Pretraga

FOTO Sjećate se ovog stravičnog požara? Zahvaljujući pomoći učenika i nastavnika, tamo će opet biti šuma

A- A+

Pošumljavanje poslije požara udružilo je učenike, nastavnike i izviđače s područja Dalmacije. Na brdu Jelinjak, nedaleko od Šibenika, ovog je ljeta tamo izgorjelo preko 600 hektara šume. Više od 300 volontera je u subotu posadilo tisuće novih sadnica. Osim što su obnavljali prirodu, učenici su iz prve ruke naučili zašto su šume važne i što ih ugrožava.

Umjesto odmaranja od školskih obaveza, srednjoškolci i nastavnici s područja Šibenika i Splita pridružili su se izviđačima u oporavku prirode na brdu Jelinjak u Grebaštici. Zajedno s lokalnim stanovništvom tog mjesta nedaleko Šibenika, pošumljavali su brdo koje je nažalost bilo uništeno uslijed ljetnih požara. Posađeno je tisuće novih sadnica.

Preko 300 volontera, tisuće sadnica na više od 600 hektara izgorene šume

Ova akcija se održala u sklopu kampanje Goranka koju provode Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume, Hrvatska gorska služba spašavanja i Ravnateljstvo civilne zaštite. U sklopu rada na brdu u području Šibenika, uključio se i Grad Šibenik.

– Prije same akcije sadnje, predstavnici Hrvatskih šuma i Saveza izviđača Hrvatske okupljenim volonterima održali su edukaciju o važnosti šuma za okoliš i utjecaju klimatskih promjena na prirodu. Svim volonterima podijeljene su sadnice, alat za sadnju i radne rukavice nakon čega su šumari i izviđači volonterima prezentirali što i kako se ispravno sadi. Na požarištu brda Jelinjak sadi se mješovita sastojina i to hrast crnika, crni jasen, čempres i primorac, kako bi se stvorila što kvalitetnija šuma i očuvala bioraznolikost, istaknuli su iz Saveza izviđača Hrvatske.

Dodali su da je u subotu u sadnji sadnica sudjelovalo preko 300 volontera. Učenici i nastavnici dolaze iz Gimnazije A. Vrančića Šibenik, V. Gimnazije ‘Vladimir Nazor‘ iz Splita, Prirodoslovne škole Split, Obrtničke škole Split, Pomorske škole Split i III. Gimnazije Split. Od redovnih izviđača, sudjelovali su pripadnici Odreda izviđača pomoraca ‘Spinut’ iz Splita i Udruge izviđača ‘Zarus’ iz Zadra. U požaru tijekom ljeta, ističu izviđači, izgorjelo je više od 600 hektara šume.

Izdvojeni članak

Mediteranu prijeti opasnost, stoga stiže novi studij: Zagreb i Zadar ujedinili snage

Učenicima izazovno, ali zabavno: ‘Korisno se potroši jutro, napravi nešto dobro’

Stanovnici Grebaštice još imaju gorka sjećanja na zastrašujući požar. Izviđači su naveli da je ova akcija pošumljavanja bila 41. po redu, ali i treća ‘velika ovogodišnja akcija’. Sama kampanja Goranka je pokrenuta prije sedam godina, a podržava je i Europski parlament, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Američka gospodarska komora, Veleposlanstvo Kanade, Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Svjetska skautska (izviđačka) fondacija, Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora, te agencije Imago i agencija Hearth.

Osim za učenike i nastavnike, poziv na akciju je bio otvoren svim građanima. Naposljetku, cilj Goranke je uključiti što više ljudi u akcije pošumljavanja. Ne samo kako bi pomogli u obnavljanju prirode, već i kako bi shvatili važnost šuma i razumjeli kako dolazi do njihovog stradavanja. Sudeći po dojmovima srednjoškolaca koji su u subotu pošumljavali Jelinjak, praksa itekako djeluje.

– Prvi puta sam na Boranci i bilo mi je super. Sunce je bilo dosta jako, ali izdržali smo. Bilo nas je troje u timu i sve smo posadili, ali kako je kamenito područje, nije lako kopati. Preporučio bih i drugima da se ovako uključe, zabavno je, korisno se potroši jutro, a napravi se nešto dobro, zaključio je učenik Pomorske škole Split, Roko Đugaš.