Hrvatska ima mnogo lica, a jedno od lijepih primjera leži u Humu na Sutli, koji se nalazi 50-ak kilometara sjeverozapadno od Zagreba. Naime ovo malo mjesto s nešto preko pet tisuća stanovnika, gospodarsko je i demografsko čudo. Ima stopu nezaposlenosti oko dva posto, natalitet je visok, a tamošnje tvrtke zapošljavaju cijele razrede učenika. U vrtiću je na listi čekanja 60-ak djece! Evo kako Humljani uspijevaju prkositi, općem sivilu Hrvatske.
Da su sve hrvatske općine i približno razvijene poput Huma na Sutli, vjerojatno bi Nijemci ili Švicarci nama zavidjeli na uspješnom gospodarstvu. Naime ova mala općina na hrvatsko-slovenskoj granici, 50-ak kilometara sjeverozapadno od Zagreba, nezaposlenih gotovo i da nema, natalitet je veoma visok, a industrija cvate. Ekipa HTV-ove emisije Labirint napravila je priču o ovom gospodarsko-demografskom čudu, tako atipičnom za hrvatske prilike.
Cijeli razred metalaca iz Krapine se zaposli godišnje
Ono na čemu Hum na Sutli bazira svoj ekonomski uspjeh je industrija. Malo je poznato da je svaka deseta boca u svijetu izašla iz humskog kalupa. Tvrtka OMCO, koja je u vlasništvu Belgijanaca, svake godine zaposli cijeli jedan razred metalaca iz Krapine.
Učenici spomenutog strukovnog smjera, od prvog razreda srednje odrađuju praksu u OMCO-u, a poslije mature, jednostavno ostaju, kao teorijski i praktično usavršen kadar.
Prosječna plaća u tvrtci je pet i pol tisuća kuna, a djelatnici dobiju i onu 13-tu.
Stabilno gospodarsko stanje uvjetuje i činjenicu da se mladi ljudi lakše odlučuju na formiranje obitelji. Naime natalitet je toliki u ovom mjestu, da je vrtić prekapacitiran, iako ima četiri velike skupine djece. Još 60-ak mališana je na listi čekanja.
Staklarska industrija ‘hrani’ Hum na Sutli već stoljeće i pol
Ono u čemu je također veličina Huma na Sutli je i podatak da osim što na teritoriju svoje općine gotovo da nemaju nezaposlenih, oni ‘daju kruh u ruke’ i mnogobrojnim stanovnicima brojnih okolnih mjesta, primjerice i spomenutoj Krapini te Đurmancu, Pregradi, Desniću i tako dalje.
Kako je mjesto u blizini slovensko-hrvatske granice, u Humu na sutli ni djelatnici iz Dežele nisu rijetkost.
Jedan od industrijskih divova je i tvornica stakla Veropack, koji su Nijemci osnovali još prije 154 godine, a danas je u rukama Švicaraca. Ovdje radi 607 ljudi, a u tri staklarske peći na 11 linija se godišnje proizvede 950 milijuna boca.
Čak 70 posto tih proizvoda se izveze, najviše u zemlje bivše Jugoslavije, dok su Talijani najzastupljeniji klijenti među zemljama Europske unije.