Pretraga

Homofobija u školama dolazi od vršnjaka, ali i nastavnika: ‘Gej muškarci se spomenu samo oko spolnih bolesti’

A- A+

Homofobija u školama veliki je problem u Hrvatskoj. Kako ističe LORI, udruga za zaštitu prava LGBTQ osoba, mlade gej osobe su u školama doživjele verbalno nasilje od nastavnika i stručnog osoblja u srednjim školama, a 30 posto mladih u ovoj ranjivoj skupini u dobi između 15 do 17 godina je pokušalo počiniti samoubojstvo. Kroz svoju digitalnu kampanju ‘Sigurnost počinje s nama’ žele upozoriti na opasnosti homofobije prema mladima, ali i informirati srednjoškolce kako i gdje prijaviti homofobiju te potražiti pomoć ako se s njom susretnu.

Podrška LGBTIQ mladima | Foto: udruga LORI

Položaj i prihvatljivost LGBTQ zajednice u Hrvatskoj su možda zakonski dobro napredovale, ali homofobija je i dalje prisutna u obrazovanju. Na tom tragu je udruga za zaštitu prava LGBTQ osoba, LORI, upozorila kako je 30 posto mladih gej osoba u dobi od 15 do 17 godina pokušalo suicid. Povodom međunarodnog dana tolerancije, koji se obilježio 16. studenog, pokrenuli su digitalnu kampanju ‘Sigurnost počinje s nama’ koja želi ‘podići vidljivost problematike LGBTIQ fobije u obrazovanju, ukazivanja na štetnost LGBTIQ fobičnog govora te osnaživanja LGBTIQ+ učenika/ica’.

Homofobiju šire i nastavnici i školsko osoblje: ‘Polako se autam vršnjacima, ali me strah’

Kampanja će iznijeti empirijske podatke, ali i osobne priče mladih queer osoba koji su doživjeli nasilje i strah zbog toga tko su i što su. Primjerice, njihovog 25-godišnjeg volontera koji se s grčem u želudcu prisjetio kako je to bilo biti trans osoba u srednjoj školi.

– 17 mi je godina. Na nastavi nitko ne izgovara ‘LGBT’. Na Biologiji se gej muškarci spomenu jednom, u kontekstu spolnih bolesti. Polako se autam vršnjacima, ali cijelo me vrijeme strah da se nešto loše ne dogodi. Iza leđa čujem da me nazivaju ‘ono’, kao što su to radili i nekadašnjoj učenici. Ne znam kome se obratiti, ispovjedio se volonter udruge LORI.

Pored već spomenute statistike o pokušajima samoubojstva mladih članova LGBTQ zajednice, LORI ističe i podaci Agencije Europske unije za temeljna prava iz 2024. godine navode da ’40 posto LGBTIQ osoba tijekom školovanja nije osjetilo nikakvu podršku ili zaštitu’. K tome, istraživanje ‘Iskustva i potrebe mladih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj’ iz 2022. godine potvrđuje kako hrvatske škole nisu sigurna mjesta. Naime, 20 posto ispitanih mladih LGBTQ osoba je doživjelo verbalno nasilje od nastavnog i stručnog srednjoškolskog osoblja, dok je 77 posto ispitanika bilo više puta ili često izloženo homo/transfobičnim komentarima od svojih vršnjaka.

No, osim navođenja tmurnih ispovijesti i poražavajućih statistika, Kampanja ‘Sigurnost počinje s nama’ nastoji i osnažiti LGBTQ učenike i učenice te ih informirati gdje i kako mogu prijaviti homofobno nasilje u školi te kome se mogu obratiti za pomoć. Poseban je naglasak stavljan na manje gradove i ruralne sredine gdje mladi često imaju manju podršku zbog često konzervativne sredine.

Izdvojeni članak

Student diplomirao projektom zagrebačkog LGBTQ centra: ‘Arhitektura može pomoći marginaliziranima’

‘Govor mržnje se ne shvaća dovoljno ozbiljno’

Sama kampanja će trajati do 10. prosinca, odnosno Međunarodnog dana ljudskih prava. Kampanju je moguće pratiti na web stranice udruge LORI te njihovim Facebook i Instagram stranicama, a ona je dio šireg projekta ‘Jednakost i sigurnost u školskim klupama‘ koje sufinancira Europska unija.

– Govor mržnje te LGBTIQ fobičan govor još uvijek se ne shvaća dovoljno ozbiljno, ali on ostavlja dugoročne posljedice. Kod mladih koji su meta nasilja može doći do povećane razine psihološkog stresa, nižeg samopoštovanja, veće razine anksioznosti, izoliranja, pokušaja samoubojstva i drugo. Zato posebno želimo skrenuti pažnju na ozbiljnost govora i verbalnog nasilja u okruženjima koja bi trebala biti sigurna i jednaka za sve mlade, a to su svakako odgojno obrazovne institucije, istaknula je važnost ove kampanje koordinatorica programa iz udruge LORI, Ana Ajduković.

Također, važno je znati da sve suicidalne i depresivne osobe u Hrvatskoj mogu dobiti savjetodavnu pomoć na više mjesta. Cijeli dan, od 0 do 24 sata, Centar za krizna stanja i prevenciju suicida ima otvorenu telefonsku liniju 01/2376 470 putem koje su spremni razgovarati i pomoći svakome sa suicidalnim mislima.