Hoće li nastava početi 4. rujna? Prosvjetari prijete štrajkom zbog nejednake plaće u državnim i javnim službama
Vlada RH je za mjesec kolovoz 2017. povećala zaposlenicima u državnim službama osnovicu plaće za 2%, dok je za zaposlenike u javnim službama osnovica plaće ostala utoliko manja. Stoga je sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod, koji najčešće ovih dana ukazuje na nepravdu, pokrenuo i online peticiju, kako bi i na taj način natjerao Vladu da ujednači osnovice plaća zaposlenika u državnim i javnim službama. Ako Vlada ipak ne provede ujednačavanje, moglo bi se dogoditi da administrativni tajnik bilo kojeg državnog ureda, do kraja godine ima 125 kuna veću bruto plaću od učitelja početnika.
Ipak, obrazovni kadrovi, ali i socijalni radnici, koji su također dotaknuti ovom nejednakošću, neće toliko čekati. Ne ispune li se njihovi uvjeti, koji su sukladni Zakonu, doći će do obustave rada u školama, bolnicama, na fakultetima i u ustanovama socijalne skrbi, prenosi Dnevnik.hr.
Osnovica je uvijek bila ista te tako treba i ostati
S obzirom da su zaposleni u državnim i javnim službama uvijek primali plaće prema istoj osnovici, a sada bi tako uspostavljeni odnosi u cijeni rada u državnim i javnim službama trebali biti narušeni, iz sindikata Preporod jasno poručuju da je riječ o nepravdi.
– Jasno je da mi očekujemo, kroz našu peticiju, da se vlast dozove pameti, da se na kraju nađe rješenje za ovaj problem, jedino što je vremena sve manje i manje, rekao je za spomenuti izvor predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić.
Da, sada na trenutak i zaboravimo različite osnovice, o kojoj je razini nepoštovanja prosvjetnog kadra riječ govori činjenica da je prosječna plaća u Hrvatskoj veća od plaće profesora sa 20 godina staža.
Ne treba nam revanšizam, nego pravedno rješenje
Najglasniji i najaktivniji prosvjednik u pogledu nejednakih radnih uvjeta za državne službenike i one javne (učitelji, liječnici, medicinske sestre, socijalni radnici i zaposleni u kulturi) Željko Stipić, danas se otvorenim pismom obratio premijeru Plenkoviću, u ime sindikata Preporod.
Cijelu situaciju doživljava mučnom, ali kaže kako vjeruje da će ishod na kraju biti praveden.
Pročitajte Stipićevo pismo upućeno premijeru:
‘Vašu najavu o 20-postotnom porastu izdvajanja i povećanju plaća za radnike u diplomaciji teško je ne povezati s predstojećim razjednačavanjem osnovice plaće u državnim i javnim službama.
Ukoliko do spomenutog razjednačavanja dođe, a svakim je danom sve izglednije kako će se ono na plaći u rujnu ipak dogoditi, Vaša će Vlada stati iza jednog neodgovornog i bezobzirnog političkog čina koji će zaposlenici u obrazovanju, zdravstvu, znanosti, socijalnoj skrbi prepoznati i kao nepravdu i kao podcjenjivanje njihova posla.
Vašom će nepravednom odlukom biti diskriminirani zaposlenici u javnim službama u odnosu na zaposlenike u državnim službama, ali će njome biti kažnjeni svi radnici, kako oni učlanjeni tako i oni neučlanjeni u sindikat.
Ako novca za povećanje plaća pojedinih skupina zaposlenika u državnim službama ima, što treba pozdraviti, onda proračunski novac ne smije biti upitan ni za pravedno povećanje osnovice plaće u javnim službama. Ako novca ima, a ne želi ga se izdvojiti za ujednačavanje osnovice plaće u državnim i javnim službama, teško se oteti dojmu da iza svega stoje tek inat i odmazda.
Za razliku od političara kojima u djelovanju nisu strani ni inat niti odmazda, državnici su oni političari koji probleme rješavaju ponajprije dijalogom suprotstavljenih strana. Ako se neki problem ne uspije riješiti dijalogom, onda se državnik pri donošenju odluke isključivo vodi principom pravednosti.
Unatoč tome što pravednom rješenju ovog pitanja polako ističe vrijeme, neka Vam se kao neka vrsta poticaja za razmišljanje u ovoj situaciji nađe i rečenica indijskog pjesnika Rabindranatha Tagore: „Samo slabi se ne usuđuju biti pravedni.“
Ako je, poštovani Premijeru, Hrvatska u Vama napon dobila „jakog“ premijera koji u svakom trenutku zna razlučiti pravdu od nepravde, onda još uvijek ne treba dvojiti o konačnom ishodu cijele ove mučne situacije.’
Na kraju se još jednom dotaknimo spomenute online peticije, koja ima samo jedan cilj – ujednačavanje plaća državnih i javnih službenika. Nazvana je ‘Ne podcjenjujte učitelje, liječnike, medicinske sestre…’, a do sada ju je od prošlog tjedna potpisalo 1.085 ljudi.