Inteligencija i znanje nisu statičke karakteristike, nego procesi koji se svakodnevno razvijaju. Kvalitetno iskorištavanje slobodnog vremena, komunikacija s pametnim ljudima te čitanje kojekakvih zanimljivosti samo su neki od načina na koje iz dana u dan možete upotpunjavati bogatstvo svoga znanja i sposobnosti. Evo još nekih malih stvari, čijim činjenjem svakodnevno postajete pametnijima.
Inteligencija i znanje nisu neke nepromjenjive kategorije, stoga ako želimo napredovati treba ih razvijati iz dana u dan. Kvalitetnije iskorištavanje slobodnog vremena, čitanje kojekakvog štiva, kao i razgovor s iskusnim i pametnim ljudima, neki su od načina na koje oplemenjujemo i vlastitu osobnost. Evo još nekoliko malih stvari, kojima svakodnevno možemo upotpuniti svoje znanje, prema portalu Inc.com.
Bolje iskoristite vrijeme provedeno na netu
Ne morate svakodnevno izgubiti sat i više vremena na društvenoj mreži provjeravajući tko gdje provodi godišnji odmor ili uploadajući novih 20 fotografija svog kućnog ljubimca.
Puno se edukativnih sadržaja krije na mreži svih mreža poput besplatnih tečajeva stranih jezika, ili besplatnog učenja programiranja.
Vodite dnevnik naučenih stvari
Mada se čini da bi to bila česta i opsežna radnja, vi ju možete prilagoditi po svojim željama. Napišite barem 400 riječi svakog dana o novome što ste naučili i time potaknite mozak da apsorbira naučeno.
Napravite i listu učinjenih zadataka
Inače se savjetuje izrada liste stvari koje se trebaju obaviti, prvenstveno da se drži fokus, odnosno ne zaboravi izvršiti zadatke.
No veliki dio inteligencije su i samopouzdanje i sreća pa Inc.com predlaže izradu ljestvice obavljenih poslova i zadataka. Pogled na nju razveselit će nas i učiniti da se osjećamo korisno.
Igrajte ‘Riječ na riječ’, šah ili potapanje brodova
Društvene i enigmatske igre nisu samo zabavne nego donose beneficije za naš mozak. Stoga iskoristite dio svoga slobodnog vremena na igre poput ‘Riječ na riječ’ (Scrable), šah, potapanje brodova, bridž i druge. Druženje i smijeh s prijateljima također su zagarantirani.
Družite se s pametnim ljudima
Jedan od najbržih načina učenja je druženje s ljudima koji su pametniji od vas. Stoga se okružite takvima i nemojte se osjećati podređeno, nego naprotiv upijajte njihove informacije, stavove i razmišljanja.
Mnogo čitajte
Dobro, ovo nije sada revolucionarni postulat, ali teško ga je ne spomenuti u jednom ovakvom tekstu. Pod tim se ne podrazumijevaju statusi na Facebooku i reklamni leci, ali ne mora biti ni teško znanstveno štivo. Portali, dnevne novine, beletristika, znanstvena fantastika te priručnici.
Na osnovu svojih preferencija oadberite štivo.
Objasnite naučeno ljudima u okolini
Albert Einstein je svojevremeno izjavio da ‘ako nešto ne možeš objasniti jednostavno, onda to ne poznaješ dovoljno dobro’. Stoga neki podatak, činjenicu, stvar, koju ste danas naučili, a smatrate ju vrijednom i korisnom, pokušajte objasniti bližnjima.
Uspijete li učiniti da to i oni shvate, znači da ste materiju dobro usvojili.
Činite neke nasumično odabrane nove stvari
Ovdje također sve ovisi o vama i vašim preferencijama. To može biti učenje kompjuterskog programiranja, planinarenje na obližnjem brdu ili planini, fotografiranje gradske vreve i slično.
Što više različitih stvari činite, vaše znanje će biti obuhvatnije, stavovi cjenjeniji u društvu, a shvaćanja svijeta i života ispravnija.
Učite novi jezik
‘Čovjek vrijedi onoliko koliko jezika govori’. Mudra je narodna poslovica, koju bi trebalo svakodnevno imati na umu. Mnoštvo je besplatnih tečajeva na netu, stoga pokušati svaladati neki strani jezik, barem do razine osnovnog sporazumijevanja, čini se vrlo razumnim.
Svaki dan malo sjedite u tišini
Kako bi podaci koje mozak prima, sjeli na svoje mjesto, potrebno je vrijeme odmora i mirovanja. Stoga svakog dana sjedite određeno vrijeme u tišini da bi naš najsloženiji organ, mogao sve naučeno procesuirati.
Korisno je i neko vrijeme, to može biti primjerice netom prije spavanja, provesti isključivo u razmišljanju da se pretjeranim opterećavanjem ne bi pomutio odnos među mentalnim mapama u mozgu.
Bez ove faze odmaranja, teško će vam uspijevati svakodnevno nešto novo naučiti.