Pretraga

Istraživanje otkrilo s koliko godina mladi Hrvati imaju prvi seks: Pola ih ne koristi zaštitu

A- A+

Polovica hrvatskih učenika trećih razreda srednje škole koji su imali spolni odnos, pokazalo je istraživanje, bila je pod utjecajem alkohola tijekom njega. Gotovo 20 posto bilo je pod utjecajem psihoaktivnih droga. Najnovije istraživanje govori i da je prosječna dob prvog stupanja u spolne odnose 16 godina, a manje od polovice ispitanih učenika koristilo je zaštitu tijekom spolnog odnosa.

Istraživanje o spolno zdravlju mladih

Istraživanje o spolno zdravlju mladih | foto: Pexels – Pixabay

U sklopu Tjedna spolnog zdravlja Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je publikaciju s rezultatima istraživanja o spolnom i reproduktivnom zdravlju mladih u Hrvatskoj. Ono je provedeno u sklopu nacionalnog projekta Živjeti zdravo. Među ostalim, otkrilo je kada mladi imaju prvi seks i da zabrinjavajuće malo njih koristi zaštitu.

Prvi seks mladi imaju sa 16

Upitnik koji je sadržavao 65 pitanja ispunjavalo je preko 2.500 učenika trećih razreda srednjih škola, a konačni uzorak čini njih 2.337. Istraživanje je provedeno u 100 srednjih škola u Republici Hrvatskoj, s barem jednom školom po županiji, koje su sudjelovale u provedbi edukacija iz spolnog i reproduktivnog zdravlja nacionalnog projekta Živjeti zdravo.

Rezultati istraživanja pokazali su da je prosječna dob stupanja u spolne odnose 16 godina, a troje od deset ispitanih učenika, odnosno 710 od 2.337, imalo je neki oblik spolnog odnosa (oralni, vaginalni ili analni). Zabrinjava podatak da je njih samo 46,1 posto koristilo zaštitu odnosno kondom kod vaginalnog odnosa, tek 13,2 posto kod oralnog, a 26 posto kod analnog.

Izdvojeni članak

Imate određeni strah kada je u pitanju spolno zdravlje? Evo kome se možete obratiti za stručnu pomoć

Znanje o spolnom zdravlju učenika tek je za dvojku

Podatak o postotku onih koji se štite nije jedini koji zabrinjava. Čak 50,4 posto ispitanih koji su imali spolni odnos, bilo je pod utjecajem alkohola tijekom njega, a 18,4 posto pod utjecajem psihoaktivnih droga poput marihuane ecstasyja, kokaina, heroina, amfetamina i slično. Protiv HPV-a cijepilo se njih 1.117.

Vlastito znanje o spolnom zdravlju većina učenika ocijenila je ocjenom vrlo dobar, no test znanja o spolnom i reproduktivnom zdravlju pokazao je ono puno manje te je prosječna ocjena dovoljan. Taj je test sadržavao 42 tvrdnje o građi i fiziologiji, menstruacijskom ciklusu, SPI i metodama kontracepcije. Učenici su za svaku tvrdnju morali označiti je li točna, netočna ili nisu sigurni. Niti jedan posto učenika nije dobio ocjenu odličan, a gotovo 30 posto mladića ocjenu nedovoljan, kao i 14 posto djevojaka.

Zabrinjavajuća je i činjenica da je najčešći način informiranja o spolnim odnosima i zaštiti internet, zatim slijedi razgovor s vršnjacima i kod mladića i kod djevojaka. Kod mladića na trećem su mjestu filmovi i TV sadržaj, zatim razgovor s ocem, a najrjeđe je to razgovor s drugom odraslom osobom. Djevojke se nakon razgovora s vršnjacima, informiraju kroz razgovor s majkom, zatim putem filmova i tv sadržaja te najrjeđe od strane zdravstvenih djelatnika.

Cjeloviti rezultati istraživanja dostupni su u dokumentu u nastavku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab