Grupica novosadskih studenata je izradila uređaj koji od zraka proizvodi vodu funkcionirajući na principu kondenziranja. Šesteročlani tim je tijekom tri mjeseca osmislio mehanizam koji bi uvelike olakšao život u sušnim predjelima našeg planeta.
Šesteročlani tim studenata Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada osmislio je uređaj koji bi mogao riješiti problem nedostatka vode u sušnim krajevima. Tijekom tri mjeseca složili su takozvani aparat kodnog imena Wabox koji bi iz zraka principom kondenzacije trebao izdvajati (pitku) vodu. Spomenuti mehanizam u periodu od sat vremena može kondenzirati i do dva litra vode koja bi filtriranjem postala pogodna za piće, piše portal Studentski život.
Čudo koje stane u ruksak
Srđan Radulović, Peđa Carević, Mišo Šolaja, Goran Đonović, Milan Savić i Ivana Kovačević su na poticaj svog mentora i profesora informatike Dejana Lacmanovića pristupili ovom projektu namjeravajući iskoristiti stečena znanja iz elektronike, programiranja i automatike kako bi pomogli rješavanju jednog velikog problema današnjice.
– Prvo smo složili jedan mali uređaj koji bi se moglo koristiti za kampiranja. Mobilan je i proizvodio je vodu koja se mogla koristiti za tehničke svrhe, objasnio je Peđa Carević, jedan od članova tima.
Rubni pustinjski djelovi će imati veliku korist
Osim mobilnosti i neosporne iskoristivosti u brojnim predjelima oskudnim ovom dragocijenom tekućinom, Wabox ima i još jednu praktičnu prednost, a to je da ga se može koristiti i na otvorenom i u zatvorenom.
– Funkcionira na principu kondenzacije vode i najsličniji je klima uređaju. Priključi ga se na struju te se s jedne strane ploča grije, a s druge hladi. Koliko se vode može proizvesti ovisi ponajviše o vlažnosti zraka, tvrdi Mišo Šolaja.
Nakon kondenzacije bitno je da voda prođe kroz nekoliko filtera kako bi postala pitka, no ovako dobivena tekućina je već u svom izvornom obliku dovoljno dobra za navodnjavanje usjeva.
– Wabox nije namjenjen za pustinje već za sve one predjele koji imaju problema s vodom. Posebno je pogodan za rubne djelove pustinja gdje je velika razlika u vlažnosti zraka tijekom noći i dana. U tim područjima bi uporaba ovog aparata mogla olakšati ljudima borbu s pustinjom, za kraj je zaključio Srđan Radulović.