Pretraga

Gimnazija seli u drugu školu, tamo ih roditelji ne žele: ‘Dogovarat ćemo se o organizaciji u skučenoj zgradi’

Gimnazija Tituša Brezovačkog bit će domaćim učenicima i nastavnicima XVIII. gimnazije u Zagrebu dok se njihova zgrada obnavlja. No, roditelji su time nezadovoljni jer navode da je Tituš mala škola. Sada strahuju da njihova djeca više neće moći u ovoj školi imati priprema za maturu i pohađati fakultativnu nastavu. Ravnatelj Tituša nam navodi da će znati odgovoriti na ove promjene, da nastava neće patiti, a iz Grada Zagreba su podsjetili i da je Tituš također držao nastavu u drugoj školi tijekom vlastite obnove. Iz Grada su potvrdili da će dvije škole dijeliti zgradu početkom studenog.


Foto: Ramona Ščuric | srednja.hr

Zagrebački potresi 2020. godine su izazvali strah kod svih stanovnika glavnog grada Hrvatske, ali i dodatno otežali funkcioniranje školstva. Tijekom dugotrajne obnove, učenici i nastavnici iz škola koje nisu bile sigurne za upotrebu, bili su gosti u školama čija je zgrada bila upotrebljiva. To je stvorilo izazove školama koje su stradale od potresa i onima koji su mogli ostati ‘pod svojim krovom’.

Prvo gosti sada domaćini: Roditelji strahuju od kraha fakultativnog programa u maloj školi

Tako su učenici zagrebačke Gimnazije Tituša Brezovačkog tri i pol godine bili gosti I. gimnazije. No, nakon njihovog povratka u svoju matičnu zgradu, čini se da Grad Zagreb želi da škola uzvrati uslugu. Naime, zgrada koju dijele XVIII. gimnazija i OŠ Ivana Gorana Kovačića također će proći svoju obnovu. Za to vrijeme, srednjoškolci iz Mesićeve ulice, prema odluci Ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba, preselit će se u Tituš, u Habdelićevoj 1.

No, time su nezadovoljni roditelji učenika u Titušu, koji su još u lipnju ove godine pokrenuli peticiju ‘pronalazak boljeg rješenja za XVIII. Gimnaziju‘. U trenutku pisanja ovog članka, peticija je skupila 580 potpisa, a naveli su da im je cilj skupiti 500 te proslijediti peticiju zagrebačkom Uredu za obrazovanje, sport i mlade. Ipak, kako saznajemo, potpisi još nisu poslani zagrebačkom uredu jer su se ‘skupljali preko ljeta’. Jedna od majki učenika u Titušu Brezovačkom, upozorila je da njihova srednja škola premalena za ugošćivanje XVIII. gimnazije. Tituš, kaže naša sugovornica, ima malu dvoranu za tjelesni odgoj te nema ni kantinu. No, istaknula je da je škola posebna zbog ‘dopunske, dodatne i bogate fakultativne nastave koja Tituš izdvaja od ostalih škola’. No, strahuje da se dolaskom druge škole sve te aktivnosti, kao i pripreme za maturu, neće moći provoditi. No, ti argumenti roditelja, tvrdi naš izvor, nisu bili uvaženi na sastanku sa zagrebačkim pročelnikom za obrazovanje, Lukom Jurošem.

– Odluka je s njihove strane donesena, a njihov kriteriji odluke, kako su nam rekli na sastanku su, da škola u koju se doseljava druga škola nije bila domaćin i da je blizu škole u koju se seli. Pitanje je kome pogoduje taj kriterij. Djeci koja su u Titušu kao i djeci koja dolaze u Tituš to ne može biti u interesu kvalitetnog obrazovanja. Također, Titušanci nisu bili domaćini, ali su tri pol godine gosti išli u školu u kojoj su bili gosti i također bili zakinuti za lokaciju koja bi im sigurno više odgovarala. To tada očito nije bio kriterij za Titušance. Čak niti argument da se u XVIII. gimnaziji četiri razreda, 12 sati tjedno dijele na dva i da neće imati gdje slušati nastavu, navodi naš izvor koji je želio ostati anoniman.

