Matematički entuzijast Adrian osvajač je 5 Oskara znanja: Želja mi je upisati prestižni Cambridge
Adrian Beker učenik je četvrtog razreda XV. gimnazije u Zagrebu i ove godine upravo on dobiva najveći broj Oskara znanja, čak pet. Radi se o nagradi koja se dodjeljuje učenicima koji su pobijedili na državnim natjecanjima i/ili ostvarili jedno od prva tri mjesta na međunarodnim. Adrian je ove godine bio najuspješniji u tom pogledu, jer je dvostruki državni prvak, a na međunarodnim natjecanjima osvojio je tri bronce. Upoznajte ovog zanimljivog matematičkog entuzijasta kojemu je želja postati student matematike na Cambridgeu.
Pet – broj je to kipića Oskara znanja koje će kući ponijeti Adrian Beker, pravi informatički i matematički entuzijast. Njegovo ime možda vam već zvuči poznato jer je upravo Adrian ovogodišnji državni prvak iz matematike i informatike. Tri brončane medalje osvojio je i na međunarodnim natjecanjima: Međunarodna matematička olimpijada 2016., Međunarodna informatička olimpijada 2016. i Romanian Master of Mathematics 2017.
Pripreme kroz čitavu godinu
Ključ Adrianova uspjeha za svako od ovih natjecanja je isti – dobra priprema. Rad, trud i volja koju posjeduje nepogrješiva su kombinacija.
– Za natjecanja se pripremam tijekom čitave godine, a pripreme se uglavnom sastoje od rješavanja zadataka s prošlih natjecanja. Rješavanje natjecateljskih zadataka u pravilu je dosta zabavno, tako da pripreme ne predstavljaju neko posebno opterećenje, već izazov. Motivaciju nalazim u stalnoj želji za napretkom u natjecateljskoj matematici i informatici, kaže nam Adrian.
Posebno je, kaže, zadovoljan kada uspije riješiti neki zadatak koji prije nije znao riješiti, jer mu to daje najbolju potvrdu o napretku.
Veliku ulogu u Adrianovu uspjehu igraju i njegovi mentori, koji mu pomažu da za svako natjecanje bude u ‘top-formi’.
Tako su mu na ovim natjecanjima mentori bili nastavnici XV. gimnazije i brojni bivši natjecatelji, sadašnji članovi udruga koje se između ostaloga bave organizacijom i pripremama učenika za natjecanja, kao što su mladi nadareni matematičari Marin Getaldić, Hrvatsko matematičko društvo i Hrvatski savez informatičara.
Od šestog razreda svake godine dobiva Oskar znanja
Na svim natjecanjima na kojima je sudjelovao podrazumijeva se poznavanje gradiva naučenog u školi, ali ona ispituju i puno više od samog gradiva jer je za uspješno rješavanje zadataka potrebno kreiranje određenih ideja koje su dobrim dijelom originalne, kako nam je objasnio.
– Od natjecanja na kojima sam nastupio tijekom prošlih godinu dana vjerojatno mi je najizazovniji bio IMO (Međunarodna matematička olimpijada). Ipak se radi o najcjenjenijem srednjoškolskom matematičkom natjecanju, a osim toga na njemu sudjeluju učenici iz gotovo svih zemalja svijeta. Usprkos tomu, možda je konkurencija najjača bila čak na ovogodišnjem RMM-u (Romanian Master of Mathematics). Naime, na njemu sudjeluju uglavnom učenici iz 20 najboljih država s prošlogodišnje Olimpijade, tako da se zaista radi o najjačim matematičarima na svijetu, objašnjava.
Na domaćim je natjecanjima, priča nam, ove rezultate i očekivao, jer je slične postizao i prijašnjih godina. Međunarodna su pak natjecanja, smatra samokritični Adrian, možda mogla proći i bolje.
– I na međunarodnim natjecanjima priželjkivao sam ove rezultate, s tim da sam na pojedinim natjecanjima možda mogao postići i bolji uspjeh, ali sve u svemu zadovoljan sam s ostvarenim. Inače sam Oskarom znanja bio nagrađen svake godine od šestog razreda dosad. Ovi rezultati daju mi poticaj da se bavim onime što me zanima, a to su prvenstveno matematika i informatika, kaže Adrian.
Iako je školskoj godini kraj, te je čitav u pripremama za maturu i prijemne ispite, za Adriana natjecanja nisu gotova. Trenutno se, naime, priprema za predstojeće Olimpijade iz matematike i informatike.
Želja je upisati matematiku na Cambridgeu
Sama škola izvrsnim učenicima rijetko kada ostavlja nešto slobodnog vremena, a kamoli onima koji sudjeluju u tolikom broju natjecanja kao Adrian. Priča nam, usklađivanje školskih obaveza i natjecanja nije uvijek sasvim jednostavno, a ponajviše zbog brojnih izostanaka zbog natjecanja.
– Koliko sam mogao, trudio sam se dobro organizirati vrijeme te ga podijeliti između školskih obaveza i priprema za natjecanje. Teško mi je procijeniti koliko sam dnevno provodio učeći za školu jer je to vrijeme dosta variralo s obzirom na količinu obaveza, ali nije to bila neka prevelika količina vremena u prosjeku, kaže.
Trenutno se, osim za Olimpijade, priprema i za državnu maturu, na kojoj piše samo obavezne predmete: matematiku, hrvatski i engleski jezik. Kaže, za nju se priprema uglavnom rješavanjem nekih starih ispita i ponavljanjem određenih dijelova gradiva kojih se slabije sjeća. Bitno mu je, kao i svakom maturantu, da taj važan ispit napiše dobro, a oko studija nema puno dvojbi – on samo želi biti matematičar.
– Zasad su mi opcije studij matematike na Cambridgeu ili na PMF-u u Zagrebu, ali u svakom slučaju planiram studirati matematiku. Nemam sasvim jasnu predodžbu o onome čime bih se želio baviti u budućnosti, ali vjerujem da će biti nešto vezanu uz matematiku. Zasad sam vjerojatno najskloniji radu u znanosti, ali vidjet ću, možda me zainteresira i neka od praktičnih primjena matematike, otkriva nam Adrian.
A da ne biste pomislili kako svaku minutu svog života provodi za knjigom, Adrian nam je otkrio kako ipak ima nešto slobodnog vremena, koje najčešće provodi s prijateljima.
– S vremena na vrijeme znamo otići na poneki pub kviz, nije da sam posebno dobar u njima, ali pitanja dosta često znaju biti fora te su mi iz tog razloga zanimljivi. Dosta volim i sportove pa obično znam naći neku ekipu za košarku. Ne bavim se ničim natjecateljski, već samo rekreativno, kaže nam za kraj Adrian.