Pretraga

Hrvatskoj treba 7.000 novih odgojitelja: Evo gdje se sve učitelji trenutno mogu prekvalificirati

A- A+

Cilj Hrvatske je u idućim godinama otvoriti 22.500 dodatnih mjesta u dječjim vrtićima. Uz to raste i satnica u predškoli. Zbog toga je i potreba za odgojiteljima, kojih ionako nedostaje u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, povećana. Prema izvješću Europske unije ‘Pregled obrazovanja i osposobljavanja 2024.’ predviđa se da će biti potrebno 7.000 novih odgojitelja. Kako bi se to postiglo, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih zakonski je omogućilo zapošljavanje učitelja pod uvjetom da završe program prekvalifikacije koji su već trebali krenuti.

odgojiteljica u vrtiću okružena djecom

Foto: Canva

Sudjelovanje u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju u Hrvatskoj raste, ali je i dalje ispod prosjeka Europske unije. Pokazalo je to izvješće EU-a ‘Pregled obrazovanja i osposobljavanja 2024’. Prema izvješću vidljivo je i kako smo po postotku sudjelovanja djece u ranom i predškolskom dijelu u dobi od 3. godine pa do početka obveznog obrazovanja i dalje među najgorima u EU.

– U 2022. stopa sudjelovanja djece od 3. godine do početka obveznog osnovnoškolskog obrazovanja bila je 83,5 posto, što je 5,7 postotnih bodova više nego 2021. Iako je i dalje među najnižima u EU-u (EU: 93,1 posto), od 2013. do 2022. znatno se povećala (za 15,9 postotnih bodova). U formalnu skrb za djecu 2023. bilo je upisano 29,6 posto djece u dobi do tri godine, što je 2,1 postotni bod više nego 2022. i blizu nacionalnog cilja za 2030. (29,9 posto). Ta se stopa od 2013. do 2023. povećala za 18,6 postotnih bodova, stoji u izvješću.

EU izvješće: ‘I dalje je premalo odgojitelja’

Kako je cilj Hrvatske u idućim godinama otvoriti 22.500 dodatnih mjesta u dječjim vrtićima i povećati broj sati predškole na 700 do 750, shodno tome raste i potražnja za novim odgojiteljima. Do 2030. godine, prema izvješću EU-a, bit će ih potrebno oko 7.000.

– I dalje je premalo odgojitelja u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju, što može otežati povećanje sudjelovanja. Unatoč sve većem broju odgojitelja prema nacionalnim statističkim podacima, kojih je 1.948 više u razdoblju od 2020. do 2023., podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje upućuju i na njihov sve veći manjak. Zato bi trebalo povećati broj osoba sa završenim studijskim programima za odgojitelje i uvesti dodatne hitne mjere, navodi se u izvješću EU-a.

Izdvojeni članak

Hrvatska uvodi obveznu devetogodišnju školu, struka se buni: ‘Ovo nije način na koji se to čini’

Prekvalifikacije učitelja u odgojitelje već su trebale krenuti

Podsjetili su i na mogućnost prekvalifikacije učitelja što je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Prekvalifikacije učitelja u odgojitelje za sada su najavili sa Sveučilišta u Slavonskom Brodu, Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, Sveučilišta u Splitu i Sveučilišta u Zadru.

Prijave za program u Osijeku otvorene su još u listopadu ove godine, a program je trebao početi 20. studenog. Natječaj za upis u program prekvalifikacije u Splitu planirao se raspisati tijekom studenog, a nastava je trebala započeti u prosincu ove godine.

– Hrvatska poduzima velike korake za povećanje sudjelovanja zahvaljujući velikim ulaganjima u infrastrukturu i novom modelu državnog sufinanciranja ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Infrastrukturnim ulaganjima koja su uvrštena u Nacionalni plan oporavka i otpornosti nastoji se otvoriti dodatna mjesta u dječjim vrtićima te do drugog tromjesečja 2026. stopa sudjelovanja povećati na 90 posto. Prema izvješćima odabrana su 343 projekta koji će osigurati 21.380 dodatnih mjesta, piše u EU izvješću.

Cijeli dokument izvješća možete pogledati niže. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je osvježiti stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab