Hrvatska loša u znanju o kontracepciji: Zaštitu tijekom seksa ne koristi previsok postotak mladih
Diljem svijeta obilježava se Dan kontracepcije, a CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, upozorava da je Hrvatska na začelju zemalja po znanju o kontracepciji. Ispred nas su, primjerice, Kosovo, Albanija, Srbija, Bugarska i Rumunjska. Podsjećaju i na poražavajuće rezultate istraživanja koji pokazuju da gotovo svaka druga mlada osoba uopće ne koristi zaštitu za vrijeme seksa.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriKako bi se podigla svijest o raznim oblicima kontracepcije te spolno odgovornom ponašanju, danas se obilježava Svjetski dan kontracepcije. CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje upozorio je na poražavajuće rezultate nedavnih istraživanja koja su ukazala na manjak dostupnosti, rijetko korištenje i slaba informiranost o kontracepciji. Ponovno upozoravaju da se u nedostatku adekvatne seksualne edukacije, mladi najčešće oslanjaju na nepouzdane izvore informacija poput interneta, što povećava rizik od dezinformacija i neodgovornog ponašanja.
– Kako bi to ispravio, CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje od proljeća provodi kampanju kojom apelira na sustavno uvođenje seksualne edukacije u zagrebačke škole. No, unatoč obećanjima danima prije ljeta, Grad Zagreb nije oformio niti radnu skupinu, navode iz CESI-ja.
Hrvatska stoji loše na Kontracepcijskom atlasu
Ističu i da je godišnja publikacija Europskog parlamentarnog foruma za seksualna i reproduktivna prava, Kontracepcijski atlas, u kojoj je analizirana informiranost, dostupnost i cjenovna pristupačnost kontracepcijskih metoda u 47 europskih zemalja, predstavila razočaravajuće podatke za 2024. godinu.
– Hrvatska je pala na 37. mjesto s rezultatom od 47,3 posto, što je posebno zabrinjavajuće ako se uzme u obzir da je 2020. rezultat iznosio 59,3 posto. Ispred nas se nalaze države poput Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije, Albanije, Bugarske i Rumunjske, a od zemalja Europske unije lošije rezultate imaju Poljska, Mađarska, Cipar i Slovačka. Ovi alarmantni podaci u skladu su s istraživanjem seksualnosti kod mladih iz 2021. godine, kojim je utvrđeno da prezervativ pri seksualnom odnosu koristi tek oko 40 posto djevojaka i 47 posto mladića. Najrecentnije istraživanje Udruge za zaštitu i promicanje ljudskih prava ‘Sofija’ utvrđuje da su internet i društvene mreže glavni izvor informacija za čak 88 posto mladih, dok razgovor s liječnikom navodi tek 55 posto ispitanika/ca, navode iz CESI-ja.
Prozvali grad Zagreb zbog neuvođenja seksualnog odgoja
Podsjetili su i na kampanju koju provode pod nazivom #Zaštošutimo 3.0. Kroz nju upozoravaju da mladi u svakom slučaju uče o seksualnosti, samo je pitanje od koga i na koji način.
– U hrvatskim školama tema seksualnosti i reproduktivnog zdravlja obrađuje se kroz međupredmetnu temu ‘Zdravlje’, no to se svodi na samo jedan sat godišnje, što je daleko od dovoljnog za prijenos potrebnog znanja. Teme poput rodnih stereotipa, ravnopravnosti, postavljanja i poštivanja granica te uvažavanja različitosti potpuno su izostavljene. S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, veliku ulogu u pokretanju pozitivnih promjena mogu imati gradovi. Iako je Grad Zagreb najavio sveobuhvatan program seksualne edukacije za osnovne i srednje škole, koji je trebao biti predstavljen prije ljeta, konkretnih pomaka još uvijek nema. U ovom trenutku još nije ostvaren niti prvi korak, formiranje radne skupine, ističu iz CESI-ja.
Podsjetimo, u srpnju smo Grad Zagreb pitali što je s uvođenjem seksualnog odgoja u škole, nakon što je krajem prošle nastavne godine CESI upozorio što je kako Grad do tada nije obavio najvažnije korake po tom pitanju. Iz odgovora je bilo vidljivo da bi seksualno obrazovanje moglo biti dio jedne, šire inicijative, po uzoru na zdravstveni odgoj prema riječkom modelu. Iz Grad su tada pojasnili da su zabrinjavajući rezultati istraživanja o mentalnom i psihosocijalnom zdravlju, odnosno životnim navikama djece i mladih pokazali da su, uz seksualno obrazovanje, učenicima potrebni šira znanja i vještine o zdravlju.
Kontracepcijski atlas s najnovijim podacima možete vidjeti u nastavku, a ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.