Izdvojeni članak

Od potresa su prošle četiri i pol godine, a radovi na obnovi zagrebačke škole još nisu ni započeli

XVIII. šuti, ravnatelj Tituša razumije roditelje: ‘Brinem da kvaliteta nastave bude na najvišoj razini’

O cijeloj smo situaciji pitali ravnatelje obaju škola, kao i zagrebački Gradski ured za obrazovanje, sport i mlade. Iz XVIII. gimnazije nisu željeli komentirati selidbu već su nam rekli da se javimo Gradu Zagrebu. S druge strane, ravnatelj Tituša Brezovačkog, Damir Jelenski, rekao nam je da ne zna da je bila pokrenuta peticija protiv selidbe XVIII. gimnazije u Tituša Brezovačkog. No, kaže da ima razumijevanja za roditelje koji su zabrinuti za ovo dijeljenje zgrade. Pogotovo kada je riječ o roditeljima učenika glazbene radionice.

– Predstavnici Vijeća roditelja Gimnazije Tituša Brezovačkog zamolili su sastanak s pročelnikom Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Lukom Jurošem i na tom sastanku održanom u utorak 1.10. razmijenjeni su argumenti. Za informacije s tog sastanka obratite se pročelniku i predstavnicima roditelja. U svim okolnostima brinem da kvaliteta nastave bude na najvišoj razini što rezultati naših učenika na svim ispitima državne mature pokazuju. Svaka promjena donosi određene teškoće, a kao profesionalci znat ćemo odgovoriti na sve izazove kao što smo i u prošlim vremenima, poručio je Jelenski.

Iz Grada su nam potvrdili kako se selidba planira početkom 11. mjeseca. Jedna od majki iz Tituša je ponovila da je veliki problem u tome što se dodatna i fakultativna nastava odvija u popodnevnom turnusu te strahuju da se neće moći realizirati, ako će sada redovna nastava za učenike biti podijeljena u dvije smjene. No, sudeći prema riječima ravnatelja, o tome problemu će tek malo kasnije razmišljati.

– Mi ravnatelji smo u stalnoj komunikaciji, a nakon dobivanja službene pisane odluke dogovarat ćemo se o organizaciji nastave, rada i boravka u skučenoj zgradi, poručio je Jelenski.

Izdvojeni članak

VIDEO Ovako izgleda poplavljeno područje oko škole u BiH, u sanaciji pomažu i djeca

Promijenit će se model smjenskog rada’

Iz gradskog ureda su nam poručili kako očekuju da će radovi na obnovi XVIII. gimnazije trajati oko godinu dana. Naveli su i da XVIII. gimnazija ima 60 učenika manje nego Tituš Brezovački. Točnije 63 manje, prema podacima Školskog rudnika.

– Ravnatelji obaju ustanova, prije donošenja odluke su održali niz sastanaka i razgovora, provjera prostorija i uvjeta u školi, te su zajedno sa satničarima detaljno analizirali rasporede sati i prostorne i organizacijske potrebe svojih ustanova. Ističemo da učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog premještajem XVIII. gimnazije u njihov objekt, baš kao ni u jednoj drugoj situaciji privremenog izmještanja, neće biti oštećeni za kvalitetu rada, već će promijeniti model smjenskog rada. Ovo je slučaj i u nekim drugim srednjim školama koje dijele objekte, primjerice četiri gimnazije u Križanićevoj ulici. Usklađujući modele organizacije redovne, izborne i fakultativne nastave te se njihov odgojno-obrazovni rad odvija bez ikakvih poteškoća, naveli su iz Ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba.

Naveli su da su razgovori o preseljenju krenuli početkom 2024. godine. Održan je niz sastanaka i razgovora gdje su bili prisutni ravnatelji obaju škola.

