Mladi u Hrvatskoj nisu samostalni u traženju posla, većini pomažu roditelji
Komparacijska analiza provedena u sedam zemalja jugoistočne Europe te u Turskoj i Izraelu pokazala je kako mladi u Hrvatskoj nisu samostalni u pronalasku posla. Mnogima u traženju zaposlenja jako pomažu roditelji, a Hrvatska se prema podacima svrstala na prvo mjesto ljestvice obiteljske pomoći.
Mladi Hrvati ne znaju sami pronaći zaposlenje i u tome im u velikoj mjeri moraju pomagati roditelji. Pokazala je to komparacijska analiza koju su proveli stručnjaci London School of Economics and Political Science (LSE) u sedam zemalja jugoistočne Europte te Turske i Izraela, piše Jutarnji list.
Mladim Hrvatima u većini slučajeva roditelji pri traženju posla pružaju snažnu potporu
Tek mali dio maturanata u Hrvatskoj, njih tri posto, samostalno traži posao. U 70 posto slučajeva snažnu potporu im pružaju roditelji, dok u 85 posto situacija oni to čine ‘jako’ i ‘vrlo jako’. Upravo radi tog rezultata Hrvatska se kao zemlja smjestila na prvo mjesto ljestvice obiteljske pomoći.
Slična je situacija i u drugim državama regije. U Srbiji roditelji intenzivno pomažu djeci kod traženja posla u 65 posto slučajeva, na Kosovu taj postotak iznosi 60, dok u Bosni to roditelji čine u 40 posto slučajeva.
Samostalni u izboru fakulteta
Ipak, Hrvatska je prva i u nečemu pozitivnijem, a to je samostalnost izbora fakulteta. Mladi u domovini u 65 posto slučajeva samostalnu biraju gdje će se upisati na studij, dok tek manje od deset posto njih za savjet pita roditelje ili prijatelje.
Pri uspoređivanju s ostalih osam zemalja obuhvaćenih istraživanjem ugledne škole hrvatski maturanti izrazili su najveće nezadovoljstvo načinom poučavanja. U isto vrijeme, najmanje sati tjedno provode kod kuće učeći.
Pozitivna je vijest to što stoje bolje od ostalih po broju sati praktične nastave u srednjim strukovnim školama, no negativna je pojava činjenica da su poslodavci često neskloni ponuditi praksu u svojim poduzećima.