Mladi o novim sigurnosnim mjerama u školama: ‘Treba uvesti vrata koja bi se otključavala karticama’
Dvoje srednjoškolaca s kojima smo razgovarali kažu da bi bolja mjera za sigurnije škola bilo uvođenje identifikacijskih kartica na ulazu. Pojašnjavaju da takva praksa postoji u mnogim tvrtkama te da bi to bilo efikasno. Studentica iz Virovitice pak poručuje kako učenicima treba osigurati da imaju s nekime popričati i da budu svjesni kako je to za njihovu sigurnost.
Anketa portala srednja.hr, u kojoj je sudjelovalo 1.207 osoba, pokazala je da njih 65 posto (787 čitatelja) ne smatra da će uz nove mjere škole postati sigurnije jer je i u Beogradu postojao zaštitar pa to očito nije pomoglo. Njih 26 posto (314 čitatelja) odgovorilo je kako vjeruje da će mjere smanjiti mogućnost da se ponove ovakve tragedije, dok osam posto njih (106 čitatelja) nema stav o tome.
‘Smatram da će se srednje škole toga pridržavati najviše dva mjeseca’
O novim mjerama razgovarali smo s učenicima i studentima. Franko iz Splita priznaje da ga je strah nakon napada u Prečkom i drugim državama Balkana iako je srednjoškolac. Podsjetimo, nakon Nove godine u Crnoj gori ubijeno je 12 ljudi, među kojima su i djeca.
– Nema tu obrane ako ima pištolj ili nož. Razgovarao sam s prijateljima, kažu da je i njih strah jer ne znaš kada i gdje napadač može ući u školu. Strašno je da je jadno malo dijete nastradalo. S novim mjerama mislim da ću se osjećati dosta sigurnije, pogotovo ako bi postojao neki zaštitar. Po meni bi trebali uvesti vrata i sustav koji bi se otključavao karticama kako to ima većina firmi. I da svaki učenik dobije svoju karticu, ali da se zna da je njegova. To bi sigurno bila super ideja. predlaže Franko.
Sličnu ideju ima i učenica Nikolina iz Zagreba. I ona bi uvela kartice za ulazak u školu i zaštitare. Naime, zaštitare u škole od drugog polugodišta, pisali smo, dobivaju osnovne škole u Zagrebu i Puli.
– Mene neće biti strah, ali ostalu djecu bude. Osjećat ću se sigurnije s novim mjerama, ali sumnjam da će se itko toga pridržavati, pogotovo srednje škole. Možda maksimalno dva mjeseca će se držati toga, smatra Nikolina.
‘Profesori i nastavnici bi trebali više pažnje posvetiti svojim učenicima te ih barem malo tretirati kao da ima je stalo do njih’
Studentica Valnea iz Virovitice objašnjava da je razgovarala s prijateljicama o ovoj tragediji. Složile su se da je tužno to što su se nove mjere uključile nakon tragičnog događaja. Misle da to nije pošteno prema obitelji preminulog djeteta.
– Ipak, drago mi je da su mjere uključene i nadam se da će se svi držati njih. Mislim da je sad trenutno najbitnije da se učenici osjećaju sigurno, osigurati im da imaju s nekime pričati i da budu svjesni da je to sve za njihovu sigurnost, govori Valnea.
Razgovarali smo i sa srednjoškolkom iz Osijeka koja je htjela ostati anonimna. Ističe da odrasli misle kako djeca ne znaju o lošim stvarima u svijetu. No, kaže da znaju više nego oni i da su neke od njih već vidjeli uživo.
– Živimo u svijetu u kojemu su se pojavile neke nove stvari o kojima odrasli nikada nisu ni zamišljali. Ne pričamo o takvim stvarima zato što je nama to nažalost normalno. Odrasla osoba na ulazu ili zaključavanje vrata neće ništa pomoći. Ako netko stvarno s takvim namjerama ulazi u školu, napravit će sve za svoje želje prenese u djelo. Ja iskreno mislim da se po tome pitanju više ništa ne može napraviti zato što su djeca jednostavno krivo odgojena. Profesori i nastavnici bi trebali više pažnje posvetiti svojim učenicima te ih barem malo tretirati kao da ima je stalo do njih, zaključuje ova srednjoškolka.