– Na tom je sastanku najavljen okvirni datum selidbe, sukladno očekivanom datumu početka radova. Prošli tjedan završen je rok za žalbu na odabir izvođača te su finalni koraci za potpisivanje ugovora za radove u tijeku. Selidba će se dogoditi u roku od nekoliko tjedana od potpisivanja ugovora, o čemu su ravnatelji odmah upoznati (…) ovaj je tjedan (prvi tjedan listopada op.a.) u Gradskom uredu za obrazovanje, sport i mlade održan i sastanak s predstavnicima vijeća roditelja Gimnazije Tituša Brezovačkog na kojem su roditelji detaljno upoznati s kriterijima odabira škole te planovima i rokovima realizacije, poručili su iz zagrebačkog ureda.

 

Izdvojeni članak

VIDEO Studenti se vraćaju na Učiteljski, pogledajte kako izgleda nakon obnove

Grad htio izbjeći razmještanje XVIII. gimnazije na više lokacija: Roditeljsko vijeće imalo još jedan sastanak

Iz Grada Zagreba su istaknuli i da je do sad preko 30 škola bilo domaćin drugim školama tijekom obnove. Istaknuli su i da, dok je Gimnazija Tituš Brezovačkog, bila gost u Novom Zagrebu nastava tekla neometano te su ‘u zajedničkom prostoru obje ustanove zadržale visoku razinu kvalitete rada, što najbolje dokazuje činjenica da tijekom proteklih godina u objema ustanovama nije došlo niti do smanjenja broja učenika niti broja razrednih odjela’. No, majka učenika iz Tituša koja je kontaktirala našu redakciju je istaknula da je škola u kojoj je gostovao njen učenik puno veća od zgrade u kojoj se nalazi Tituš. Iz gradskog ureda su nam objasnili kako im je bilo bitno da domaćini XVIII. gimnaziji budu što bliže matičnoj zgradi te su željeli isključiti mogućnost da učenici i nastavnici XVIII. gimnazije završe razmješteni na više lokacija. Naš izvor među roditeljima Tituša navodi kako roditelji navodno nisu zadovoljni cijelim procesom ni nakon sastanka s predstavnicima gradskog ureda. U ponedjeljak navečer je Titušovo vijeće roditelja imalo sastanak o cijeloj situaciji. Ali, do zaključenja ovoga članka, nismo saznali što su na njemu odlučili.

– Sigurni smo da će se Gimnazija Tituša Brezovačkog, na temelju pozitivnih iskustava iz prethodnih godina, iskazati solidarnošću, biti dobar domaćin partnerskoj školi te u zajedništvu sa zaposlenicima XVIII. gimnazije uspješno odgovoriti na sve pedagoške, organizacijske i druge izazove. Grad Zagreb priprema niz projekata dogradnje i rekonstrukcije postojećih škola. O eventualnim mogućnostima i potrebama preseljenja, kao i u svim dosadašnjim slučajevima vodit ćemo razgovore s uključenim školama. Kao i u svim tim situacijama, s osobitom pažnjom pratit ćemo i na svaki način podupirati rad Gimnazije Tituša Brezovačkog i XVIII. gimnazije te minimalizirati efekt preseljenja na redovne školske aktivnosti, obećali su iz gradskog ureda.

Kao što smo ranije pisali, još 2020. godine se govorilo o tome da će se XVIII. gimnazija preseliti u Vlašku ulicu, u kompleks tamošnje bivše vojne bolnice. Te 2020. godine, govorilo se da će XVIII. dobiti novu zgradu za tri godine, a da je za uređenje malog kampusa već bilo utrošeno 30 milijuna tadašnjih kuna.  To je tada govorila zagrebačka vlast u doba Milana Bandića, a 2024. godine, aktualna vlast ističe da i dalje planira realizirati projekt XVIII. gimnazije u Vlaškoj. No, ne čini se da to možemo očekivati u dogledno vrijeme.

– S obzirom na rokove propisane Nacionalnim planom oporavka i otpornosti, trenutni je prioritet završiti potrebne obnove postojećih objekata, a usporedno s time, izgradnja, dogradnja i proširenje kapaciteta dječjih vrtića, odnosno, osnovnih škola s ciljem njihova prelaska na jednosmjensku organizaciju nastave, zaključili su iz Ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba.