam stoji na putu vašeg povjerenja prema timu s kojim radite, imate problem. Neke stvari, vjerovali ili ne, drugi mogu napraviti bolje od vas, stoga podijelite zadatke. Nemojte misliti da ste upravo vi oni koji možete najbolje riješiti ono što treba. Dajte priliku i drugima, te vjerujte u njihove sposobnosti.
Ne dostižete maksimalnu efikasnost
Vrijeme je novac, a upravo zbog toga previše vremena koje utrošite na jedan aspekt projekta znači da trošite novac kompanije za koju radite, ili da previše naplaćujete klijentu. Fokusirajte se na to da postignete ono što morate, a onda se prebacite na nove projekte.
Strah vas je
Moguće je da se bojite što će se dogoditi ukoliko vaš projekt nije savršen. Opsesivni lov na savršenstvo dovodi do toga da radite pod pritiskom straha.&
Ako već niste pukli pod pritiskom, samo je pitanje vremena kad će se to dogoditi
Stres induciran perfekcionizmom, tjeskoba i frustracija – sve je to ono što vas čeka ako i dalje budete inzistirali na savršenstvu.