Pretraga

Jasno je da ništa od vojnog roka od Nove, sada su najavljeni novi rokovi njegova uvođenja

A- A+

Još se krajem rujna iskristaliziralo da se neće stvoriti zakonski preduvjeti da bi se od 1. siječnja vratio obvezni vojni rok, kako je to najavljivala Vlada. Novi rok o kojem sada govori Ministarstvo obrane je sredina 2025. godine. Prije toga se treba u proljetnom zasjedanju Sabora raspravljati o zakonskim izmjenama koje su preduvjet njegova uvođenja.

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske | screenshot: Google Maps

Iako je ministar obrane Ivan Anušić u više navrata komunicirao kako je sve spremno da se obvezni vojni rok vrati od 1. siječnja 2025. godine, u rujnu je priznao da je za to potrebna politička odluka, koja može glasiti i da se on uvede i kasnije. Tada je potvrdio i da se odgađa donošenje izmjena Zakona o obrani za razdoblje nakon predsjedničkih izbora. A da bi vojni rok uopće zaživio, upravo taj Zakon mora doživjeti određene izmjene. Pa je već tada postalo jasno da se vojni rok neće uvesti od Nove godine.

Iz Ministarstva obrane (MORH) sada su za Novi list potvrdili da će Sabor o izmjenama Zakona o obrani i Zakonu o službi u Oružanim snagama raspravljati na svom proljetnom zasjedanju nakon 15. siječnja. Kažu da su svi prijedlozi spremni, kao i da su uređena druga pitanja vezana uz provedbu vojnog roka.

– Ministarstvo obrane planira da prvi uputi ročnika na temeljno vojno osposobljavanje budu sredinom 2025. godine. Javnost će o detaljima temeljnog vojnog osposobljavanja kao i civilne službe biti upoznata kada nacrti zakona budu u postupku e-savjetovanja, odgovorili su Novom listu iz MORH-a.

Izdvojeni članak

Ako se ponovo uvede obvezni vojni rok, mladima će biti jako važno tko je predsjednik Hrvatske

Isti medij navodi da će vojni obveznici biti punoljetne osobe, a dragovoljno se na služenje vojnog roka mogu javiti i stariji do 30 godina. Oni koji su u školi ili na fakultetima moći će dobiti odgodu dok ne završe sa školovanjem, a zaposleni neće smjeti dobiti otkaz, dok se za poslodavce predviđa kompenzacija. Predviđeno vrijeme obuke je dva mjeseca tijekom kojih bi se ročnicima isplaćivalo 900 eura naknade. Za osobe s prizivom savjesti predviđa se civilno služenje koje će trajati dva i pol mjeseca, a kako piše Novi list, ono će se odvijati kroz sustav socijalne skrbi, ali i neke druge mehanizme.

Podsjetimo, svim predsjedničkim kandidatima koji prema izbornim anketama imaju barem pet posto šanse za pobjedu smo postavili pet istih pitanja. Jedno od njih bilo je i ono o povratku vojnog roka, a odgovorile su nam samo Ivana Kekin (Možemo) i Marija Selak Raspudić (nezavisna kandidatkinja).