Pretraga

Odgovorna akcija maturanata XVI. gimnazije: ‘Meni ne šteti, a nekome može spasiti život’

A- A+

Na inicijativu maturantice XVI. gimnazije Laure Đurinec danas je u ovoj školi organizirana akcija upisa u Registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica. Odazvalo se 52 ljudi što će svakako pomoći radu Zaklade Ana Rukavina, koja je provodila akciju, a čiji su predstavnici izrazili zadovoljstvo odazivom.

Maturantica XVI. gimnazije Laura Đurinec, inicirala je u svojoj školi akciju upisa u Registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica, a koju su proveli predstavnici Zaklade Ana Rukavina. Kako nam je sama rekla iz njenog se razreda odazvalo 20 ljudi, a ukupno 52, među kojima je osim učenika bilo i profesora.

Izdvojeni članak

Ideja koja život znači: Zagrebački studenti svojom akcijom spašavaju ljude

– Nisam imala neki konkretan slučaj zbog kojeg sam ovo inicirala, ali u osnovnoj smo već organizirali akciju prikupljanja sredstava za Zakladu pa mi je to ostalo kao dobar cilj. Zapravo sam već godinama to htjela organizirati pa sam evo napokon u četvrtom razredu stigla, pojasnila je inicijatorica akcije Laura.

Iz same Zaklade su također zadovoljni odazivom, a razloge zašto su se odazvale upisu u Registar, rekle su nam dvije maturantice XVI. gimnazije.

– Moj motiv za odaziv na akciju bio je to što ovaj postupak meni ne šteti, a moglo bi pomoći nekome pa zašto ne onda?! A cijeli mi je postupak oduzeo pet minuta života, rekla nam je Ena.

Izdvojeni članak

Umjesto brašnom i vodom, riječki će maturanti zadnji dan škole slaviti humanitarno

Dodala je kako prije same akcije nije bila upoznata s procesom i idejom upisa u Registar, budući da nije bila punoljetna te radi toga nije mogla postati dobrovoljni darivatelj.

– Moj motiv za upis u Registar je bio to što kao što je kolegica rekla meni uopće ne šteti, kratko traje postupak, a nekome može spasiti život, rekla nam je Marta.

Inače dobrovoljni darivatelj perifernih matičnih stanica ili koštane srži može biti bilo koja osoba od 18 do 40 godina.

– Ispuni se pristupnica i uzme se epruveta od oko 0,7 mililitara krvi. Nakon toga ste dakle upisani u Registar. Iz uzorka koji ste dali se onda određuje vaši antigeni tkivne snošljivosti. Budući da je taj postupak prilično skup, treba neko vrijeme dok se uzorak obradi i dok se onda može vidjeti postoji li neko podudaranje s bolesnikom koji treba koštanu srž.

Ako podudaranje postoji, onda postoje dvije opcije. Može se direktno uzeti koštana srž iz zdjelice ili se mogu postupkom leukofereze, koji je sličan dijalizi uzeti periferne matične stanice, za kraj nam je Laura Đurinec pojasnila čitav proces od ispunjavanja pristupnice do eventualnog podudaranja i pomoći ugroženoj osobi.