Likovni rad učenika osnovne škole završio na poštanskoj marki povodom Međunarodnog dana mira
Međunarodni dan mira obilježava se na današnji dan, 21. rujna. Povodom toga Hrvatska pošta pustila je u opticaj posebnu poštansku marku na kojoj se nalazi likovni rad našeg učenika. Radi se o učeniku Osnovne škole Stjepana Radića iz Brestovca Orehovičkog pokraj Bedekovčine, Karlu Kosu. Njegov rad s dvije golubice, koje predstavljaju simbol mira na Zemlji, otisnut je na 25 tisuća primjeraka poštanskih marki.
Ako danas šaljete neku poštu ili razglednicu iz Hrvatske, možda dobijete poštansku marku koju je oslikao učenik Karlo Kos iz Osnovne škole Stjepana Radića iz Brestovca Orehovičkog pokraj Bedekovčine. Njegov rad s dvije golubice otisnut je na 25.000 primjeraka poštanskih marki i to povodom Međunarodnog dana mira koji se obilježava 21. rujna. Karlov rad odabran je kao najbolji od nekoliko stotina učeničkih radova koji su pristigli na natječaj Hrvatske pošte.
Marku s učenikovim radom povodom Međunarodnog dana mira možete kupiti u poštanskim urednima
– Riječ je o izdanju nastalom u okviru natječaja ‘Kreiraj marku bajnu i osvoji nagradu sjajnu!’ koji Hrvatska pošta još od 2007. provodi u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje u osnovnim školama širom Hrvatske. U ovogodišnjem natječaju sudjelovalo je 136 osnovnih škola s ukupno 670 učeničkih radova, a najljepši je postao predložak za najnoviju dječju poštansku marku RH, objasnili su iz Hrvatske pošte.
Marku nominalne vrijednosti 0,58 eura za tisak je oblikovala zagrebačka dizajnerica Katarina Lončar, a kupiti ju možete u poštanskim uredima ili na web stranici Hrvatske pošte. Osim marka, objavljen je i tekst pratećeg letka koji je napisala psihologinja Iva Vukojević. U njemu je istaknula kako je djeci potreban mir, prije svega u njihovom domu koji nije obilježen ‘čestim i intenzivnim svađama’, ali i da im je potrebna rutina.
‘Dječju potrebu za mirom narušavaju i redovite i intenzivne svađe među roditeljima’
– Njihovoj svakodnevici potreban je mir, i to u različitim oblicima. Temeljni su oblik rutine poput tople večernje kupke ili čitanja slikovnice. Dosljedno provođenje rutine pruža djeci osjećaj stabilnosti i sigurnosti; ono je okvir unutar kojeg je djetetu lakše prepustiti se, istraživati i uživati u usporedbi sa svakodnevicom obilježenom zbrkom i kaosom. Osim izostanka rutine, dječju potrebu za mirom narušavaju i redovite i intenzivne svađe među roditeljima. One u djeci izazivaju emocije nemira, tuge i krivnje. Koliko god je to moguće, roditelji bi se trebali podsjećati na to da su oni modeli svojoj djeci, čak i kad se svađaju. Opažanjem ponašanja roditelja, djeca uče kako se ponašati. Također, djeca nemaju jednaku sliku svijeta kao i njihovi roditelji i često misle da su oni razlog zbog kojeg se roditelji svađaju. Zato treba oprezno i mudro pristupiti neizbježnoj situaciji roditeljske svađe, stoji u tekstu psihologinje.