Svakodnevno nas obasipaju savjetima kako obavezno moramo koristiti kreme ili ulja za sunčanje. No rijetko tko govori o njihovim štetnim učincima i činjenici da nikada nije dokazano kako nas štite od raka kože.
Štite od opeklina, ali ne od raka kože
Obavezno se mažite kremom za sunčanje sa što većim zaštitinim faktorom – vjerojatno je najčešća rečenica koju čujete i izgovorite tijekom ljeta. Zapitate li se ikada jesu li ti svi preparati zaista tako dobri i ima li ikakvh štetnih učinaka. Kako se s vremenom povećava UV zračenje, tako je i industrija krema za sunčanje enormno narasla.
Provodila su se i još se uvijek provode se brojna istraživanja i testiranja te još nitko od stručnjaka nije dokazao da nas ti preparati doista štite od melanoma. Jedino nas djelomično čuvaju od opekotina, stoga svi doktori preporučuju njihovo korištenje.
Kancerogeni sastojci u kremama
Analizirajući sastojke preparata za sunčanje stručnjaci su došli do šokantnih saznanja. Environmental Work Group je svojim istraživanjem saznala da od 1.500 ispitivanih krema više od polovice nema nikakav zaštitni učinak, a preko 400 njih moramo izbjegavati u svakom slučaju.
Mogući kancerogeni sastojci su avobenzon, padimat O, ecamsul, oktokrilen i brojni drugi. Dok ostatak sastojaka izaziva brojne alergije, utječe štetno na jetru, nervni, endokrini i imunološki sustav, izaziva rak dojke, hormonalne poremećaje, šteti reproduktivnom sustavu i uzrokuje brojna druga oštećenja.