Pretraga

Kako odnosi utječu na spolno zdravlje mladih? Normaliziranje razgovora o tome doprinosi sigurnijem društvu

A- A+

Povodom Svjetskog dana spolnog zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo održao je okrugli stol na temu ‘Pozitivni odnosi’. Stručnjaci su raspravljali o odnosima koje mladi grade i kako oni itekako utječu na njihovo spolno ponašanje. Osim toga, razgovarali su i o izazovima i uspjesima u promicanju spolnog zdravlja u LGBT+ zajednici te kako je potrebno normalizirati razgovor o spolnom zdravlju.

Foto: Canva

Mladi s pozitivnim socijalnim odnosima pokazuju manju sklonost rizičnom spolnom ponašanju, zaključeno je na okruglom stolu povodom obilježavanja Svjetskog dana spolnog zdravlja. Okrugli stol na temu ‘Pozitivni odnosi i spolno zdravlje’ organizirao je Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a cilj je bio ukazati na važnost prihvaćanja različitosti i promicanje pozitivnih odnosa.

– Veće znanje i bolji odnosi mogu imati značajnu ulogu u donošenju odluka pojedinca i njegovo ponašanje, a time i doprinijeti očuvanju i unapređenju spolnog i reproduktivnog zdravlja, ali i zdravlja u cjelini, stoji u priopćenju HZJZ-a nakon održanog okruglog stola.

Bliski odnosi i spolno zdravlje povezane su teme u razdoblju adolescencije

Predstavnica Društva za psihološku pomoć, profesorica Marina Ajduković predstavila je izlaganje s naglaskom na neuroznanstveni pogled bliskih odnosa i spolno zdravlje mladih ističući koliko su bliski odnosi i spolno zdravlje povezane teme u razdoblju adolescencije i mladenaštva.

S obzirom na to da je škola mjesto na kojem mladi provode puno vremena, tamo uče i grade brojne odnose, o važnosti izgradnje pozitivnih odnosa odgojno-obrazovnih djelatnika s učenicima i iskustvima s PoMoZi Da radionica, usmjerenih na usvajanje i jačanje vještina psihološke prve pomoći, govorila je Bernarda Krnić, liječnica školske i sveučilišne medicine iz ZZJZ Zagrebačke županije.

Izdvojeni članak

Pitali smo Grad Zagreb što je s uvođenjem seksualnog odgoja u škole, evo što su odgovorili

‘Razbijmo stigmu i dajmo prioritet spolnom zdravlju’

O izazovima i uspjesima u promicanju spolnog zdravlja u LGBTI+ zajednici govorio je izvršni direktor udruge ISKORAK Zoran Dominković ističući da je i dalje zastupljen problem stigme i poteškoća u traženju, ali i pružanju pomoći i podrške.

– Najčešći način informiranja o spolnom zdravlju i zaštiti u mladih u Hrvatskoj je putem interneta. No, internet nudi brojne mogućnosti za informiranje mladih uključujući i točne i netočne kao i provjerene i neprovjerene informacije te nosi i rizik od online nasilja. Informacijska i medijska pismenost važne su u ostvarivanju sigurnog korištenja interneta te predstavljaju važne segmente i u unapređenju pismenosti u području spolnog i reproduktivnog zdravlja. Normaliziranje razgovora o spolnom zdravlju doprinosi sigurnijem društvu s više razumijevanja. Razbijmo stigmu i dajmo prioritet spolnom zdravlju, zaključak je okruglog stola HZJZ-a.