Pretraga

Grad Zagreb uvodi novost oko upisa učenika u školu, najavljena i potpora darovitim školarcima

A- A+

Prema procjenama Ministarstva obrazovanja, u prvi razred osnovnih škola ove se godine upisalo nešto više od 35.700 učenika. Samo u Zagrebu ih je oko osam tisuća, međutim jedino se zagrebački prvašići u škole nisu upisivali online. To se, najavio je pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje Luka Juroš, mijenja od ove godine.

Foto: srednja.hr

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih priopćilo je da će škole u Hrvatskoj, prema prvim procjenama, pohađati oko 451.660 učenika, dok je u prvi razred pošlo nešto više od 35.700 učenika. Grad Zagreb ima oko stotinu tisuća učenika i osam tisuća prvašića, a jedino se zagrebački prvašići u osnovnu školu ove godine nisu mogli upisati online.

I Grad Zagreb, posljednji među županijama, uvodi online upis u prvi razred

Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, najavio je na konferenciji za medije kako će ove godine to biti moguće.

– U Gradu Zagrebu ova školska godina počinje s puno uzbudljivih promjena i unaprjeđenja. Između ostalog, ovo će biti godina kada će se u Zagrebu provesti online upisi u sljedeći prvi razred za sljedeću školsku godinu. Ovo je i školska godina u kojoj ćemo raspisati potporu za darovite učenike, naveo je, među ostalim Juroš kazavši kako će o tome biti više riječi u nekom narednom razdoblju.

Podsjetimo, ranije ove godine sve su županije, osim Grada Zagreba, omogućile online upise putem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole, što roditeljima značajno olakšava proceduru. Prijave su započele krajem veljače i trajale sve do konca ožujka. Roditeljima su u sustavu bili vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Nakon što podnesu prijavu, roditelji mogu birati i dodatne mogućnosti koje škola nudi, primjerice, izborni predmet ili produženi boravak. Putem ovog online sustava roditelji mogu izraziti i želju za upis u različitu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Izdvojeni članak

Uoči početka nastave udruge za djecu imaju tri zahtjeva za Vladu: ‘Pa oni ne mogu redovito u školu’

Inkluzija djece s teškoćama

Na konferenciji za medije govorila je i zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec, koja se osvrnula na temu akcijskog plana za inkluziju u odgojno-obrazovnom sustavu. Podsjetimo, uoči početka nastave, Mreža udruga za djecu upozorila je na nedostatak posebnih razrednih odjeljenja u Zagrebu ustvrdivši da je zato učenicima s teškoćama onemogućeno redovno pohađanje škole. Dolenec je navela kako su u vrtićima napravljeni značajni iskoraci – u Gradu Zagrebu, koji je jedini nadležan za vrtiće, upisano je čak 50 posto više djece s teškoćama nego prošle godine.

– Da bi to bilo moguće, cijeli sustav treba htjeti sudjelovati, biti  informiran i imati podršku. Govorimo o 417 upisane djece, to je veliki broj. Da bi vrtići mogli na ovaj način raditi na inkluziji, zaposlili smo 121 novu osobu u godinu dana. Što se tiče škola, situacija je nešto drugačija. Za razliku od vrtića, Grad Zagreb tek je u manjem dijelu odgovoran za zapošljavanje ljudi u školama, primjerice, u slučaju produženog boravka. Ali zapravo, i ekipiranje stručnih timova i sve ostalo što je potrebno za inkluziju traži od nas da uspješno surađujemo s Ministarstvom obrazovanja. U želji da unaprijedimo inkluziju, napravili smo plan da u jednoj godini za 20 posto povećamo broj škola koje nude posebna odjeljenja, a takvih je 17. U tom slučaju Ministarstvu obrazovanja moramo dokazati za svaku od tih novih lokacija postoji najmanje troje djece i da ta djeca imaju adekvatna rješenja te onda čekati suglasnost Ministarstva. Sve smo to za ovih 17 slučajeva napravili, međutim, protekli tjedan smo se iznenadili jer nam je za dvije škole uskraćena suglasnost, Ministarstvo se pozvalo na zabranu zapošljavanja u javnim službama. Osobno sam se na Skupštini založila da se to promijeni i to se promijenilo, dobili smo informaciju da će biti, istaknula je Dolenec.

Kada je riječ o pomoćnicima u nastavi, Juroš je rekao da tri od pet pomoćnika financira Grad Zagreb te da će za učenike kojima je to potrebno nastaviti odobravati zahtjeve.

– Ovaj četvrtak smo na Gradskoj skupštini izglasali posebnu potporu školama za teške slučajeve inkluzije, ili za situaciju za škole poput škole na Kajzerici otvaraju novi posebni razredni odjel, tako da škole privremeno mogu angažirati nekog stručnjaka, dobiti dodatno financiranje, bilo za potrebe edukacije djelatnika škole ili za suradnje s roditeljima, ili za konkretnu pomoć konkretnom djetetu, naveo je Juroš.