Na dnu jezera Ohrid pronađeno drevno naselje staro 8.000 godina: Arheolozi su fascinirani jednom stvari
Na dnu jezera Ohrid pronađeni su ostaci drevnog naselja starog potencijalno i do 8.000 godina. To ga čini najstarijim jezerskim naseljem dosad otkrivenim na području Europe. To je selo bilo izgrađeno na stupovima, a arheologe i znanstvenike fascinira sofisticirana obrambena linija, niz dasaka s bodljama koje su štitile naselje. Žitelji drevnog naselja bavili su se poljoprivredom i držali su domaće životinje. No, to je samo dio činjenica koje su istraživači iz Švicarske i Albanije otkrili u posljednje četiri godine.
Jezero Ohrid na svojem dnu krije pravo čudo, a u posljednje četiri godine razotkrili su ga marljivi arheolozi iz Švicarske i Albanije. Selo izgrađeno na stupovima, staro 8.000 godina, moglo bi biti najstarije jezersko naselje ikad pronađeno u Europi, prenosi Euronews.
Naselje na stupovima
Pod tirkiznim vodama Ohridskog jezera, kako ga se često naziva, Biser Balkana, znanstvenici su otkrili jedno od možda najranijih naselja u Europi. Pokušavaju utvrditi što se skrivalo iza ‘zidina’ od obrambenih bodlji. Arheolozi vjeruju, piše Euronews, da je prije otprilike 8.000 godina uz albansku obalu jezera postojalo naselje na štulama. Ako je to točno, to bi specifično nasilje bilo najstarije jezerskim selo koje smo dosad pronašli na području Europe. Radiokarbonska analiza kaže da je to naselje ustanovljeno između 6000. i 5800. godine prije Krista.
Vjeruje se da je naselje bilo dom za između 200 i 500 osoba, s kućama izgrađenim na stupovima iznad površine jezera ili na područjima koja su redovito bili poplavljena zbog rasta vodostaja.
-To je nekoliko stotina godina starije od dosad poznatih naselja na jezerima u mediteranskim i alpskim regijama. Po našim saznanjima, najstarije je u Europi, izjavio je Albert Hafner, profesor arheologije sa švicarskog Sveučilišta u Bernu za AFP, prenosi Euronews.
Najstarija druga slična naselja otkrivena su u talijanskim Alpama i datiraju oko 5000. prije Krista. Hafner i njegov tim albanskih i švicarskih arheologa na iskopinama je proveo posljednje četiri godine.
Od čega su se štitili?
Tijekom nedavnog ronjenja, arheolozi su otkrili tragove koji sugeriraju da je naselje bilo utvrđeno s tisućama bodljikavih dasaka koje su se koristile kao obrambene barikade. To pokazuje da su žitelji drevnog naselja na Ohridu sjekli šumu.
Ovo nalazište pak, prenosi Euronews, otvara pitanje – zašto? Zašto su seljni morali izgraditi tako ozbiljne fortifikacije za obranu? Odgovor još uvijek nemaju. Ohridsko jezero jedno je od najstarijih jezera na svijetu i postoji već više od milijun godina pa ova nalazišta, premda su revolucionarna, nisu začuđujuća.
Arheolozi su analizirali i prsten stabala oko jezera. To im je pomoglo rekonstruirati svakodnevni život stanovnika područja, pružajući, kako piše Euronews’ ‘vrijedne uvide u klimatske i okolišne uvjete” tog razdoblja,
-Da bismo shvatili strukturu ovog prapovijesnog nalazišta bez da ga oštetimo, provodimo vrlo temeljita istraživanja, krećemo se vrlo polako i vrlo pažljivo, rekao je albanski arheolog Adrian Anastasi, napominjući kako bujna vegetacija njihov rad čini, ponekad, izrazito sporim.
Selo se oslanjalo na poljoprivredu i domaću stoku
Za sada znanstvenici kažu da je moguće pretpostaviti da se selo oslanjalo na poljoprivredu i domaću stoku za hranu.
-Pronašli smo različite sjemenke, biljke i kosti divljih i domaćih životinja, rekao je Ilir Gjepali, albanski profesor arheologije koji radi na nalazištu.
No, trebat će još dvadeset godina da se mjesto potpuno istraži i prouči te da se donesu konačni zaključci.