Pretraga

Jedna briga manje: Dječjim domovima i SOS selima podmiruju račune za grijanje za 6 mjeseci

A- A+

Prvo plinarsko društvo (PPD) podmirit će troškove režija za struju i plin dječjim domovima i SOS dječjim selima kroz šest mjeseci sezone grijanja 2022./23. Ugovori o donaciji potpisani su krajem prošlog tjedna u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Ilustracija: Pixabay

Dječji domovi i SOS dječja sela imaju jednu brigu manje – kroz šest mjeseci sezone grijanja 2022./23. podmireni su im troškovi grijanja, a podmirit će ih Prvo plinarsko društvo. Ugovore vrijedne više od pet milijuna kuna s predstavnicima domova i SOS dječjih sela potpisao je predsjednik uprave i vlasnik PPD-a Pavao Vujnovac i istaknuo da svako dijete zaslužuje topao dom.

– Energenti su skupi, sve je skupo i  nažalost financijski je sve teže. Ova donacija je način na koji mi možemo pomoći. Uz to, kroz našu kampanju u medijima željeli smo usmjeriti pažnju javnosti na probleme koje imaju ta djeca, ali i na probleme koje imate vi koji brinete o njima. Željeli smo potaknuti i druge da i oni pomognu koliko mogu. Nadam se da ćemo svi zajedno uspjeti. Ne gajimo iluzije da ćemo riješiti sve probleme, ali ako možemo imalo pomoći bit ćemo zadovoljni, istaknuo je Vujnovac.

Donacija odlazi u 16 dječjih domova i dva SOS dječja sela

Donaciju će dobiti 16 dječjih domova i dva SOS dječja sela (Ladimirevci i Lekenik). Tamara Žakula, ravnateljica dječjeg doma Tič iz Rijeke izjavila je da im donacija jako puno znači u ovim teškim vremenima.

– Mi smo specifičan dječji dom koji ima 25 korisnika u poludnevnom programu, a pružamo stručnu pomoć i podršku djeci koja su zlostavljana i zanemarivana, odnosno djeci koja su u riziku od doživljavanja nasilja, tako da radimo savjetodavno i preventivno te kroz te programe pokrivamo oko 500 djece godišnje, rekla je Žakula.

Ravnateljica Dječjeg doma Zagreb u Nazorovoj Jasna Čurković Kelava izjavila je da je pomoć PPD-a najveća pojedinačna donacija koju će primiti ove godine. Očekuje da će im ova sredstva omogućiti da podignu standard života djece te im osiguraju dodatne aktivnosti.

– Tu prije svega mislim na naše tinejdžere i starije korisnike gdje često imamo potrebu financirati njihovo dodatno školovanje, bilo da je riječ o promjeni zanimanja, o upisivanju studija, instrukcijama za državnu maturu, engleski jezik i svakako autoškola, što je često preduvjet zapošljavanja. Ovo je svakako mogućnost da naša djeca imaju puno veće šanse za samostalni start u život, poručila je Čurković Kelava.

Izdvojeni članak

Fuchs odgovarao na pitanje hoće li se ići na online nastavu zbog režija: ‘Djeca se neće prehlađivati u školama’

SOS dječje selo u Lekeniku krenulo je u tranziciju prema zelenim izvorima energije

Vrijednu donaciju dobit će i dva SOS dječja sela, Ladimirevci i Lekenik. U SOS dječjem selu Lekenik trenutno je 75-ero djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Direktor sela u Lekeniku Mario Čović rekao je da svi osjećaju porast cijene energenata, ali i da su prije nekoliko godina krenuli u tranziciju prema zelenim izvorima energije.

– U sve obiteljske kuće u selu u Lekeniku u kojima borave djeca ugrađene su dizalice topline, a u planu je isto učiniti i s popratnim objektima. Sljedeća faza bila bi ugradnja solara tako da idemo prema energetskoj neovisnosti. Međutim, danas živimo u vrlo zahtjevnim i izazovnim vremenima tako da veliko hvala PPD-u, jako nam puno ovo znači, rekao je Mario Čović iz SOS sela Lekenik.

Na svečanom potpisivanju ugovora sve prisutne pozdravila je Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Poručila je kako je resorno ministarstvo nizom mjera te izmjenama i dopunama zakona zaštitilo ugrožene skupine od porasta cijena energenata.

– Naknadom za ugroženog kupca energenata obuhvatili smo više od 70 tisuća kućanstava u vrijednosti od 30 milijuna kuna godišnje. Osim te naknade, a svjesni prioritetnog očuvanja dijela sustava socijalne skrbi koji svakodnevno brine o otprilike 46.000 korisnika vezano i uz usluge smještaja, organiziranog stanovanja i boravka, posebnom mjerom smo obuhvatili pružatelje socijalnih usluga i udomitelje u vrijednosti od 33 milijuna kuna godišnje, rekla je Mađerić.