Krenulo suđenje policajcu zbog ubojstva studentice: Suci i odvjetnici odlučili sjednicu zatvoriti za javnost
Suđenje policajcu zbog sumnje na ubojstvo Mihaele Berak, krenulo je u četvrtak. Zatvoreno je za javnost, koja je još od ranije bila ogorčena zbog sumnji da policija štiti ubojicu jer je i sam policajac. Optuženi 27-godišnjak najprije je tvrdio da se 21-godišnjakinja sama ubila s njegovim pištoljem.
Pokušaj prikrivanja ubojstva osječke studentice Mihaele Berak nije uspjelo, a ovog četvrtka se pred sucem našao i optuženi za njeno ubojstvo. Suđenje 27-godišnjem policajcu Marku Smažilu krenulo je u 9 sati na Županijskom sudu u Osijeku. No, do konačne presude, službene informacije o ovom suđenju nećemo znati jer je suđenje zatvoreno za javnost.
Zatvoreno suđenje radi zaštite žrtve: Javnost ogorčena kontradiktornim izjavima
Kako doznaje N1, isključenje javnosti je zatražila Jasmina Bošnjak, zamjenica osječkog županijskog državnog odvjetnika. To je pravdalo zaštitom osobnog života žrtve, a prijedlog je podržao i odvjetnik optuženog, Dražen Srb. Pritom je Srb naglasio da time želi zaštitu i optuženog policajca, a ne samo zbog žrtve. Sve je odobrio i sudac Mladen Radičević koji će predsjedati sudskim vijećem.
Tako je javnost isključena s rasprave do završetka dokaznog postupka. Ono što je poznato, navodi N1 je da je su u četvrtak došli svjedoci koji će sudu opisati odnos između ubijene studentice i optuženog policajca prije ubojstva. Javnost su zgrozile informacije da je Smažil pokušao prikriti ubojstvo tvrdeći da se Mihaela sama upucala njegovim pištoljem. No, brzo se otkrilo da to nije istina te je mladi policajac davao različite izjave o tome kako je 21-godišnjakinja izgubila život. U cijelom slučaju Policijska uprava osječko-baranjska privukla je i sumnje javnosti da su pokušali zaštiti svojeg policajca time što su kvalificirali zločin blažom težinom.
Nakon ubojstva studentima rečeno da se ne miješaju? Ipak su dolazili na prosvjede i okupljanja
Ubojstvo Mihaele Berak, koja je studirala pravo na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, razbjesnilo je javnost zbog već ranijih kontradiktornih izjava oko cijelog slučaja. Iz svega se izrodila i neformalna inicijativa građanki i građana pod nazivom ‘Kava za ženska prava’, a zatim i prve osječka feministička udruga, Udruga za ženska ljudska prava i razvoj demokracije Adela. Uslijedili su brojni prosvjedi i okupljanja građana zahtijevajući pravdu. Tijekom našeg posjeta Osijeku u siječnju ove godine, razgovarali smo s predstavnicama inicijative i udruge, Sanjom i Majom.
– Studentima su na fakultetima profesori i ostali kadar, kako smo saznali, govorili da se ne petljaju. Na prvom okupljanju je bio jedan student Pravnog fakulteta, imao je govor te je objasnio da studenti prvi ne bi trebali biti konformisti. Studenti trebaju pokretati društvene promjene, a ne ja u svojim godinama, rekla nam je Sanja, kakva je bila atmosfera na fakultetu na kojem je Mihaela studirala.
Sanja i Maja, koja je inače novinarka, navele su da smatraju da su istražitelji na terenu napravili dobar očevid na terenu. No, pitanje koje ih zanima je gdje u zapovjednom lancu došlo ‘do pucanja’ zbog kojeg je Državno odvjetništvo promijenilo kvalifikaciju zločina koje ne odgovara provedenom očevidu.
– U jednom smo trenutku javno postavile pitanje koje može biti potencijalno opasno i kojim se možemo zamjeriti nekom od stupova moći u društvu – a to je ‘Koga je Marko Smažil zvao prije nego je nazvao 112 i koga je taj netko zvao nakon tog poziva?’. Možda je naše direktno postavljanje pitanja vezano za korumpirani i nefunkcionirajući sustav koji nije prema svima jednak, izazvalo malo straha i zadrške kod ljudi. Možda to i slična pitanja koja smo postavljali, ljudi percipiraju kao opasnost za sebe, svoju obitelj i svoju egzistenciju. A naš je stav da je i Marko Smažil žrtva korumpiranog sustava koji ne funkcionira dobro. Da je sustav funkcionirao, on nikad ne bi dobio oružje, ustvrdile su Sanja i Maja početkom ove godine u razgovoru za srednja.hr.