Pretraga

Koliko pomoćnika u nastavi može biti u posebnom razrednom odjelu? O tome će odlučivati osnivači

Nakon što je objavljen novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim stručnjacima, neki su se pobunili kako njihovi prihvaćeni komentari na e-Savjetovanju oko promjena u samom Pravilniku, na kraju nisu uvršteni u isti. Radi se o članku koji govori o broju pomoćnika u nastavi u posebnom razrednom odjelu ili skupini djece s poteškoćama. Pomoćnici su tražili da bude propisano da na jednog učenika bude jedan pomoćnik. No, Ministarstvo obrazovanja je odluku o tome koliki je broj pomoćnika potreban u razrednom odjelu prepustilo samim osnivačima i ograničio ga na maksimalno – dvoje.

stol, dijete ui, ruke učiteljice koja pomaže

Foto: Canva

Moraju li prihvaćeni komentari javnosti na e-Savjetovanjima biti u istom obliku uvršteni u konačni dokument? Ako je suditi po situaciji oko novog Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim stručnjacima – ne. Naime, nedavno je u Narodnim novinama izašao novi Pravilnik kojim je po prvi put određena minimalna satnica za pomoćnike u nastavi u iznosu od 7,50 eura bruto.

‘Pomoćnik u nastavi nikako ne može biti zadužen za svu djecu u skupini’

No, mnogi čiji su komentari na nacrt Pravilnika na e-Savjetovanju vezano uz Članak 5. stavak 9. koji govori o broju pomoćnika u nastavi u jednom razrednom odjelu bili prihvaćeni, iznenadili su se kada su vidjeli da isti nije tako izmijenjen u konačnoj verziji Pravilnika.

– ‘Pomoćnik u nastavi pruža potporu tijekom odgojno-obrazovnog procesa svim učenicima posebnog razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine kojima je rješenjem priznato pravo na potporu pomoćnika u nastavi’. Mijenja se i glasi: ‘Pomoćnik u nastavi pruža potporu tijekom odgojno-obrazovnog procesa učeniku kojem je rješenjem priznato pravo na potporu pomoćnika u nastavi’. Obrazloženje : Članak 5. stavak 9., u potpunosti je u suprotnosti s člankom 3., ovog Pravilnika i stoga ga je potrebno izmijeniti. Pomoćnik u nastavi nikako ne može biti zadužen za svu djecu u skupini, niti može kvalitetno obavljati svoj posao ako je istovremeno zadužen za više korisnika istovremeno, bio je komentar udruge Pomozimo djeci s invaliditetom koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih prihvatilo.

Nakon objave novog Pravilnika u Narodnim novinama vidljivo je kako je stavak 9 ostao nepromijenjen. Iz MZOM-a su nam objasnili o čemu se radi.

– Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih prihvatilo je sve prijedloge upućene putem e-savjetovanja na članak 5. stavak 9. Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima na način kako je to definirano člankom 5. stavkom 10.. Time smatramo da je meritum svih upućenih prijedloga na članak 5. stavak 9. putem e-savjetovanja prihvaćen odredbom definiranom u članku 5. stavku 10. objavljenog Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima, odgovorili su iz MZOM-a.

Izdvojeni članak

Novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi stupio na snagu: Prvi put je određena minimalna satnica

Od sada će osnivači odlučivati hoće li u posebnom razrednom odjelu biti jedan ili dva pomoćnika

Stavak 10 glasi ovako: ‘Iznimno od stavka 9. ovoga članka, uz suglasnost osnivača javne ustanove, potporu tijekom odgojno-obrazovnoga procesa svim učenicima posebnoga razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine mogu pružati dva pomoćnika u nastavi’.

To bi značilo da će osnivači odlučivati koliki će broj pomoćnika u nastavi biti u razredu, odnosno odlučivat će o tome hoće li biti jedan ili maksimalno dvoje pomoćnika u nastavi. Kako su poručili iz Ministarstva, ova stavka, oko koje su se mnogi na e-Savjetovanju pobunili što su iz MZOM-a prihvatili, ali nisu uvrstili u tom obliku u Pravilnik, takva ostaje do daljnjega.

Podsjetimo, novi Pravilnik počet će se primjenjivati s početkom iduće školske godine, a osim minimalne satnice pomoćnici u nastavi dobit će ugovor na jednu školsku godinu te obvezu i pravo na edukaciju i usavršavanje. Ostale detalje oko Pravilnika možete pogledati ovdje.