Mihaela Berak danas bi slavila 22. rođendan: ‘Koliko je samo rođendana u ovoj zemlji prekinuto’
Udruga Adela podsjeća da bi danas Mihaela Berak, koju je ubio policajac prošle jeseni, slavila svoj 22. rođendan. Naglašavaju kako sustav štiti Smažila zato što je mlad i jer nije mislio ništa ozbiljno kada je repetirao pištolj. ‘Koliko sestara, kćeri i supruga više ne slavi rođendan jer je nečiji dečko, suprug ili brat odlučio jedan dan oduzeti ženi život’, poručuju.
Mihaela Berak, studentica koju je u rujnu prošle godine ubio policajac Marko Smažil, danas bi slavila svoj 22. rođendan. Podsjetili su na to iz udruge Adela, prve osječke feminističke udruge koja kontinuirano prati ovaj slučaj i upozorava na manjkavosti u sustavu.
‘Još jedan u nizu kojega sustav štiti jer je mlad i jer zaista nije mislio ništa ozbiljno’
– Koliko je samo rođendana u ovoj zemlji prekinuto, koliko ih sestara, kćeri i supruga više ne slavi jer je nečiji dečko, suprug ili brat, inače ‘jako ljubazan susjed’, ‘koji uvijek fino ujutro pozdravi’ i koji ‘nikada nije pravio probleme’ odlučio jedan dan oduzeti ženi život. I dok žene više nema, oko ovih ubojica plete se narativ o nesretno zaljubljenim muškarcima koji su naletu ljubomore ubili, premda to zaista nisu mislili. Time obrana ‘kako nije htio’ postaje temelj uvrnute empatije prema ubojicama dok se za žrtvu naglašava ‘da je nekoliko puta bila u njegovom stanu’, napisali su u ponedjeljak iz Adele na društvenim mrežama.
Kazali su kako je Smažil samo još jedan u nizu onih koji su slučajno ubili ženu.
– Još jedan u nizu onih koji nije mislio ubiti. Još jedan u nizu kojega sustav štiti jer je mlad i jer zaista nije mislio ništa ozbiljno kada je repetirao pištolj. Zapravo, kako je prvo rekao, nije ju on ubio, sama se ubila, ali onda je sustav, umjesto da štiti žrtvu, odlučio štiti Smažila i odlučio je kako bolje zvuči verzija prema kojoj je došlo do famoznog i svima nepoznatog koncepta ‘slučajnog opaljenja’ i ‘streljiva koje je pogodilo mladu djevojku’. Da nije zaista mislio ozbiljno, svjedoči i to da je, eto, zvao i Hitnu pomoć, ali ju nije mogao dobiti (!), stoji u objavi udruge.
Suđenje Smažilu zatvoreno je za javnost
Podsjetimo, Mihaela je bila studentica Pravnog fakulteta u Osijeku. Ubio ju je policajac, a klasifikacija ubojstva mijenjala se pod čudnim okolnostima. U konačnici se Smažila tereti da je u nakani da Mihaelu liši života, iz službenog pištolja ispalio hitac i pritom joj zadao tešku i po život opasnu tjelesnu ozljedu, uslijed koje je djevojka preminula na mjestu događaja. Suđenje traje, ali je zatvoreno za javnost.
S predstavnicama udruge Adela, koje su organizirale i okupljanja zbog ovog slučaja, razgovarali smo u ožujku. Otkrile su nam da je broj ljudi na okupljanjima počeo padati kada su počele ispitivati nezgodna pitanja poput koga je Marko zvao prije broja 112. Žao im je i što se više studenata nije priključilo njihovim akcijama.
KOME SE OBRATITI U SLUČAJU NASILJA ILI AKO TREBATE SAVJET?
Žrtve kaznenih djela i prekršaja mogu se obratiti Nacionalnom pozivnom centru za žrtve kaznenih djela i prekršaja na besplatni broj 116-006. On je dostupan 24 sata dnevno, svakim danom, uključujući vikende, praznike i blagdane. Linija je anonimna. Pozivom građani mogu dobiti informacije o pravima žrtava i svjedoka, emocionalnu podršku, praktične informacije, kao i informacije o institucijama i organizacijama koje im mogu pružiti dodatne oblike pomoći.
Kada doživite nasilje, obratiti se policiji na 192 ili Centru za socijalnu skrb. Svi koji su u potrebi za razgovorom u kriznim životnim situacijama mogu se obratiti na Slon telefon 0800 9977. To je besplatna anonimna telefonska podrška udruge Oaza i udruge Terra. Radi svakog radnog dana od 17 do 20 sati.
Zlostavljanje na društvenim mrežama može se prijaviti u aplikaciji Red Button. Za savjet djeca se mogu obratiti Hrabrom telefonu na 116-111, a mame i tate na 0800-0800. Postoji i mogućnost javljanja preko WhatsAppa.