Pretraga

Kako izgleda srednja škola za policajce? ‘Prvih mjesec dana ne idu doma, nema kafića ni izlazaka’

Ako ste i vi kao malo maštali o tome kako ćete jednog dana postati policajac ili policajka, onda vas sigurno zanima kako uopće izgleda obrazovanje za to zanimanje. Prije svega morate znati da kako bi upisali policijsku akademiju, odnosno Policijsku školu Josip Jović, najprije morate završiti prva dva razreda bilo koje srednje škole. Morate proći određena testiranja, a prvih mjesec dana nećete uopće ići doma te nema izlazaka ni kafića. Kako izgleda jedan dan u policijskoj školi ispričala nam je polaznica i učenica 3. razreda, Marija Keškić.

učenica policijske škole naprije du boji, iza polaznici policijske škole crnno bijelo

Foto: srednja.hr | Ministarstvo unutarnjih poslova

Policijska škola Josip Jović jedina je ustanova u Hrvatskoj koja provodi obrazovanje policijskih službenika. Trenutno provode dva glavna osnovna programa. Prvi se odnosi na obrazovanje odraslih koje traje 11 mjeseci i na koji se polaznici upisuju nakon završene trogodišnje ili četverogodišnje škole. Drugi program je program redovnog srednjoškolskog obrazovanja za učenike koji su završili prva dva razreda bilo koje četverogodišnje srednje škole i taj program traje dvije godine.

Većina je stručnih predmeta, osim Hrvatskog jezika, Matematike, stranog jezika, Vjeronauka i Etike. Nemaju Tjelesni već umjesto toga imaju Sport i samoobranu koji je puno kompliciraniji te ga imaju tri puta tjedno. Od drugih strukovnih predmeta imaju Policijsko oružanje i gađanje, Policijske ovlasti, Izučavanje Ustava, Kriminalistiku, Kazneno pravo, Prekršajno pravo kao i dosta psihologije i komunikologije.

‘Kad roditeljima objasnimo što se sve radi i kako izgleda život djece kod nas u školi, oduševljeni su’

Učenicima koji upišu policijsku srednju školu pripada i mjesečna stipendija od 250 eura za vrijeme školovanja. Cijelo su vrijeme smješteni na akademiji gdje se nalazi i učenički dom. Školovanje je praktički besplatno budući da sva oprema, školski pribor, prehrana i smještaj osigurano od strane države, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova (MUP). Oni koji pohađaju program obrazovanja odraslih također dobivaju stipendiju od 150 eura mjesečno, a nakon završetka školovanja odmah dobivaju posao, kao i polaznici Policijske škole Josip Jović. Uz to provode i dodatni program za pravosudne policajce koji se također provodi kroz treći i četvrti razred srednjoškolskog obrazovanja.

– Kad roditeljima objasnimo što se sve radi i kako izgleda život djece kod nas u školi, za razliku od kad su kod kuće, oduševljeni su. Znači nema izlazaka, nema kafića, nema opasnosti, ne moraju čistiti za njima jer se nauče čistiti za sobom, odnosno nauče se disciplini. Imaju strukturirani cijeli dan i od jutra do navečer se moraju o apsolutno svemu brinuti. Tako da su roditelji većinom sretni jer je učenicima čak i slobodno vrijeme strukturirano kroz izvannastavne aktivnosti koje smo za njih organizirali, rekla je na predstavljanju zanimanja na WorldSkills Croatia natjecanju magistra kriminalistike i pedagoginja u Policijskoj školi Josip Jović, Lidija Werhas.

Izdvojeni članak
geodetski uređaj za mjerenje, učenica koja stoji kraj tog uređaja

Znate li što geodeti vide kroz one svoje uređaje? Učenici su nam objasnili kako funkcionira

Ostavlja se mogućnost odustajanja nakon prvog polugodišta ako shvate da to nije za njih

Istaknula je kako je zastarjela predrasuda da kod njih dolaze učenici koji nisu mogli dobro savladati srednju školu koju su odabrali pa tako danas imaju motivirane učenike za taj posao da dolaze čak i iz gimnazija. No, kako bi uopće upali u policijsku školu, moraju proći određena testiranja, a najteži je poligon koji svi moraju proći u određenom vremenu kako bi se vidjelo u kakvoj su fizičkoj spremi. Što sve trebate proći na poligonu možete pogledati na YouTube kanalu Policijske akademije.

– Ostavljamo mogućnost do završetka prvog polugodišta trećeg razreda, znači negdje do 12. mjeseca da još malo procijene jesu li oni za to i tada se mogu vratiti u svoju školu bez ikakvih problema. Kako bi ih pritisnuli da što prije donesu odluku, u pravilu prvih mjesec dana ne idu doma, znači u rujnu kada počne školska godina svi su zapravo zatvoreni kod nas i onda tko izdrži, tko ne izdrži. Ali moram reći da taj naš klasifikacijski postupak i ta motivacija da se uopće prijave na natječaj rezultira time da je taj postotak odustajanja oko sedam posto svake godine, objasnila je Werhas.

Izdvojeni članak
rame policajca na kojemu je grb policije

MZO se ni s ovime nije pohvalio: Policijska škola već treću godinu provodi modularnu nastavu

Dobra motivacija nije ‘tata mi je policajac pa ću biti i ja’

Dodala je i kako je dobra vijest što se povećava broj djevojaka u policijskoj školi. Tako one sada čine oko 37 posto upisanih u svim programima. Werhas je ispričala zašto je dobro da djevojke sve više odabiru taj poziv, ali i zašto nisu svi za tu školu.

– Djevojke koje nam dolaze imaju strukturirana pitanja, zanima ih što sve trebaju raditi, koliko će što trajati i takve stvari. Dečke uglavnom zanimaju lisice, palice, motor i kako mogu postati specijalci. Ovime samo želim naglasiti kako je dobro da ima sve više djevojaka, odnosno žena jer one mogu u policijski posao donijeti organiziraniji pristup. Što je dobra motivacija? Dobra motivacija nije ‘tata mi je policajac pa ću biti i ja’. Takav polaznik neće to izdržati i nakon nekog vremena će tražiti da se vrati kući. Jedina dobra motivacija je da stvarno to želite raditi, poručila je Werhas.

Upravo nam je polaznica i učenica 3. razreda Policijske škole Josip Jović Marija Keškić na predstavljanju zanimanja tijekom WorldSkills Croatia 2024 natjecanja ispričala kako izgleda jedan dan u policijskoj školi. Kada se moraju ustati, što sve rade u danu i kada idu spavati možete pogledati u videu ispod.

Valja podsjetiti kako u Policijskoj školi Josip Jović već nekoliko godina provodi eksperimentalni program modularne nastave. Tako se izvođenje nastave u policijskoj školi razlikuje od obične nastave – umjesto predmeta imaju module. Više o tome možete pročitati ovdje.