Galerija 10 Fotografija
OtvoriPogledajte fotografije koje su snimili cijenjeni fotoreporteri i fotografi te njima šokirali cijeli svijet. Neki su za ove fotografije dobili prestižnu Pulitzerovu nagradu, a drugi probudili svijest ljudima na cijeloj planeti.
U nastavku vam donosimo objašnjenja fotografija po redu prikazivanja.
1. Pablo Bartholomew je poznati indijski fotoreporter koji je snimio ‘Bhopal Gas Tragedy’. Prošlo je više od 26 godina od najgore industrijske katastrofe u Bopalu gdje je poginulo više od pola milijuna ljudi. On i Raghul Rai zatekli su se u vrijeme kad je muškarac ukapao dječaka i snimili jednu od najpoznatijh i najšokantnijih fotografija.
2. Caroly Cole je u vrijeme Libijskog građanskog rata bila fotografkinja za Los Angeles Times. S puta u Libiji vatila se sa zastrašujućom fotografijom koja je prikazivala sve grozote spomenutog rata.
3. Reutersov fotograf Arko Datta snimio je ženu nakon tsunamija u Tamil Nadu te je s njom pobijedio na Word Press Photo natjecanju 2004. godine. – Ovo je grafička, povijesna te emocijama nabijena fotografija, izjavila je Kathy Ryan, član žirija na natjecanju i grafički urednik časopisa The New York Times.
4. Carol Guzy je prva žena koja je dobila Pulitzerovu nagradu, a 2000. godine joj je uručena za fotografiju ‘Kosovo Refugees’.
5. Neal Ulevich je 1977. godine osvojio Pulitzerovu nagradu za seriju fotografija o brutalnosti na ulicama Bangkoka u Tajlandu.
6. Za vrijeme rata u Iraku, fotoreporterka Deanna Fitzmaurice je snimila fotografiju ‘Operation Lion Heart’ zahvaljujući kojoj je dobila Pulitzerovu nagradu. Na fotografiji je 9-godišnji dječak koji je prevezen u oaklandsku bolnicu gdje je prošao brojne komplicirane operacije. Zbog njegove snage i želje za životom zaradio je nadimak ‘Lavlje srce.
7. Fotograf Miami Heralda Patrick Farrell je 2008. godine uslikao dječaka koji nakon tragedije u Haitiju pokušava spasiti kolica.
8. Oded Balilty je 2006. godine za Associated Press snimio fotografiju 16-godišnje Ynet Nili koja se usprotivila policajcima za vrijeme evakuacije koju su naredile izraelske vlasti. ‘The Power of One’ se smatrala jednom od najkontroverznijih fotografija.
9. Snaga fotografije koju je snimio Steve Ludlum je zapanjujuća, a snimljena je 11. rujna 2001. godine nakon udara drugog aviona na Svjetski trgovački centar.
10. Frank Fournier je za vrijeme erupcije vulkana Nevado del Ruiz u Kolumbiji 1985. godine snimio tragičnu fotografiju Omayre Sanchez zatočene u ruševinama i blatu. Tri dana nakon snimljene fotogragije Omayra je umrla od gangrene i hipotermije.