Pretraga

Francuskinja u Hrvatskoj: Kroz vlastiti projekt istražuje o mladima i putuje Europom

A- A+

Suzanne Alibert mlada je novinarka iz Francuske koja se uspješno zaposlila po završetku fakulteta, ali nakon tri godine je odlučila realizirati projekt na temu koja ju interesira još iz studentskih dana. Nakon prikupljenih donacija i planiranja svoje rute, Suzanne je krenula na proputovanje Europom. U ukupno devet mjeseci posjetit će sve članice EU i nekoliko desetaka gradova te razgovarati s mladima o životu, obrazovanju, politici i njihovom mišljenju o Europskoj uniji.

screenshot: www.europenextdoor.com

Novinarka iz Francuske Suzanne Alibert je sa 27 godina odlučila dati otkaz na poslu i pokrenuti projekt Europe next door, kroz koji će istraživati stavove mladih diljem Europske unije. U devet mjeseci planira posjetiti 28 članica. Ukupni trošak putovanja je 14 tisuća eura, a polovicu je osigurala pomoću sponzora, dok će ostatak pokriti sama.

Nakon Portugala, Španjolske, Italije, Bugarske, Grčke, Turske i Austrije u srpnju je stigla i u Hrvatsku. Tijekom posjeta Zagrebu i Splitu razgovarala je s mladima kako bi saznala što mislimo o Europskoj uniji te vlastitom životu, obrazovanju i politici u državi.

Izdvojeni članak

KATASTROFA: Predsjednica slavi krivi dan mladih, a Mornara nije briga

Iznenadile ju velike razlike u susjednim zemljama

– Kad sam započela putovanje, očekivala sam da ću uočiti razlike između sjevernih i južnih zemalja, kao i između istoka i zapada Europe i mogu reći da je to točno, ali i da postoje velike razlike i između susjednih zemalja, izjavila je Suzanne za splitski portal infozona.hr, koji su je intervjuirali prilikom njezinog posjeta Splitu. 

U razgovoru im je rekla kako nije očekivala da će među pojedinim zemljama biti tolika razlika u ekonomskoj situaciji, iznenadile su je i razlike u političkim situacijama i načinu života općenito. Međutim, kao zajedničku točku među mladima pronašla je njihovu percepciju prema Europskoj uniji, na koju gledaju kao na pojam koji je još uvijek daleko od građana i vrlo birokratski, a primijetila je kako ni oni iz zemalja koje su već dugo u EU, o uniji ne znaju puno.

Izdvojeni članak

Čak 91 posto Hrvata odraslih u siromaštvu ostaju u teškoj financijskoj situaciji

Mladi s fakultetima razočarani jer ne mogu do posla

Na svom putovanju kroz južnu Europu saznala je da su mladi, koji su završili fakultete, jako razočarani, jer ni nakon dugogodišnjeg školovanja ne mogu do posla, iako su ih stariji kroz cijeli život uvjeravali da će pomoću obrazovanja i završenih fakulteta postati uspješni.

– Primijetila sam da se mladi različito nose s ovom situacijom. Primjerice, u Portugalu brojni mladi odlaze u inozemstvo i to im ne predstavlja toliki problem koliko mladima u Španjolskoj i Italiji. Čini se da su oni više vezani za svoje države. U Španjolskoj i Grčkoj situacija je bila toliko teška da su izašli na ulice i protestirali, iz čega su proizašle i neke nove političke struje. To se nije dogodilo u Portugalu, Italiji i Hrvatskoj, iako je i kod njih situacija loša. Mislim da je to zbog kulturnih faktora, rekla je francuska novinarka, koja će Europom putovati sve do kraja godine.

Izdvojeni članak

Marko Boko: Volimo se busati u prsa da su mladi budućnost, ali i dalje nismo u fokusu

Ulazak u Europsku uniju važan zbog lakšeg pronalaska posla u inozemstvu

U Zagrebu je razgovarala s predstavnicima Mreže mladih Hrvatske, koji svojim aktivnostima pokušavaju poboljšati položaj mladih u hrvatskom društvu. Kroz razgovor s njima saznala je da situacija kod nas nije baš bajna. Zbog velike nezaposlenosti i dugogodišnje recesije, za osobe koje su tek završili srednju ili fakultet, ulazak u Europsku uniju važan je uglavnom zbog mogućnosti iseljavanja i lakšeg pronalaska posla u drugim državama članica.

Njezini zagrebački sugovornici kritizirali su naše zastarjelo obrazovanje koje ne priprema mlade za tržište rada i kvalitetno djelovanje u civilnom društvu, a istaknuli su i lošu političku situaciju zbog koje sposobni ljudi uglavnom zaobilaze djelovanje u političkim strankama. Njihov cijeli osvrt na trenutno stanje u našoj državi možete pročitati na web stranici projekta.