Ministarstvo otkrilo kakve izmjene učenike, roditelje, ali i nastavnike, očekuju iduće školske godine
Pred nama je još jedna reformska školska godina. Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja otkrili koje novosti učenici, roditelji i nastavnici mogu očekivati od jeseni, kada u Školu za život ulaze drugi, treći, šesti i sedmi razredi osnovne škole, prirodoslovni predmeti osmih razreda osnovne škole te drugi i treći razred srednje škole. Za učenike su, kažu, pripremili besplatne udžbenike i tablete, a za nastavnike računala.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja nastavlja pripreme za novu, reformsku školsku godinu, pohvalili su se sa zagrebačkih Svetica.
Objavili su pregled najvažnijih procesa za sljedeću školsku godinu, kada u program Škole za život ulaze drugi, treći, šesti i sedmi razredi osnovne škole, prirodoslovni predmeti osmih razreda osnovne škole te drugi i treći razred srednje škole.
Država kupuje udžbenike za sve osnovnoškolce
– Rok za nakladnike da pošalju udžbenike bio je do 31. siječnja, a stigla su 524 prijedloga udžbenika. Do 1. svibnja završit će proces procjene udžbenika, nakon čega slijedi odabir od strane škola. Dakle, proces završava mjesec dana ranije nego prošle godine, a još su i nakladnici imali znatno više vremena za pripremu prijedloga udžbenika, kažu iz Ministarstva.
Podsjećamo, zbog kasnog raspisivanja natječaja prošle godine, neki su učenici ove godine čak i drugo polugodište započeli bez udžbenika.
– Za udžbenike prilagođene za učenike s teškoćama u razvoju poziv je otvoren do 1. ožujka tako da očekujemo još zahtjeva, dodaju iz MZO-a.
Pohvalili su se i kako država kupuje udžbenike za sve osnovnoškolce.
– I sljedeće školske godine planirano je da za sve osnovne škole budu besplatni udžbenici, a navedeno se financira iz državnoga proračuna. U državnome proračunu planirano je u 2020. godini 178.500.000,00 kn u tu svrhu, ističu iz Ministarstva.
Novi ciklus edukacija za nastavnike
Najavili su i novi ciklus edukacija za nastavnike.
– Nakon održanih prvih savjetničkih posjeta svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj krajem prošle godine, nastavlja se kontinuirano pružanje potpore odgojno-obrazovnim djelatnicima u primjeni novih predmetnih i međupredmetnih kurikuluma. Ministarstvo znanosti i obrazovanja do kraja ožujka 2020. godine organizira još jedan ciklus edukacija uživo, najavljuju.
Na više od 900 skupova očekuju više od 30.000 učitelja, nastavnika, ravnatelja i stručnih suradnika.
– Teme ovih stručnih skupova – od primjera kurikulumskog planiranja do predmetnih radionica, izravno se nastavljaju na one u virtualnim učionicama te će učitelji, nastavnici, ravnatelji i stručni suradnici imati priliku uživo raditi u grupama uz potporu predavača i konkretno se pripremati za rad u nastavi, smatraju.
Dodaju da je u pripremi i održavanje drugoga savjetničkog posjeta svim osnovnim i srednjim školama tijekom travnja i svibnja 2020. godine.
Navedeno se, naglašavaju, financira u sklopu projekta Podrška provedbi Cjelovite kurikularne reforme II (CKRII), Škola za život, financiranog iz Europskoga socijalnog fonda.
Stiže novih 109.885 tableta
Naravno, tu je i digitalizacija. Iz MZO-a otkrivaju kako nabavljaju 109.885 novih tableta.
– Otvoreni postupak javne nabave provodi Središnji državni ured za središnju javnu nabavu. Ovogodišnja nabava preostalih tableta za učenike budućih 5. i 7. razreda, kao i za preostali broj tableta za niže razrede, pokrenuta je pet mjeseci ranije u odnosu na prošlogodišnju nabavu. Dodatno, CARNET će u sklopu projekta e-škole provoditi nabavu prijenosnih računala za nastavnike, a upravo se izrađuje analiza potreba po školama. Broj računala će ovisiti o iskazanim potrebama s obzirom na to da je prošle godine nabavljeno 26.350 računala za nastavnike, kažu.
Zaključuju kako se računala financiraju u sklopu projekta Podrška provedbi Cjelovite kurikularne reforme II (CKRII), Škola za život, financiranog iz Europskoga socijalnog fonda te projekta e-škole koji vodi CARNET, a financira se također iz Europskoga socijalnog fonda.