Ljudi često rukama dodiruju svoje lice, a da nisu ni svjesni koliko je to za njih opasno. Najčešće trljamo lice i oči kada smo jako umorni, ali tome svaku put ne prethodi pranje ruku. Osim što na taj način prenosimo bakterije te pospješujemo širenje virusa, provjerite zašto još nije preporučljivo dodirivati lice.
Umor i nenaspavanost najčešći su razlog zašto trljamo svoje lice, kao i jednostavna navika. Međutim, liječnici diljem svjeta preporučuju da se svaki čovjek treba te navike riješiti. Dodirivanjem lica vrhovima prstiju ne samo da širite viruse, nego i činite kožu starijom, piše Huffington Post.
Trljanjem očiju koža izgleda starije
– Kada dodirujete lice sve bakterije i virusi s vrška prstiju prenose se na kožu, a trljanje kože može uzrokovati još veću štetu, objašnjava dermatologinja Ava Shamban za Huffington Post. Dodala je i da primjerice trljanje očiju uzrokuje mikroskopske suze u tkivu te da zbog njih koža oko očiju izgleda starije ili mogu popucati kapilare, zbog čega se pojavljuju crvene mrlje.
Budete li lice dodirivali rukama, nećete uzrokovati nastanak akni, kontaktnog dermatitisa i herpesa simplexa, ali ćete zasigurno pogoršava njihovo stanje. Dodirivanjam herpesa, isti možete prstima sasvim slučajno prenijeti na neki drugi dio tijela. Tako se i genitalni herpes prenosi, a ako dođe u kontakt s očima, uzrokuje čak i sljepilo.
Prenosite znoj pa lice izgleda masno
Žlijezda lojnica proizvidi masnoću, to jest ulje na licu, a koliko će vam koža biti masna ovisi o genetici ili hormonima u pubertetu. Vrhovi prstiju i jastučići na rukama nemaju folikula pa shodno tome ni žlijezde lojnice. Kad ugledate mast na rukama, riječ je zapravo o znojenju. Međutim, dodirnete li lice prstima, taj znoj prenosite na kožu i ona izgleda masnija nego što doista jest.
Shamban ističe da je jako teško riješiti se navike dodirivanja lica, ali da u tome trebate ustrajati. Ako vam nisu prihvatljive razne terapije poput hipnoze, možete probati sami sebe ogaditi razmišljajući o broju bakterija i virusa koje tako prenosite.