Svatko bi trebao znati kako nekome spasiti život u kritičnim trenucima, i upravo zato još 2001. godine osnovan je Kabinet vještina kojeg održava Katedra za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje Medicinskog fakulteta u Rijeci. Trenutno 15-ak studenata demonstratora te ustanove aktivno sudjeluje u održavanju tečajeva, a jedna od njih, studentica četvrte godine objasnila nam je zašto bi svima preporučila da pohađaju iste.
Kabinet vještina osnovan je 2001. godine po uzoru na specijalizirane učionice koje postoje u većini medicinskih učilišta zapadne Europe i SAD-a, Osim sličnog simulacijskog centra u Mariboru, ovo je jedini centar za reanimaciju ovakvog tipa u regiji. Upravo u ovom simulacijskom centru podučavaju se znanja i vještine nephodne u izobrazni liječnika i ostalog medicinskog osoblja, ali i ‘laika’.
Tečajevi osnovnog održavanja života
U Kabinetu se trenutno izučava 15-ak studenata i demonstratora Medicinskog fakulteta u Rijeci. U kampusu Sveučilišta u Rijeci mogu se pohađati tečajevi od osnovnog održavanja života uz potrebu automatskog vanjskog defibrilatora do kompliciranijih zahvata koji se izvode kod hitnih i kritičnih slučajeva.
Jedna od studentica koja redovito sudjeluje u radu Kabineta vještina otkrila nam je zašto bi isto preporučila svima drugima. Tečajeve mogu pohađati svi, no to ovisi o vrstama istih.
‘Tečajeve koji se održavaju u Kabinetu mogu pohađati svi’
– Tečajeve koji se održavaju u Kabinetu mogu pohađati svi, ali to naravno ovisno i o samoj vrsti tečaja, odnosno vježbi. Neki od tečajeva namijenjeni su laicima, a neki u potpunosti zdravstvenim djelatnicima. Održavaju ih instruktori Kabineta vještina, doktori medicine koji su ujedno i instruktori Europskog vijeća za reanimatologiju (ERC-a), rekla je studentice šeste godine medicine Karla Smolić. Ista smatra kako bi svatko trebala proći ovakvo nešto.
Nikad se zna kad ćete nekome morati pružiti pomoć
– Mislim kako bi svatko trebao proći tečaj iz prve pomoći jer se nikad ne može znati kada će se osoba naći u situaciji u kojoj će morati nekome pružiti pomoć i biti u mogućnosti nekome spasiti život. Tečajem se stječe sigurnost u sebe i samim time ne dolazi do panike u situacijama koje zahtijevaju koncentraciju i staloženost. I naravno, u konačnici, svatko se super osjeća kada nekome može pomoći, objasnila je studentica.
Edukacija se izvodi u malim skupinama s demonstratorima
Sama dosad, na svu sreću, nije imala priliku primijeniti nešto od stečenog znanja no uvjerena je da bi se u takvoj situaciji mogla snaći i reagirati upravo onako kako se i pripremala. To može zahvaliti upravo načinu edukacije u Kabinetu vještina.
– Edukacija se izvodi u malim skupinama s demonstratorima. Nakon prikaza vježbe od strane demonstratora i podrobnog objašnjavanja, svaki sudionik tečaja sam izvodi prikazanu vještinu, odnosno vježbu, dok ju ne savlada u potpunosti. Naravno, vježbamo u opuštenoj atmosferi kako bismo bili što spremniji i na što bolji način odradili vježbe, kazala je Smolić.