Pretraga

‘Ja sam bio dijete čiji su roditelji radili dokasno, cjelodnevna škola je dobar koncept’: Naš novinar se prisjetio osnovne

Cjelodnevna škola program je koji najesen eksperimentalno ulazi u 50 škola diljem države, a od 2027. to bi trebao postati standard za osnovnoškolce, gdje god da pohađaju nastavu. Tome smo posvetili cijelu jednu epizodu Redakcija podcasta, a novinar portala srednja.hr Duje Kovačević prisjetio se svojeg osobnog iskustva kao dijete čiji su roditelji radili do kasno poslijepodne pa je nakon škole bio prepušten, više manje, sam sebi.

Duje Kovačević u novom, mračnijem studiju Redakcija podcasta

Duje Kovačević u Redakcija podcastu o cjelodnevnoj školi
Foto: Tea Ovničević Matijević, srednja.hr

Stiže nam cjelodnevna škola. Novi predmeti, obroci, dulji odmori, pisanje zadaće u školi, boravak, za neke i do 17 sati. Iduće četiri godine eksperimentalno u njih 50, a nakon, ako sve bude po planu, u svim osnovnim školama diljem RH. Kritika ne nedostaje. Nastavnici se žale, propituje se satnica, dodatan posao, plaća, ali i sam koncept prema kojem će učenici više vremena no ikad provoditi u školi. O tome su u 12. epizodi Redakcija podcasta diskutirali urednici Marko Matijević i Martina Gelenčir te novinar portala srednja.hr Duje Kovačević.

‘Iz osobnog iskustva kužim potrebu cjelodnevne škole’

Ustanovili su tako kako postoje kritičari koji su protiv samog koncepta cjelodnevne škole. Koncept cjelodnevne škole tu je, kako je implicirao Duje, i da olakša onim roditeljima koji rade puno radno vrijeme, kao i njihovoj djeci koja su nakon škole – posve sama.

– Ja iz osobnog iskustva totalno kužim potrebu cjelodnevne škole. Ja sam odrastao kao jedno od te djece čiji su roditelji u 6 i pol ujutro išli na posao i vraćali se u 17. 18 sati. Živio sam s bakom i djedom pa je to bila olakotna okolnost, ali realno, dobar dio vremena sam bio prepušten sebi jer moji roditelji nisu bili tu. Bio sam u školi do, ne znam, podne i pol, i kao sad ti radi sa svojom školom i svojim obvezama što god želiš. Tako da, apsolutno, mislim da je koncept cjelodnevne škole dobar, kazao je Duje.

@srednja_hr Kako se vi snalazite kad škola završi? 🤔 Duje je podijelio svoje iskustvo, a cijeli podcast pogledajte na linku u opisu profila 👆 #srednjahr #cjelodnevnaskola #hrvatska #škola #podcast ♬ original sound – srednja_hr

Kako će izgledati cjelodnevna škola?

Za one koji ne znaju što je točno cjelodnevna škola i što će ona obuhvaćati, na samom početku ove epizode Redakcija podcasta sve je pojasnila naša urednica Martina. Kako je istaknula, cjelodnevna škola eksperimentalno kreće već najesen i tako će se provoditi četiri godine. Promjene su velike. Nastavni dan za učenike bit će podijeljen u dva dijela – obvezni i izborni. Obvezni dio trajao bi do 15 ili 15:30, nakon čega, u drugom dijelu, slijede izborne izvannastavne i izvanškolske aktivnosti do oko 17 sati.

@srednja_hr Koje sve novosti donosi cjelodnevna škola? Sve što vas zanima u kratkim točkama donosi naša Martina, a cijeli podcast pogledajte na linku u opisu profila 👆 #srednjahr #cjelodnevnaskola #hrvatska #škola #podcast ♬ original sound – srednja_hr

Uvode se i novi predmeti kao što su Praktične vještine i Svijet i ja, Informatika će se zvati Informacijske i digitalne kompetencije te će biti obvezan predmet od 1. do 4. razreda osnovne škole, a Tjelesnu i zdravstvenu kulturu će predavati kineziolozi, a ne učitelji razredne nastave. Učiteljima će biti uvećana osnovna plaća za 4,5 posto, nekima i više ovisno o tome koliko budu angažirani u izbornim i izvannastavnim aktivnostima cjelodnevne škole.

Cijelu epizodu Redakcija podcasta pogledajte u videu ispod ili slušajte na platformi Spotify.