Konačno otvorena škola koja je devastirana u potresu krajem 2020.: Učenici dobili i čajnu kuhinju
Zgrada Gimnazije Sisak stradala je u potresu koji je pogodio Petrinju i okolicu krajem 2020. godine. Nakon skoro pune tri godine, zgrada je obnovljena i nove generacije učenika krenule su u novu školsku godinu u ‘staroj’ zgradi, samo obnovljenoj i suvremeno opremljenoj. Iz Gimnazije Sisak napisali su dirljivu objavu u kojoj su opisali koliko im je nedostajala njihova matična škola.
Nakon skoro pune tri godine od potresa koji je pogodio Petrinju i okolicu u prosincu 2020., radovi na obnovi Gimnazije Sisak su gotovi. Nove generacije učenika, njih 320, tako su prvi dan u novoj nastavnoj godini imali priliku po prvi put zasjesti u obnovljenu zgradu njihove ‘stare’ škole.
– Dug je put bio od potresa, koji je pogodio velik dio Županije i koji je teško oštetio sisačku ljepoticu, zgradu Gimnazije. Nažalost učenici su morali napustiti svoju zgradu, bili su u nekoliko privremenih smještaja, rekao je župan Sisačko-moslavačke, Ivan Celjak.
Ipak, nisu dovršeni svi radovi. Kako je župan istaknuo, potrebno je dovršiti još neke ‘sitne’ stvari.
– Tako da će učenici susretati radnike na hodniku. Za koji tjedan nakon što se osuši asfalt ide gumirana podloga na igralište i to će biti na veselje ne samo učenika, već i svih onih koji će koristiti ovo igralište u budućnosti, objasnio je župan Celjak.
Osim obnovljene zgrade škola je dobila i jednosmjensku nastavu
Osim što je škola obnovljena, zgrada je prošla i rekonstrukciju kako bi škola bila pogodna za nastavu u jednoj smjeni. Tu odluku donijelo je Nastavničko vijeće uz podršku Sisačko-moslavačke županije te su tavanski prostori preuređeni za urede, zbornicu, nekoliko manjih učionica i školske klubove.
– Na taj način će puno bolje biti organizirana kvalitetnija nastava i izvannastavne i izvanškolske aktivnosti za učenike. Budući da su oni u fokusu sve će im biti prilagođeno, u donjem dijeli zgrade učenici imaju svoj prostor, imaju čajnu kuhinju na raspolaganju. Jedini uvjet će biti da učenici sami vode brigu o tom prostoru, da ga održavaju, istaknuo je ravnatelj Gimnazije Sisak, Božidar Dujmić.
‘Došli su neki novi klinci. U neku novu zgradu. Nova je zgrada, ali staro joj je srce’
Iz Gimnazije Sisak su na društvenim mrežama napisali dirljivu objavu u kojoj su istaknuli kako su u lipnju ove godine ispratili zadnje sisačke gimnazijalce koji su zapravo išli u tu školu.
– Oduvijek se u narodu govorilo da vrijeme leti. U dva treptaja oka stanu skoro pune tri godine kako smo izgubili svoj dom. I leti vrijeme, zaista leti, ne čeka nikog. Došli su neki novi klinci. U neku novu zgradu. Nova je zgrada, ali staro joj je srce. Svakom Siščaninu poznato, drago. Naše. Centar nije centar ako na gimnazijskom igralištu ne čuješ košarkašku loptu, stoji u objavi.
Dodali su kako za njih ne počinje samo nova školska godina, već da je danas za njih ponovno počelo sve.
– Napokon smo doma. Opet će gimnazijalci hodati gimnazijskim hodnicima, opet će se školom širiti žamor, opet će naša stubišta biti puna. Dragi prvašići, dobro nam došli! Želimo da vam Gimnazija Sisak da sve ono što je davala generacijama i generacijama prije vas – nove prijatelje, puno smijeha, znanja, zaljubljenosti… Novo životno poglavlje, jedno od najljepših. Svi ostali učenici – napokon ste tamo gdje ste od početka trebali biti. Uživajte u svemu što vam je do sada bilo uskraćeno, poručili su iz Gimnazije Sisak.
Obnova na nekim školama od portresa i dalje traje
Inače, osim Gimnazije Sisak, na području Sisačko-moslavačke županije obnovili su devet osnovnih i tri srednje škole te je izgrađena jedna nova područna škola.
– Očekujemo da će i SŠ Glina biti obnovljena otprilike do studenoga i da će se naši Glinjani vratiti u matičnu zgradu. Što se tiče Ekonomske škole, njezina izgradnja je u proceduri, međutim s obzirom da su učenici Ekonomske škole bili gosti u objektu koji je u vlasništvu grada Siska, a dijelili su ga s OŠ Ivana Kukuljevića, Ekonomska škola nije imala pravo na obnovu i na financiranje iz Fonda solidarnosti. Međutim dogovorili smo nacionalna sredstva putem kojih će se graditi nova Ekonomska škola. Trenutno je u izradi glavni projekt, očekujemo da će on biti brzo izrađen i krećemo dalje u proceduru i nabavu za radove, rekao je župan Celjak.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriIz županije su istaknuli i kako su im upisi u prve razrede osnovne i srednje škole u uzlaznom trendu te da ih posebno veseli povećanje broja upisane djece u škole u Petrinji.
– Broj upisanih učenika u prvi razred osnovnih škola na području SMŽ bez obzira na osnivača u odnosu na školsku godinu prije potresa, bilježi povećanje od 7,5 posto ili 85 učenika, a u odnosu na prethodnu školsku godinu povećanje od 10,5 posto ili 116 učenika. Posebno raduju podaci za grad Petrinju gdje je broj upisanih učenika u prvi razred osnovne škole ove školske godine porastao u odnosu na upis prije potresa od 5,2 posto ili devet učenika, dok u odnosu na prethodnu školsku godinu bilježi povećanje od 44,8 posto ili 56 učenika. Broj upisanih učenika u prvi razred srednjih škola kojima je osnivač Sisačko-moslavačka u ovoj školskoj godini bilježi povećanje u odnosu na godinu prije potresa od 13,2 posto ili 139 učenika, a u odnosu na prethodnu školsku godinu povećanje od 4,6 posto ili 52 učenika, poručili su iz županije.