Kako izgleda kad si srednjoškolac, a sudjeluješ u mnoštvu projekata i aktivnosti najbolje zna mladi fotograf i snimatelj iz Karlovca, Filip Trezner. Ovaj talentirani mladić fotografijom se bavi od osnovne škole, a uz to usko veže i snimanje. Osim te umjetnosti, ovaj svestrani učenik Šumarske škole (metereološki smjer) sudjeluje u radu mnoštva udruga i projekata, a njih je toliko da ih se ni sam ne sjeća svih. Pročitajte što o svom hobiju, snovima i ciljevima govori ova mlada nada hrvatske fotografije i filma, te kako uz sve to rješava školske obveze.
Filip Trezner učenik je Šumarske škole u Karlovcu, a izučava se za metereološkog tehničara. Ono čime se zapravo u najvećem dijelu dana bavi jest fotografija i snimanje. Ovaj je svestrani dečko član nekoliko udruga u Karlovcu u kojima se bavi fotografijom, snimanjem, ali i organizacijom. Član je udruge Carpe Diem i jedan je od voditelja Festivala kreativnosti mladih koji će se ovog vikenda održati u Karlovcu, ali i Foto dana mladih u Zadru. Ovaj mladić ima stvarno mnogo interesa, a vrijeme zna organizirati vrlo dobro tako da stiže bez problema odraditi i svoje školske obaveze.
S: Koliko smo shvatili, fotografija je tvoja glavna aktivnosti. Kada i kako si se njome počeo baviti?
Sve je započelo još davno u osnovnoj školi, u šestom razredu, kada sam vidio fotoaparat svoga oca. Uzeo sam ga, otišao van ifotografirao, te učitao fotografije koje su na kraju ispale dobre. Otac me je potaknuo da dalje radim i nastavio sam, a sada sam tu gdje jesam.
S: Koji su ti najinteresantniji motivi i što najviše voliš fotografirati?
Mislim da je od samoga početka moje fotografije najdraži i najčešći motiv čovjek. Obožavam portrete, ljudske izraze lica i njihove emocije. Da istu osobu fotografiram nekoliko dana za redom i to tri puta dnevno uvjeravam vas da bi svaki portret ispao drugačiji! Nije sve do osobe koju fotografiram, već je i do mojih doživljaja te osobe i same situacije. Postoji dobar citat od Richarda Avedonta: „Portreti koje radim govore više o meni nego o ljudima koje fotografiram“ , a to je zaista tako.
S: Uz fotografiju baviš se i snimanjem. Snimaš li koliko i fotografiraš ili je to manje zastupljeno kod tebe?
Fotografija i snimanje usko su povezani pa je za očekivati da imam barem malo iskustva u snimanju. Međutim, kako sam aktivni član Kinokluba Karlovac unazad dvije godine stekao sam puno znanja, i još bitnije prakse, o kameri i snimanju. Vrhunac svega bilo je pohađanje Škole medijske kulture u Čakovcu ovoga ljeta, te snimanje emisija za sedam lokalnih TV kuća diljem Hrvatske povodom Filmske revije mladeži i Four River Film Festivala.
S: Sudjeluješ u raznim projektima i udrugama. Možeš li reći nešto više o tome?
Pa projekata je zaista puno. Od onih koje ostvarujem u suradnji sa Kinoklubom Karlovac valja izdvojiti 92. rođendan kina Edison, Riječno kino uz Karlovačko, Filmska revija mladeži i Four River Film Festival, a tu je i redovno snimanje filmova. Na navedenim projektima većinom sam se bavio medijskom produkcijom, što podrazumijeva fotografiranje, snimanje, odnose s javnošću itd.
Već dvije godine član sam i udruge Carpe Diem i njezine filmsko/fotografske sekcije s kojom sam proputovao Hrvatsku (projekt Discover Croatia), surađivao s uglednim kompanijama i udrugama kako u Hrvatskoj tako i vani ( Hrvatski ferijalni i hostelski savez, Uniline, European Travel Agents & Tour Operators Association, European Youth Information Counselling Agency…) Kroz udrugu dvije sam godine i voditelj projekta Mladi za mlade (predavanja mladih umjetnika mladim ‘potencijalnim’ umjetnicima). Uspješno ulazim i u treću godinu voditelja projekta Foto dana mladih (trodnevnog natjecanja, druženja i edukacije mladih fotografa iz cijele Hrvatske), te sam već drugu godinu član organizacijskog odbora Festivala kreativnosti mladih – Mladi za mlade.
Unutar udruge Carpe diem sudjelovao sam u projektima koje je financirala i Europska unija, projekti „Šape u fokusu“ i aktualni projekt „Maping lab“. Među projekte može se svrstati i desetak zajedničkih izložbi fotografija u kojima sam sudjelova. Tako da ih ima zaista puno pa i sam često zaboravim gdje sam sve sudjelovao.
S: Možeš li reći ponešto o Festivalu Mladi za jesen u gradu koja se održava ovog vikenda u parkovima Karlovca?
Festival kreativnosti mladih –Mladi za jesen u gradu. Prošlo ljeto za vrijeme slobodnog vremena u jednom drugom projektu došao sam na ideju za ovaj Festival, predložio ga ekipi još tamo i odlučili smo to organizirati. Tako da sam član organizacijskog odbora evo već drugu godinu. Prve godine smo dobili mnoštvo pohvala, a ove godine potrudili smo se još više pa čekamo reakcije nakon što Festival završi.
S: Pohađaš Šumarsku školu u Karlovcu, zašto baš metereologija? Kako uz hobi i sve projekte rješavaš svoje obveze?
Da, školujem se za meteorološkog tehničara u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi Karlovac. To je jedini smjer za meteorologe u Hrvatskoj, a meni je za već navedene interese zaista dobro došao! Za fotografa i organizatora manifestacija znati hoće li biti kiše ili neće je od ključne važnosti! E sad…Škola i projekti… Snalazim se, ima rupa, ali uvijek na kraju to uspijem popraviti tako da prolazim s vrlo dobrim. Istina je da projekti neki puta nepovoljno uječu na školu… Profesori ako ovo čitate, evo priznajem!
S: Hoćeš li nastaviti s metereologijom na fakultetu ili planiraš nešto drugačije?
Faks… Ne znam ni sam, siguran sam da neću nastaviti za meteorologa, a mogu reći da mi je trenutna želja upisati Akademiju dramskih umjetnosti. Zašto? Mislim da je jasno iz navedenoga, ali imam još vremena, bitno je da ja maturu napišem dobro!