Ministarstvo zdravlja će omogućiti proizvodnju konoplje u industrijske svrhe
Ministarstvo zdravlja uskoro će predložiti izmjene Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, kako bi se omogućio uzgoj konoplje u industrijske svrhe, neslužbeno doznaje Hina. Eventualnim izmjenama bi se proizvođačima konoplje dopustilo korištenje ove stabljike u industrijske svrhe, budući da se ona sada uništava zbog rigoroznog zakona, iako joj je koncentracija psihoaktivne tvari tetrahidrokanabinola manja od 0,2 posto.
Ministarstvo zdravlja će uskoro predložiti izmjene Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, da bi se omogućio uzgoj konoplje u industrijske svrhe, neslužbeno doznaje Hina, a prenosi Poslovni.hr. Ovime bi se proizvođačima dopustilo korištenje stabljike konoplje u industrijske svrhe, koja se sada uništava zbog rigoroznih zakonskih odredbi.
Proizvođači se žale da im zbog rigoroznog zakona propadaju milijuni kuna
Stabljika konoplje se može koristiti u proizvodnji više od 20 tisuća industrijskih proizvoda – od papira, odjeće, građevinskog materijala do biogoriva. No kako je ilegalna, proizvođači se već dulje vremena žale kako im propadaju milijuni kuna.
Prijedlog izmjena zakona prošao je javnu raspravu te se trenutno razmatraju pristigle primjedbe, poslije čega će biti upućen u zakonsku proceduru.
Treba reći da je sve više poljoprivrednika u Hrvatskoj zainteresirano za proizvodnju konoplje u industrijske svrhe, budući da joj je tako široka uporaba.
Mirela Holy očekivano pozdravila najavu izmjene zakona
Vlasnik najvećih polja industrijske konoplje u Hrvatskoj je Josip Plavec. Proteklih godina snažno se zalagao za izmjene propisa te svakako pozdravlja najavljene izmjene zakona objašnjavajući da će one omogućiti daljnje širenje proizvodnje.
Plavec se proizvodnjom konoplje bavi od 2012. godine te govori da su površine zasađene spomenutom biljkom s 200 hekatara prije nekoliko godina, povećane na 650 hektara.
Ako se zakon izmjeni prije iduće sjetve, ovaj proizvođač procjenjuje da bi se u 2015. površine zasađene konopljom mogle povećati na dvije tisuće hektara.
– Sada se koristi svega 10 posto biljke, tj. sjeme za proizvodnju ulja, brašna i kozmetike, a bude li dopušteno korištenje stabljike to će znatno povećati iskoristivost biljke i mogućnosti plasmana, a time i zarade, rekao je Plavec.
Vjerojatno najglasnija zagovornica liberalizacije korištenja konoplje među političarima u Hrvatskoj Mirela Holy, očekivano je pozdravila najavu izmjena zakona, ali je poručila kako se ORaH zalaže i za legalizaciju indijske konoplje, osobito u medicinske svrhe.
– Pozdravljamo odluku Ministarstva zdravlja da omogući uzgoj industrijske konoplje u Hrvatskoj izmjenama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga. ORaH se zalaže i za legalizaciju indijske konoplje, posebice u medicinske svrhe, s obzirom na činjenicu da je i ta biljka izuzetno korisna i vrijedna, posebice u liječenju i podizanju kvalitete života velikog broja teško bolesnih osoba, istaknula je Holy u izjavi za Hinu.