Pretraga

Kako će se obvezni vojni rok odraziti na one koji žele upisati faks? ‘Imat će pravo na odgodu’

A- A+

Puno je upitnika iznad glava mladića u Hrvatskoj otkako je sve izglednije da će neki od njih morati ići na obvezni vojni rok. Kako stvari sada stoje, s time bi se trebalo krenuti od 2025. godine. Ivan Jušić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale MORH-a odgovorio je na nekoliko bitnih pitanja u gostovanju na televiziji vezano uz vraćanje obveznog vojnog roka. Tako će, primjerice, oni mladići koji odluče ići na fakultet, imati pravo na odgodu služenja vojnog roka. Također je objasnio i kako će se odabrati koje će se generacije morati odazvati temeljnom vojnom osposobljavanju.

vojnik koji je okrenut leđima i na glavi ima kapicu za promociju nakon diplome

Ilustracija: Canva

I dok se starije generacije vesele što se vraća obvezni vojni rok, ostalima, posebice mladićima kojih se to tiče, nije toliko svejedno. Puno je neodgovorenih pitanja oko toga, a Ivan Jušić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale Ministarstva obrane Republike Hrvatske, u HRT-ovoj emisiji ‘Dobro jutro, Hrvatska’ odgovorio na nekoliko njih. Između ostalog objasnio je kako će funkcionirati obvezni vojni rok za one koji planiraju upisati studij.

– Nećemo pozivati sve mladiće na temeljno vojno osposobljavanje jer se kod nas generacijski upisuju u vojnu evidenciju otprilike oko 18.000 mladićima. Dio njih će i studirati pa će imati pravo na odgodu jer je to moguće po sadašnjim zakonskim rješenjima moguće. Dakle, imat će pravo na odgodu, s time da će se odrediti krajnji rok do kada moraju doći na temeljno vojno osposobljavanje, rekao je Jušić na HRT-u.

‘Bit će nužno odlučiti koja će to biti nulta generacija’

Objasnio je i koga će se sve točno zvati na služenje obveznog vojnog roka, odnosno hoće li zvati sve koji su stariji od 18 godina ili će odabrati neki drugačiji model odabira kandidata.

– Prema trenutnom Zakonu obveznici služenja vojnog roka su mladići od 18 do 27. godine. Tako da ćemo mi svakako morati krenuti od tzv. nulte generacije jer teško da možemo pozvati odjednom 200.000 ljudi koji od 2007. do danas nisu prošli nikakvu vojnu obuku. Bit će nužno odlučiti koja će to biti nulta generacija, hoće li to biti 2004., 2005., 2006., 2007. ili ne znam koja, to će se odlučiti naknadno, komentirao je Jušić za HRT.

Izdvojeni članak
vojnici u uniformama

Izašli planovi oko vojnog roka, poznato i koliko bi se plaćao: Nova peticija želi spriječiti uvođenje

‘Cilj vojnog osposobljavanja nije da ih se nauči slagati krevet’

Također je otkrio i kako vojno osposobljavanje neće biti u svim gradovima u Hrvatskoj jer Hrvatska vojska nije u svim gradovima. Tako da će vjerojatno biti samo na nekoliko mjesta te će se mladići morati odvojiti od svoje kuće pa će to biti dio njihovog ‘odrastanja i sazrijevanja’. No, upozorio je da obvezni vojni rok ne služi ‘odgoju’ kao što većina misli.

– Cilj vojnog osposobljavanja nije da ih se nauči slagati krevet, nego pružanje mogućnosti da dobiju temeljna vojnička znanja i vještine, odnosno ono što mi nazivamo pješačke vještine. U to spada baratanje osobnim naoružanjem, znači puškom i pištoljem, da znaju što je to desetina, vod, borbena skupina, da dobiju te osjećaje kakvi su to odnosi u HV-u, objasnio je Jušić na HRT-u.

U Hrvatskoj se trenutno dragovoljno vojno osposobljavanje financira s po 900 eura za svaki mjesec. Jušić je istaknuo kako bi se sličan model nagrađivanja uveo i na temeljno vojno osposobljavanje. No, prije nego što uopće dobiju poziv za obvezni vojni rok, prijedlog mora prvo doći na stol Vladi i predsjedniku Republike, a tek onda u Sabor koji bi novi zakon ili izmjene postojećega trebao donijeti početkom 2025.