Hoće li se u školama ponovno štrajkati zbog plaća? ‘Ovo je situacija koju nismo imali ranije’
Započeli su pregovori oko Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU) za javne službe, a paralelno s tim kroz veljaču bi Vlada trebala donijeti novu Uredbu o koeficijentima. Paralelni razgovor oko koeficijenata i pregovori oko TKU-a situacija je koje nije bilo ranije, navodi predsjednik Sindikata Preporod, Željko Stipić. Iako ministar tvrdi da nema štrajka dok traju pregovori – štrajk kao opcija nije isključen, navodi Stipić.
Sindikat Preporod nedavno je objavio prijedloge novih koeficijenata za dio zaposlenika škola. Bazični koeficijent učitelja od 1,406, u odnosu na postojeći hibridni koeficijent koji je 1,737, prema prijedlogu Vlade trebao bi rasti na 1,95. Nije riječ o konačnoj uredbi Vlade, ali na društvenim mrežama mnogi nastavnici već izražavaju svoje nezadovoljstvo i zazivaju štrajk ili prosvjede.
Stipić: Druga reakcija na povećanje plaće je ‘zašto samo toliko’
– Učitelji, kao dominantna skupina radnika u školama, njihova povišica bi trebala iznositi 112, eura, to bi bilo 11 do 12 posto na plaću. Kad se to usporedi s povišicama drugih, kad govorimo u novcu, onda ide i 500, 600, 700, 800 eura. Naravno, prva reakcija je: ‘dobro je, povišica je’. A druga je: ‘zašto samo toliko, zar smo mi toliko dobro stajali u odnosu na ostale da naša povišica sad treba biti ovolika, a ne veća?’ Zbog toga sam oprezan u iznošenju bilo kakvih ocjena dok ne vidimo cjelinu, rekao je jutros u emisiji Novi dan n1.info.hr Željko Stipić, čelnik Sindikata Preporod.
Ministar Marin Piletić je izjavio da učitelji neće nigdje stići ako će previše uspoređivati iznose plaća. Stipić kaže kako ne vidi razlog zašto ne, budući da je jedno od obećanja vladajućih da će plaće biti pravednije te da moraju vidjeti kako su drugi prošli u reformi.
– Obrazovanje, odnosno radnici koji rade u obrazovanju, nisu do sada imali status koji zaslužuju, njihovi su koeficijenti u odnosu na, s jedne strane stručnu spremu i s druge strane u odnosu na važnost posla koji rade, bili niži u odnosu na koeficijente onih s kojima se mogu uspoređivati, navodi Stipić, prenosi n1.info.hr.
Moguć štrajk? ‘Ovo je jedna situacija koju nismo imali ranije’
Smatra i da učiteljima, nastavnicima i ostalim zaposlenicima u školama ne može biti otegnuta okolnost to što ih je puno. Ističe i kako je na početku izostala temeljita analiza, zbog čega mu se upalila ‘crvena lampica’. Stipić se ne slaže sa stavom premijera Andreja Plenkovića koji tvrdi da se ne može reći da je inflacija pojela rast plaća te da je Vlada donijela niz ograničenja cijena. Kaže, rast troškova života je daleko veći od rasta inflacije. Štrajk, kako je dao naslutiti i nakon jučerašnjih pregovora oko TKU, nije isključena opcija.
– Ovo je jedna situacija koju nismo imali ranije. Poklopilo se, s jedne strane priča o koeficijentima, a s druge strane kolektivni pregovori o novom temeljnom kolektivnom ugovoru. I kaže ministar Piletić dok se pregovara nema štrajkova. Pregovori se mogu u svakom trenutku zaključiti. Na koji način? Jedna strana postavi zakon, druga ne želi udovoljiti tom zakonu. Postupak mirenja i pretpostavka za štrajk su tu. Zavaravat se samo zato što mi sad pregovaramo, kao, sindikati su eutanazirani i tu se mogu eventualno očekivati samo prosvjedi. Ja ne isključujem ni jedno ni drugo. Vrlo jasno je da su to sad dvije uvezane stvari i njih se neće moći razdvojiti. Nezadovoljstvo koeficijentima će se preliti na nezadovoljstvo u ovim pregovorima. Pregovara se o novom kolektivnom ugovoru. Sve je otvoreno, svi su zahtjevi posve legitimni. Naravno da bi bilo bi idealno da se pregovori svedu samo na ovo usklađivanje, kako su to zamislili u Vladi, ali tu će se nešto i sindikate pitati, rekao je Stipić, prenosi n1.info.hr.
Sudjelujte u našoj anketi na ovu temu: