Kad ga je profesorica prozvala da čita naglas, pobjegao je iz učionice: Sada mu je dodijeljen Nobel
Ovogodišnjem dobitniku Nobelove nagrade za književnost, Jonu Fosseu je ista i uručena na svečanoj ceremoniji. Tim je povodom Fosse održao i prigodno predavanje u kojem se prisjetio srednjoškolskih dana i straha od javnog govorenja. Tako je otkrio kako mu je pisanje donijelo osjećaj sigurnosti i suprotan strahu, a toga se drži i danas.
Nakon što je nedavno saznao kako ovogodišnja Nobelova nagrada za književnost pripada njemu, norveški književnik Jon Fosse ju je na svečanoj ceremoniji konačno i primio. Na svečanoj ceremoniji, Fosse je održao prigodno predavanje o Nobelovoj nagradi u prostorijama Švedske akademije u Börshusetu u Stockholmu. U tom se predavanju, između ostalog, prisjetio i svog đačkog doba, ali i strahova koji su mu se pojavili u to vrijeme.
– Dogodilo mi se to bez upozorenja. U doba kad sam pohađao srednju školu, učiteljica me pozvala da čitam naglas. Obuzeo me, niotkuda, iznenadni strah, savladao me. Kao da sam se cijeli pretvorio u strah. Ustao sam i istrčao iz učionice. Primijetio sam velike oči učenika i učiteljice koje su me pratile iz učionice, rekao je Fosse.
‘Strah kao da mi je uzeo jezik i morao sam ga vratiti’
Nakon toga se osvrnuo i na ono kako se osjećao zbog toga te što je iz te situacije naučio. Fosse je rekao kako mu se činilo kao da mu je strah uzeo jezik i da ga je na neki način morao vratiti, a da bi u tome uspio, to nije moglo biti po tuđim, već po njegovim uvjetima.
– Nakon toga sam počeo pisati svoje tekstove, kratke pjesme, kratke priče i otkrio da mi je to dalo osjećaj sigurnosti, suprotan od straha. Na neki način u sebi sam pronašao mjesto koje je samo moje i s tog sam mjesta mogao pisati ono što je samo moje, pojasnio je Fosse.
‘Ovo je dobra slika kako doživljavam čin pisanja’
Tvrdi kako sada, otprilike pedeset godina kasnije, još uvijek sjedi i piše. Dodao je kako još uvijek piše s tajnog mjesta u sebi, mjesta o kojemu ne zna ništa više osim da postoji.
– Norveški pjesnik Olav H. Hauge napisao je pjesmu u kojoj čin pisanja uspoređuje s djetinjstvom, gradnjom u šumi koliba od lišća, puzanjem u njih, paljenjem svijeća i osjećajem sigurnosti u mračnim jesenskim večerima. Mislim da je ovo dobra slika kako i ja doživljavam čin pisanja. Sada, kao i prije pedeset godina, rekao je Fosse.
Podsjetimo, švedska akademija nagradila ga je za ‘inovativne drame i prozu koja daje glas neizrecivom’. Fosse je zaslužan i za više od 30 predstava i smatra ga se najpopularnijim dramatičarem nakon Henrika Ibsena, a često ga se smatra i ‘novim Henrikom Ibsenom’. U nastavku možete pogledati cijelo predavanje sa svečanosti.